صفحه اصلی / حقوق بشر / گزارش نقض حقوق بشر در ایران – اکتبر۲۰۱۸
گزارش نقض حقوق بشر در ایران - اکتبر۲۰۱۸
گزارش نقض حقوق بشر در ایران - اکتبر۲۰۱۸

گزارش نقض حقوق بشر در ایران – اکتبر۲۰۱۸

 

نقض حقوق بشر در ایران همچنان ادامه دارد. در گزارش حاضر مروری داریم به نقض حقوق بشر در ماه اکتبر ۲۰۱۸. در این گزارش به اعدام و بازداشت‌های گسترده در ایران و همچنین قتل و شکنجه پرداخته شده است.
در این بازه زمانی جمعا در زندان‌های مختلف ایران ۲۵ نفر به دار آویخته شدند که در میان آنها یک زن نیز به چشم میخورد. این زندانیان که در طیف سنی بین ۲۶ تا ۴۶ سال بودند همگی به اتهاماتی همچون قتل، مواد مخدر، تجاوز و سرقت به اعدام محکوم شده بودند.
این اعدامها در زندان‌های مرکزی قزوین؛ مرکزی بیرجند؛ رجایی شهر کرج؛ مرکزی ارومیه؛ شهرکرد؛ فردوس؛ مرکزی اصفهان؛ مرکزی ایلام؛ سیرجان؛ مرکزی زاهدان؛ مرکزی اردبیل و مرکزی بندرعباس اجرا شده است.

براساس این گزارش در ماه اکتبر بازداشت‌های جمعی و خودسرانه همچنان ادامه یافت و بیش از ۱۴۰۰ نفر در شهرهای مختلف دستگیر شدند. البته با توجه به میزان بالای دستگیری‌ها که بسیاری از آنها اعلام و رسانه‌ای نمی‌شود، آمار واقعی بیش از این است.
دستگیری‌های صورت گرفته به قرار زیر می‌باشد:
بازداشت بیش از ۲۵۰ نفر از رانندگان کامیون به دلیل شرکت در اعتصاب کامیونداران در شهرهای مختلف،
بازداشت نزدیک به ۷۰۰ نفر به بهانه حمله مسلحانه به جایگاه رژه در اهواز،
بازداشت ۲۴ نفر به دلیل همکاری با احزاب کردی،
بازداشت ۲۳ نفر از فعالان مدنی،
بازداشت ۲۴۰ نفر تحت عنوان ارازل و اوباش،
بازداشت ۵۳ نفر به جرم اخاذی ارز دولتی و ۲۳ نفر به اتهام اخلال در روند بازار ارز خراسان و ۱۲ نفر نیز به اتهامات مالی
علاوه بر آنچه فوقا گفته شد، شماری از شهروندان بهایی و اهل سنت، فعالان دانشجویی، فعالان محیط زیست، روزنامه‌نگاران و فعالان فرهنگی، کولبران و عده ای با اتهاماتی نظیر تبلیغ علیه نظام و توهین به مقدسات دستگیر شده‌اند.

در ماه میلادی اکتبر؛ مواردی از شکنجه جسمانی؛ شکنجه روحی و روانی و شلاق زدن و آزار و اذیت زندانیان گزارش شده است.
حکیمه احمدی فعال ترک پس از بازداشت در بازداشتگاه توسط نیروهای امنیتی مورد ضرب و شتم قرار گرفت و دنده‌ها و انگشتان دستش آسیب دید.
نسیم صادقی فعال ترک بعد از بازداشت در بازداشتگاه مورد ضرب و شتم نیروهای امنیتی قرار گرفت.
محمد زورقی در زندان زابل که از دادن پول باج به مدیر داخلی زندان امتناع کرد؛ مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفت و به قرنطینه فرستاده شد.
رزگار کریمی روزنامه نگار در بازداشتگاه اداره اطلاعات کرمانشاه به شدت شکنجه شد.
محمد حاجی زاده زندانی زندان مرکزی بندرعباس توسط مسئولین زندان مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفت و ۲انگشت دست راست وی شکست.
رضا قاسمی زندانی بیمار در زندان گوهردشت توسط رئیس بند۱۰ زندان تا سرحد مرک کتک زده شد و به زندان ورامین منتقل گردید.
حسن رستگاری؛ تورج اسماعیلی؛ عثمان مصطفی؛ احمد تموئی و کمال حسن رمضان زندانیان سیاسی زندان مرکزی ارومیه مورد ضرب و شتم شدید گارد زندان قرار گرفتند.
۲۹نفر از زندانیان زندان مرکزی بندرعباس پس از درگیری که در زندان به علت کمبود ظرفیت بند به وقوع پیوسته بود؛ به هواخوری منتقل شده و پس از درآوردن لباسهایشان؛ به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.
مجید خوش دست، زندانی زندان رجایی‌شهر کرج مورد ضرب و شتم شدید پرسنل زندان قرار گرفت به صورتی که از ناحیه سر؛ صورت؛ چشم و گوش دچار آسیب دیدگی جدی شد.
میلاد اکبری فعال ترک را در دادگستری تبریز ۲۰ضربه شلاق زدند.
شهرام پخشا در زندان سنندج که در هنگام تعقیب و گریز قبل از دستگیری از ناحیه پا با شلیک گلوله مجروح شده بود، بدون رسیدگی پزشکی در این زندان رها شده است
غلامرضا (شورش) مروتی زندانی زندان سنندج با وجود پارگی رباط صلیبی پا و نیاز مبرم به عمل جراحی از رسیدگی پزشکی و اعزام به بیمارستان محروم است.
امید ساعدموچشمی در زندان سنندج که دچار شکستگی در ناحیه انگشتان دست چپ شده از رسیدگی پزشکی و اعزام به بیمارستان محروم ماند.
رضا (مرتضی) علیزاده بعد از اعتصاب غذا به صورت تنبیهی و کف خواب به بند مشاوره زندان سنندج منتقل شد.
حسن کریمی بعد از اعتصاب غذا در زندان سنندج برای تنبیه به سلول انفرادی منتقل شد.
زندانیان زندان مرکزی ارومیه در اثر عدم رسیدگیهای صنفی معمول توسط مسئولین زندان؛ در شرایط بسیار نامساعدی قرار دارند. در بندهای ۳ و ۴ بیش از ۵۰۰ زندانی فقط ۳ ساعت در شبانه روز فرصت استحمام دارند.
به دستور محمد ضیایی رئیس زندان رجایی شهر کرج به زندانیان سیاسی سالن۱۰ بخاری و وسایل گرمایشی داده نمیشود و زندانیان از شدت سرما و نداشتن وسایل گرمایشی زیر فشار قرار دارند و شبها از سرما به خود می لرزند.
دست زندانی سیاسی آرش صادقی که مورد عمل نمونه برداری برای تشخیص سرطان قرار گرفته بود، در حال حاضر به شدت عفونت کرده اما عوامل و مسئولان زندان رجایی شهر از انتقال وی برای قرار پزشکی ممانعت به عمل آوردند.
مریم اکبری منفرد، گلرخ ایرایی و آتنا دائمی سه تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان اوین با دستور شفاهی رئیس بند زنان این زندان به مدت سه هفته از ملاقات با خانواده خود محروم شدند.
عبدالرحمان سنگانی و قاسم آبسته، دو زندانی اهل سنت محبوس در زندان رجایی شهر کرج با وخامت حال عمومی روبرو هستند با اینحال از دریافت خدمات درمانی محروم هستند.
همچنین گزارش شده است که در ماه اکتبر ۲۰۱۸ دو زندانی دست به خودکشی زده و دو زندانی نیز براثر بیماری و عدم رسیدگی‌های پزشکی جان خود را از دست داده اند.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

مطلب مرتبط

پیام زندانی سیاسی ماهر کعبی به مردم اهواز

پیام زندانی سیاسی ماهر کعبی به مردم اهواز درباره بازداشت، قتل و اعدام هموطنان اهوازی

زندانی سیاسی ماهر کعبی پیامی خطاب به هموطنان بویژه همشهریانش فرستاد و از مجامع بین‌المللی …