صفحه اصلی / حقوق بشر / محکومیت یک کودک مجرم دیگر به اعدام در زندان سنندج
محکومیت یک کودک مجرم دیگر به اعدام در زندان سنندج
محکومیت یک کودک مجرم دیگر به اعدام در زندان سنندج

محکومیت یک کودک مجرم دیگر به اعدام در زندان سنندج

 

شایان سعیدپور کودک مجرم اهل سقز به اعدام محکوم شد. به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، روز سه شنبه اول آبان ماه ۹۷، یک جوان اهل سقز به نام شایان سعید پور فرزند صلاح الدین توسط دادگاه کیفری سنندج به اعدام محکوم شد.
این زندانی در سال ۹۴ به اتهام ارتکاب به قتل به اعدام محکوم شد. شایان سعیدپور متولد شهریور ۷۶، در زمان قتل کمتر از ۱۸ سال سن داشته و علاوه بر این دچار بیماری روحی بوده است. شایان سعیدپور پیش از این تحت نظر روانپزشک بوده و بارها اقدام به خودکشی کرده است.

شایان ذکر است که پیش از ماجرای نزاع و حبس، شایان عضو تیم ورزش‌های زورخانه‌ای استان کردستان بود و سابقه مقام قهرمانی استانی و مقام سوم کشوری را در پرونده خود دارد.

ایران جزو ناقضین حقوق بشر بوده و بالاترین آمار اعدام شهروندان خود را دارد. اعدام کودک مجرمان نیز جزو نقض حقوق بشر ایران موضوع محکومیت و مورد توجه مجامع بین المللی قرار دارد.
سازمان عفو بین الملل در گزارش سالانه خود اعدام را مجازاتی «بی رحمانه و غیرانسانی» خواند و ایران را دومین کشور جهان از نظر آمار بالای اعدام معرفی کرد.
در گزارش عفو بین الملل در رابطه با اعدامها چنین نوشته شده است که ۱۴۲ کشور استفاده از این مجازات را در قوانین خود لغو یا در عمل متوقف کرده اند, اما چند کشور، از جمله رژیم ایران همچنان به اعدام ادامه دادند.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

مطلب مرتبط

پیام زندانی سیاسی ماهر کعبی به مردم اهواز

پیام زندانی سیاسی ماهر کعبی به مردم اهواز درباره بازداشت، قتل و اعدام هموطنان اهوازی

زندانی سیاسی ماهر کعبی پیامی خطاب به هموطنان بویژه همشهریانش فرستاد و از مجامع بین‌المللی …