صفحه اصلی / اقتصادی / فهرست بزرگترین تحریمهای آمریکا علیه ایران اعلام شد
فهرست بزرگترین تحریمهای آمریکا علیه ایران اعلام شد
فهرست بزرگترین تحریمهای آمریکا علیه ایران اعلام شد

فهرست بزرگترین تحریمهای آمریکا علیه ایران اعلام شد

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، در یک نشست خبری تاکید کرد که تحریم‌های جدید علیه ایران “بزرگترین در نوع خود است” و گفت که صنعت نفت، سیستم بانکی و مالی ایران را هدف می‌گیرد. این فهرست شامل تحریم دهها بانک، شرکتهای بیمه، شرکتهای نفت و گاز و پتروشمی، شرکتهای کشتیرانی و شرکت هواپیمایی ایران ایر و تعداد زیادی از هواپیماههای این شرکت و همچنین تعداد زیادی از افراد حقیقی می‌شود.
در این نشست خبری که در واشنگتن برگزار شد، استیو منوچین، وزیر دارایی آمریکا، نیز حضور داشت.
آقای پمپئو در سخنان خود گفت که حکومت ایران باید “موضع خود را صد و هشتاد درجه تغییر دهد و مثل یک کشور عادی رفتار کند”. او تاکید کرد که “تحریم‌های امروز شتاب بیشتری به سقوط اقتصادی ایران خواهد داد.”
به گزارش خبرگزاری بی بی سی وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد که این بخشی از تلاش‌های حداکثری آمریکا علیه “بزرگ‌ترین حامی تروریسم” در جهان است و افزود که “ما صدها فرد و گروهی را که به خاطر برجام از تحریم خارج شده بودند به فهرست برمی‌گردانیم.”
در فهرستی وزارت خزانه‌داری آمریکا از تحریم‌های ایران منتشر کرده نام هواپیمایی جمهوری اسلامی (ایران ایر) هم به چشم می‌خورد. بیش از ۶۰ هواپیمای ایران ایر با مشخصات جزیی از جمله شماره سریال هم در فهرست تحریم‌ها دیده می‌شود.
همچنین نام ده‌ها بانک که شامل تقریبا تمام بانک‌های فعال درایران می‌شود، در فهرست وزارت خزانه‌داری آمریکا دیده می‌شود. بانک‌های ملی، سپه، تجارت، ملت و کشاورزی از جمله بانک‌های تحریم‌شده هستند.
وزیر خارجه آمریکا در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به ماجرای دستگیری افرادی که مظنون به بمب‌گذاری در دانمارک بودند، گفت “ایران یا باید این رفتارها را متوقف کند یا اقتصادش از بین می‌رود.”
وزیر خارجه آمریکا گفت که از زمان امضای توافق هسته ای (برجام)، ایران رفتارش در منطقه عوض شد. او گفت که آمریکا می‌خواهد امکان ایران برای ادامه این رفتار را تغییر دهد.
اسامی تعدادی از افراد حقیقی در فهرست تحریم‌های وزارت دارایی آمریکا
سیف‌الله جشن ساز، مدیرعامل سابق شرکت نیکو و مدیرعامل پیشین شرکت ملی نفت ایران
احمد قلعه بانی، رئیس پیشین سازمان گسترش و مدیرعامل پیشین شرکت ملی نفت ایران
محمد سعیدی، مدیرعامل کشتیرانی ایران
محمدحسین داجمر، مدیرعامل پیشین کشتیرانی ایران
جابر صفدری، مدیر تاسیسات غنی‌سازی نطنز
محمود محدث، مدیر سابق اکتشاف شرکت ملی نفت ایران
مجتبی خسروتاج، رئیس سازمان توسعه تجارت
محمود زیرکچیان‌زاده، مدیرعامل پیشین نفت فلات قاره ایران
محمود نیکوسخن، مدیر امور مالی شرکت ملی نفت ایران

استیو منوچین، وزیر دارایی آمریکا، نیز در اظهاراتی گفت که در پنج ماه گذشته وزارت دارایی تحریم‌های بسیاری بر ایران گذاشته تا این پیام را به ایران برساند که تا زمان ادامه “رفتارهایی که ثبات را بر هم می‌زند” این فشار ادامه دارد.
برنامه موشکی ایران و حضور این کشور در کشورهای همسایه از جمله رفتارهایی است که وزرای خارجه و دارایی گفتند ایران باید عوض کند.
آقای منوچین گفت انتظار دارند که کشورهای اروپایی به تحریم‌های آمریکا احترام بگذارند. او گفت که آمریکا نمی‌خواهد مردم ایران از تحریم‌ها صدمه ببینند و در همین خصوص گفت که تبادل‌های انسان‌دوستانه می‌توانند ادامه یابد.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

مطلب مرتبط

قطع کامل صادرات نفت ایران، بدون افزایش قیمت جهانی بهای نفت

قطع کامل صادرات نفت ایران، بدون افزایش قیمت جهانی بهای نفت

  هدف آمریکا از تحریم‌ها علیه ایران این است که صادرات نفت ایران را به …