صفحه اصلی / Uncategorized / زندانی سیاسی سهیل عربی
زندانی سیاسی سهیل عربی
زندانی سیاسی سهیل عربی

زندانی سیاسی سهیل عربی

 

نام و نام خانوادگی: سهیل عربی
محل تولد: تهران
تاریخ تولد: ۱۳۶۴
تحصیلات: رشته عکاسی دارای تاقل انگلیس
اتهامات: سب‌النبی، اهانت به امامان شیعه، توهین به خامنه‌ای و احمد جنتی و غلامعلی حداد عادل در شبکه های مجازی
محکومیت: هفت سال و نیم زندان + دوسال تحقیقات مذهبی برای اثبات پشیمانی و نجات از حکم اعدام
تاریخ آخرین بازداشت: آبان ۱۳۹۲
محل‌های حبس: زندان اوین – زندان تهران بزرگ
گردآوری و تنظیم: شهریور ۹۷

سهیل عربی؛ متولد مرداد ۱۳۶۴؛ متأهل و دارای یک دختر است. وی همراه با همسرش یک آتلیه عکاسی داشت. و وبلاگ‌نویسی می کرد و مدیریت هشت صفحه در شبکه اجتماعی فیس‌بوک را بر عهده داشت.
در آبان ۹۲ با همسرش نسترن نعیمی دستگیر شد. مدتی در بند ۳۵۰ زندان اوین بود.
اتهامات وی سب‌النبی و اهانت به امامان شیعه و خامنه‌ای و احمد جنتی و غلامعلی حداد عادل در شبکه های مجازی است. در پی این اتهامات به اعدام محکوم گردید و حکم او در ۴ آذر ۱۳۹۳ در دیوان عالی کشور به تأیید رسید.
در دادگاه تجدید نظر، به ۹۰ ماه زندان و دو سال تحقیقات مذهبی برای اثبات پشیمانی و نجات از حکم اعدام محکوم شد. او می‌بایست ضمن گذراندن هفت سال ونیم زندان، مجموعه ای از کتابها را بخواند و گزارش تحقیقات به دادگاه ارائه کند که از اعدام نجات پیدا کند. علاوه بر این به اتهام توهین به رییس وقت دانشگاه علامه طباطبایی، احمد جنتی و غلامعلی حداد عادل در فیسبوک به ۵۰۰ هزار تومان جریمه نقدی و ۳۰ ضربه شلاق محکوم شد.
در مرداد ماه سال ۹۶خانم نسترن نعیمی همسر سهیل عربی؛ دستگیر و برای وی پرونده سازی شد. اتهام وی مشخص نیست ولی یکی از اتهامات ارتباط با رسانه های خارجی است.
پس از دستگیری خانم نعیمی؛ سهیل عربی زندانی عقیدتی بند ۳۵۰ زندان اوین در اعتراض به دستگیری همسرش توسط نیروهای سپاه پاسداران دست به اعتصاب غذای اعتراضی از مرداد تا اواخر مهر ۹۶زد. همسر سهیل عربی پس از هشت روز آزاد شد. ولی فشار روی او ادامه داشت و از کار اخراجش کردند.
اعتصاب غذای دوم وی در تاریخ ۴ بهمن ماه ۹۶ پس از انتقال آتنا دائمی و گلرخ ایرایی به زندان قرچک ورامین شروع شد که تا ۲۹ اسفند ۹۶ ادامه داشت. پس از اعتصاب غذا وی را با ضرب و شتم به زندان تهران بزرگ منتقل کردند و هم اکنون در زندان تهران بزرگ است.
سهیل عربی در دی ماه ۹۶؛ در جریان اعتراضات سراسری مردم در دو پیام از مردم و تظاهراتشان حمایت کرده و گفت: ما براندازیم با جور نمی سازیم
و ی در پیام صوتی دوم خود صراحتا گفت که برای رسیدن به صلح باید جنگید با یک دست قلم و با دست دیگر سلاح در دست بگیریم و تا پایان یعنی سرنگونی سلطنت عمامه بر سران ادامه بدهیم.
در خرداد ۹۷ مجددا توسط قاضی مقیسه محاکمه شد که در دادگاه به مقیسه گفت: «تو یک عروسک خیمه شب بازی هستی و بزودی دوره تان به سر میاید و آنوقت نوبت ماست که جای تو بشینیم و محاکمه‌تان کنیم.» قاضی مقیسه، این زندانی سیاسی را به ۵ سال حبس بخاطر توهین به مقدسات و یک سال حبس در ارتباط با فعالیت تبلیغی علیه نظام محکوم کرد.
همسرش نسترن نعیمی را نیز به یکسال و نیم زندان محکوم کردند.
او هم اکنون در زندان تهران بزرگ در شرایط سختی محبوس است. یکبار حین انتقال به بیمارستان در ضرب و شتم بینی اش را شکستند.
مادر او فرنگیس مظلوم تنها کسی است که پیگیر شرایط و وضعیت اوست. مادرش در آخرین فایل صوتی خود گفت که قصد دارند پسرش را دیوانه کنند. برای هر بار ملاقات با سهیل عربی مادرش مجبور است با مراجعه به دادستانی حکم ملاقات با او را بگیرد.
روز ۸ مهر ماه ۹۷؛ به وکیل سهیل عربی ابلاغ شد که موکلش؛ با حکم شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی احمدزاده رییس این شعبه، مجددا به ۳ سال حبس تعزیری- تبعید و اقامت اجباری در برازجان محکوم شده است. این پرونده سازی روی دو اتهام ارتباط با رسانه های خارجی و دادن بیانیه به خارج از زندان و خط دادن به مردم برای تظاهرات و اعتراض (دی ۹۶) صورت گرفته است.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

مطلب مرتبط

زندانی سیاسی روح الله مردانی

زندانی سیاسی روح الله مردانی

  نام و نام خانوادگی: روح الله مردانی محل تولد: تاریخ تولد: ۱۳۶۲ تحصیلات: دانشجوی …