صفحه اصلی / حقوق بشر / بیانیه عفو بین‌الملل: سلامتی محمد حبیبی در خطر است
بیانیه عفو بین‌الملل: سلامتی محمد حبیبی در خطر است
بیانیه عفو بین‌الملل: سلامتی محمد حبیبی در خطر است

بیانیه عفو بین‌الملل: سلامتی محمد حبیبی در خطر است

 

روز گذشته پنجشنبه ۱۹ مهر ماه؛ عفو بین‌الملل با صدور بیانیه ای خواهان آزادی بدون قید و شرط معلم زندانی محمد حبیبی شد. در این بیانیه آمده است:
وضع سلامت محمد حبیبی معلم ایرانی دربند و فعال صنفی ناگوار است و مراقبت های درمانی تخصصی فوری که نیاز دارد به او داده نمی شود. او زندانی عقیدتی است که تنها باید بخاطر اقدامات حقوق بشری‌اش ۱۰ سال و نیم در زندان باشد. او باید هرچه سریع تر و بدون قید و شرط آزاد شود.
به محمد حبیبی فعال صنفی و معلم دربند، عضو هیئت مدیره ی اتحادیه صنفی معلمان تهران، اجازه داده نمی‌شود تا مراقبت های پزشکی مورد نیازش را دریافت کند. در شهریور ۱۳۹۷ این مدافع حقوق بشر که در زندان اوین تهران است، مشخصا به بیمارستانی در تهران منتقل شد و مورد معاینه پزشک عمومی قرار گرفت که اعلام کرد کلیه هایش باید مورد بررسی فوری یک متخصص قرار گیرند. با این وجود، او دوباره بدون دریافت مراقبت پزشکی تخصصی مورد نیاز به زندان بازگردانده شده است. محمد حیبی می گوید که بخاطر دستگیری خشونت آمیزش در اردیبهشت ۱۳۹۷ درد شدیدی در سینه و ریه‌هایش احساس می‌کند. با این وجود کلینیک پزشکی زندان تنها چیزی نامعلوم به او تزریق کرده است.
محمد حبیبی نخستین بار در ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ خارج از مدرسه‌ای که در تهران تدریس می‌کرد، مقابل دانش آموزانش دستگیر شد. او می‌گوید سپاه پاسداران به او اسپری فلفل زده و او را در طول بازداشتش کتک زده‌اند و او را به مکانی نامعلوم منتقل کرده‌اند که آنجا تا حدود ۲۸ اسفند در انفرادی به سر برد. او می‌گوید در این دوران بارها در حالی چشم بند به چشم داشت بازجویی شده و مورد شکنجه و بدرفتاری قرار گرفته است. آن‌ها به او سیلی زده‌اند، سرش را به اجبار تراشیده‌اند و او و خانواده‌اش را مورد توهین و تهدید قرار داده‌اند. او به زندان اوین منتقل شده و به قید وثیقه در ۲۶ فروردین آزاد شد. این معلم زندانی دوباره در ۲۰ اردیهبشت در تجمع صلح آمیز معلمان تهران علیه شرایط اقتصادی بد معلمان و کمبود بودجه کافی در آموزش دولتی با خشونت دستگیر شد. در دوم تیر دادگاهی به شدت غیرمنصفانه در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران محکوم شد که تنها دو ساعت طول کشید و آثار کتک در بدنش را نادیده گرفت. محمد حبیبی اجازه نداشت تا ده دقیقه قبل از دادگاهش با وکیلش دیدار کند. او در ماه اوت به اتهامات مختلفی علیه امنیت ملی محکوم شد و به طور کامل از فعالیت‌های حقوق بشری به عنوان یک عضو اتحادیه معلمان محروم شد و به ۱۰ سال و نیم زندان، ۷۴ ضربه شلاق، دوسال ممنوعیت خروج از کشور و دو سال ممنوعیت عضویت در احزاب، گروه ها یا فعالیت های سیاسی و اجتماعی محکوم شد. او در حال حاضر محکومیت خود را سپری می‌کند.
به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

مطلب مرتبط

اعدام یک زندانی در زندان مرکزی اردبیل

اعدام یک زندانی در زندان مرکزی اردبیل

  حکم اعدام یک زندانی در زندان مرکزی اردبیل به اجرا درآمد. به گزارش کانون …