صفحه اصلی / حقوق بشر / بیانیه سازمان عفو بین‌الملل در روز جهانی مبارزه با اعدام و تشکیل کمپین جدید برای لغو اعدام
بیانیه سازمان عفو بین‌الملل در روز جهانی مبارزه با اعدام
بیانیه سازمان عفو بین‌الملل در روز جهانی مبارزه با اعدام

بیانیه سازمان عفو بین‌الملل در روز جهانی مبارزه با اعدام و تشکیل کمپین جدید برای لغو اعدام

عفو بین‌الملل در روز جهانی مبارزه با اعدام با انتشار بیانیه ای گفت: «با زندانیان محکوم به اعدام باید با انسانیت و حفظ کرامت انسانی رفتار شود و در شرایطی مطابق با قوانین بین‌المللی حقوق بشر و استانداردهای بین‌المللی نگهداری شوند.»

عفو بین‌الملل کمپین جدیدی را برای فشار بر پنج کشور ایران، غنا، ژاپن، بلاروس و مالزی راه‌اندازی کرده است تا به شرایط غیرانسانی زندانیان محکوم به مرگ در زندان پایان داده و به سمت کامل لغو مجازات اعدام حرکت کنند.
استفان کاکبورگ،‌ معاون برنامه مسائل جهانی عفو بین‌الملل گفت: «مهم نیست که چه جرمی مرتکب شده‌اند، هیچ‌‌کس نباید مجبور به تحمل شرایط غیرانسانی در زندان شود. هنوز در بسیاری از پرونده‌ها، زندانیان محکوم به مرگ در سلول انفرادی نگهداری می‌شوند، دسترسی به خدمات درمانی کافی ندارند و از خطر اعدام دلهره و اضطراب دارند.»

استفان کاکبورگ گفت: «این حقیقت که برخی دولت‌ها زندانیان و خانواده‌های‌شان را چند روز قبل، یا در برخی پرونده‌ها، ساعاتی قبل از اعدام آگاه می‌کنند، هولناک است.»
تمامی دولت‌هایی که مجازات اعدام را حفظ کرده‌اند، فورا باید به شرایط بی‌رحمانه زندان پایان دهند، چرا که بسیاری از زندانیان محکوم به اعدام مجبور به تحمل آن هستند.

عفو بین‌الملل با بیان نمونه هایی از محکومین به اعدام که تحت فشار قرار دارند با اشارهه به کودک مجرم محمد رضا حدادی نوشت:

«محمدرضا حدادی» از سن ۱۵ سالگی در صف اعدام قرار دارد، شکنجه‌های روانی را برای اجرای حکم اعدام تحمل کرده است. در ۱۴ سال گذشته شش بار اجرای اعدام او برنامه‌ریزی و متوقف شد.

همچنین در پایان این بیانیه آمده است که عفو بین الملل با مجازات اعدام صرف نظر از ماهیت جرم، ویژگی‌های محکوم یا روشی که حکومت برای کشتن استفاده می‌کند، در همه شرایط و بدون استثنا مخالف است.
مجازات اعدام مجازاتی بی‌رحمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز و نقض حق حیات است که در اعلامیه جهانی حقوق بشر به رسمیت شناخته شده است.

لینک اطلاعیه عفو بین‌الملل به انگلیسی
https://bit.ly/2PqoBww

مطلب مرتبط

اعدام یک زندانی در زندان مرکزی اردبیل

اعدام یک زندانی در زندان مرکزی اردبیل

  حکم اعدام یک زندانی در زندان مرکزی اردبیل به اجرا درآمد. به گزارش کانون …