صفحه اصلی / حقوق بشر / زندانی سیاسی کرد ۱۸ سال در زندان در سکوت و بی‌خبری
زندانی سیاسی کرد ۱۹ سال در زندان در سکوت و بی‌خبری
زندانی سیاسی کرد ۱۸سال در زندان در سکوت و بی‌خبری

زندانی سیاسی کرد ۱۸ سال در زندان در سکوت و بی‌خبری

 

سعید سنگر زندانی سیاسی كُرد است كه ۱۸ سال از زندگی خود را در زندان و اسارت گذرانده و اكنون در میانسالی همچنان مورد اذیت و آزار زندانبانان محبوس است.

سعید ۲۷ سال بیشتر نداشت كه دستگیر و داستان رنج هایش آغاز شد. سعید سنگر، اهل پیرانشهر، در شهریورماه سال ۱۳۷۹ بازداشت و به اتهام «محاربه» و «ارتباط با سازمان مجاهدین خلق»، از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی فاطمی، به اعدام محکوم شد. در سال ۱۳۸۲، این حکم در دادگاه تجدیدنظر به حبس ابد تبدیل شد.
این زندانی سیاسی بعدا به بند ۲۰۹ اوین در تهران منتقل شده و پس از ۲ سال حبس در سلولهای انفرادی این زندان در سال ۸۲ به زندان مرکزی ارومیه؛ منتقل شد. این بار در ۱۴ آبان‌ماه سال ۸۶ به زندان مرکزی سنندج منتقل شده و مجددا در ۱۰ شهریور ماه سال ۹۴ به زندان ارومیه بازگردانده شد. این زندانی سیاسی تاکنون ۱۸  سال از حبس خویش را در زندانهای مختلف ایران سپری کرده است.
آن چه زندان در حاکمیت ولایت فقیه را نسبت به زندان تمامی دنیا متفاوت می كند، اذیت و آزار مستمر زندانی محكوم به حبس یا اعدام در طول محكومیت است. این همان چیزی است كه امنیت روانی زندانی را از او می‌گیرد و او را در برابر مهاجمان به حقوقش بی پناه می سازد. سعید سنگر علاوه بر گذراندن ماههای متوالی در زندان انفرادی كه بدترین نوع شكنجه مستمر و پایان ناپذیر برای تسلیم زندانی است، به طور مداوم از طرف زندانبانان مورد اذیت و آزار واقع شده است،
در شروع سال ۹۶ نیروهای گارد ویژه زندان با حمله به بند زندانیان سیاسی در زندان ارومیه ضمن تفتیش توام با تخریب اموال زندانیان، دستنوشته های سعید را ضبط و با خود بردند. مسئولان زندان در پاسخ به اعتراض آقای سنگر، کنترل بر جنبه های خصوصی زندگی زندانیان را از جمله اختیارات خود خواندند. معنی این پاسخ آن است كه تو حق فكر كردن نداری و اندیشه تو هم باید در اختیار زندانبان باشد. تازه زندانبانان به این هم اكتفا نكرده و سعید سنگر هفته بعد٬ از سوی مأموران امنیتی بند حفاظت اطلاعات زندان ارومیه احضار و در خصوص ثبت وضعیت زندان در دست نوشته‌ها و خاطراتش مورد تهدید قرار گرفت که در صورت نگارش خاطرات و وضعیت زندان، از ملاقات حضوری با خانواده‌اش ممانعت به عمل خواهد آمد.
سعید سنگر نزدیک به دو دهه از عمرش را در زندان گذرانده است. او مانند بسیاری از زندانیان سیاسی دیگر، در این سالیان طولانی از یک حق دادرسی عادلانه، از داشتن وکیل، از داشتن مرخصی حتی استعلاجی، از داشتن کتاب و منابع خبری مورد نظر و از حداقل های حقوق یک زندانی سیاسی محروم بوده است. در عوض تا بخواهید نیروهای امنیتی و زندانبانان امنیت و آرامش او را به خطر انداخته‌اند؛ تا بخواهید در زندگی فردی او دخالت کردند و تا بخواهید آرامش و امنیت او را شبانه و روزانه بهم ریختند. چون در این حاکمیت اساسا چیزی به نام حقوق زندانی وجود ندارد و زندانی کسی است که میتوان تحت هر عنوانی حقش را ضایع کرد. چون آنان اصلا حقوق بشر را به رسمیت نمی شناسند…
به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

مطلب مرتبط

پیام زندانی سیاسی ماهر کعبی به مردم اهواز

پیام زندانی سیاسی ماهر کعبی به مردم اهواز درباره بازداشت، قتل و اعدام هموطنان اهوازی

زندانی سیاسی ماهر کعبی پیامی خطاب به هموطنان بویژه همشهریانش فرستاد و از مجامع بین‌المللی …