صفحه اصلی / حقوق بشر / گزارش نقض حقوق بشر در ایران در هفته ای که گذشت
گزارش نقض حقوق بشر در ایران در هفته ای که گذشت
گزارش نقض حقوق بشر در ایران در هفته ای که گذشت

گزارش نقض حقوق بشر در ایران در هفته ای که گذشت

از روز شنبه ۱۷ شهریور تا روز جمعه ۲۳ شهریور ماه ۱۳۹۷ همچنان در گوشه و کنار شهرهای ایران؛ با موجی از خبرهای سرکوب و نقض حقوق بشر از جمله اعدام، بازداشتهای خودسرانه، صدور احکام حبس، شکنجه و قتل مواجه بودیم.

اعدام:

به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، در هفته ای که گذشت دست‌کم ۵ زندانی در زندانهای میاندوآب، ارومیه، مرودشت شیراز و سراوان اعدام شدند.
روز دوشنبه ۱۹شهریور یک زندانی سیاسی کرد به نام کمال احمدنژاد ساکن روستای گامشگولی از توابع میاندوآب به دار آویخته شد.
صبح روز چهارشنبه۲۱شهریور یک زندانی به نام احمد گمشادزهی اهل سراوان در زندان این شهر به دار آویخته شد.
صبح روز پنجشنبه ۲۲ شهریور ماه؛ یک زندانی در مرودشت شیراز در مقابل چشمان حیرت زده مردم این شهر در ملاء عام به دار آویخته شد.
در هفته ای که گذشت دو پیشمرگه حزب دموکرات در حالی که زخمی بودند، توسط سپاه پاسداران در ارومیه اعدام شدند.

بازداشتها:

روز چهارشنبه ۲۱ شهریور ماه ۹۷ در پی اعتصاب سراسری در شهرهای کردی در اعتراض به اعدام سه زندانی سیاسی کُرد رامین حسین پناهی؛ زانیار مرادی و لقمان مرادی و همچنین اعتراض به موشکباران مقر احزاب کردی؛ ۴۰ نفر از فعالان کردستان توسط نهادهای امنیتی به جرم شرکت در اعتصاب بازداشت شدند.
روز چهارشنبه ۲۱ شهریور ماه؛ سه فعال مدنی در مریوان به نام‌های سوران دانشور، آرام فتحی و مسلم بهرامی توسط نیروهای لباس شخصی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.
روز سه شنبه ۲۰ شهریور نیروهای اطلاعات سپاه در شهر گرگان با یورش به منازل چند تن از هواداران محمدعلی طاهری، شماری از آنها را بازداشت و به زندان مرکزی گرگان‌ منتقل کردند.
روز چهارشنبه ۲۱ شهریور مأموران اداره اطلاعات ملاشیه اهواز؛ تعدادی از شهروندان عرب ملاشیه را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.
نام برخی از بازداشت شدگان ، لامی شموسی ۳۱ ساله، عیدان شموسی ۲۸ ساله، شانی شموسی۲۹ ساله،فرحان شموسی۲۷ ساله، امیر شموسی ۱۹ ساله ، جاسم حیدری۲۱ ساله می‌باشد. از علت بازداشت و محل نگهداری این شهروندان عرب اهوازی اطلاعی در دست نیست.
خبرهای دیگری حاکی از این است که روز چهارشنبه ۲۱ شهریور نیروهای لباس شخصی در خیابان‌های شهر اشنویه؛ دو فعال مدنی را با نام‌های خالد گنجی و رشید ناصر زاده بازداشت کردند.
همچنین ثریا خدری،فعال مدنی و عضو موسسه خیریه روجیار کردستان، صبح روز پنجشنبه ۲۲ شهریور توسط نهادهای امنیتی در سنندج بازداشت شد.

تهدیدها و احضاریه ها:

سی و پنج تن از شهروندان ساکن خوی که در جریان اعتراضات سراسری دیماه سال ۹۶ در شهر خوی بازداشت و با قرار وثیقه آزاد شده بودند به دادگاه انقلاب احضار شدند.

پس از انتشار اعلامیه مراسم بزرگداشت زندانی سیاسی اعدام شده زانیار مرادی، مأموران اطلاعات، خانواده او را تهدید به بازداشت کردند. مأموران وزارت اطلاعات آقای عثمان مرادی عموی زانیار را بازداشت کردند. آنها آزادی وی را منوط به عدم برگزاری مراسم بزرگداشت او کرده اند. عثمان مرادی پس از ساعتی آزاد شد.
نادر افشاری، فعال مدنی ساکن کرج، که پیش‌تر به صورت موقت با قید وثیقه آزاد شده بود، به شعبه اول دادگاه انقلاب شهر کرج احضار شد.

اذیت و آزار و فشار روی زندانیان:

محمد صالح شهدادزهی، فعال مذهبی بلوچ که در تاریخ ۱۷ تیر ماه ۹۶ ازسوی نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، کماکان در زندان مرکزی زاهدان پس از گذشت ماه ها بازداشت در حالت بلاتکلیفی بسر می برد.
بهاءالدین قاسم‌زاده کودک-مجرم محکوم به اعدام در زندان ارومیه در پی ضرب و شتم و انتقال به سلول انفرادی از روز ۲۰ شهریورماه دست به اعتصاب غذا زده است.
مهین‌تاج احمدپور زندانی سیاسی محبوس در زندان نشتارود تنکابن که پیش‌تر در جریان اعتراضات دیماه سال ۹۶ توسط دادگاه انقلاب تنکابن و شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری این شهرستان به ده ماه حبس تعزیری محکوم شده بود دست به اعتصاب غذا زد.
یک زندانی محبوس در بند یک زندان رجایی شهر کرج پس از اینکه توسط دسته ای از زندانیان که به دستور رئیس بند مورد اخاذی قرار گرفت با خوردن قرص اقدام به خودکشی کرد.

صدور احکام:

دادگاهی در استان آذربایجان غربی پنج تن از افرادی را که در روز جهانی مبارزه با شکنجه در ارومیه بازداشت شده‌ بودند به پرداخت ۲۴ میلیون ریال جریمه نقدی یا تحمل هشت ماه زندان محکوم کرد.
شعبه ۳ دادگاه تجدیدنظر استان آ‌ذربایجان شرقی احکام زندان فعالان آذربایجانی را تایید کرد. به موجب این رأی فعالان آذری آقایان: اکبر ابولزاده و ابراهیم نوری به ۱۰ ماه زندان و اسرافیل فتح اله زاده؛ مرتضی شکری؛ حامد اله‌وردی و سلیمان کاظمی به ۷ ماه زندان محکوم شدند.

علی آقاعلیخانی، دانشجوی دانشگاه مهرام قزوین، به دلیل انتشار شش پست اینستاگرامی، به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام در شعبه اول دادگاه تجدیدنظر استان قزوین به سه ماه حبس محکوم شده است.

پنج شهروند بهایی اهل شیراز توسط شعبه یک دادگاه انقلاب این شهر به یک سال حبس و یک سال تبعید محکوم شدند. این پنج شهروند بهایی به نام‌های فرهاد سرافراز، شهرام منصور، وحید دانا، سعید عابدی و ادیب حق‌پژوه، توسط شعبه یک دادگاه انقلاب شیراز به صورت غیابی و بدون اطلاع وکیل و متهمان به یک سال حبس تعزیری و یک سال تبعید محکوم شدند.

کمک خلبانی که پیشتر به خاطر افشاگری در خصوص نا ایمن بودن هواپیماهای یک شرکت هواپیمایی دستگیر شده بود، از سوی شعبه دادیاری دادسرای جرایم رایانه‌ای به اتهام “نشر مطالب خلاف واقع”، به یک سال حبس و ۴۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شد.

قتل و کشتار مردم

سه زندانی در زندان مرکزی ارومیه به دلیل عدم رسیدگی های پزشکی جان خود را از دست دادند. اسامی زندانی‌های فوت شده عبارتند از: غلامرضا توبراق‌قلعه؛ سجاد جمالی‌فرد و رضا ملک‌رضایی
روز سه‌شنبه ۲۰ شهریور ماه؛ سجاد جمالی‌فرد پس از انتقال دیرهنگام به مراکز درمانی خارج از زندان جان خود را از دست داد. دو زندانی دیگر با اسامی غلامرضا توبراق‌قلعه و رضا ملک‌رضایی نیز در همین زندان پس از عدم رسیدگی پزشکی جان دادند.

روز پنج شنبه ۲۲شهریور ۹۷ نیروهای نظامی در مریوان یک کاسبکار جوان به نام زانا محمدی ۲۴ ساله اهل بانه را در جاده مریوان نزدیک سد گاران با شلیک مستقیم گلوله به قتل رساندند.

وضعیت زندانها:

صبح روز پنجشنبه ۲۲ شهریور مأموران زندان اردبیل به بند زندانیان سیاسی تبعیدی این زندان هجوم برده و اقدام به بازرسی وسایل زندانیان کردند. در این بازرسی که به دستور ريیس زندان انجام شده بود؛ مأموران اقدام به مصادره اموال زندانیان سیاسی از جمله کتابهای آنها که با هزینه های سنگین و چند برابر قیمت توسط خود زندانیان خریداری شده بود؛ کردند. مأمورین در پاسخ به اعتراض زندانیان سیاسی که چرا هر بار به بند ما می ریزید و اموالمان را می‌برید؟ گفتند: «بالاخره یک‌ چیزی باید ببریم. نمیتوانیم دست خالی برویم».

محکومیتهای داخلی و بین‌المللی اعدام سه زندانی سیاسی کرد

در هفته ای که گذشت اعدام سه زندانی سیاسی کرد، رامین حسین پناهی، زانیار مرادی و لقمان مرادی موجی از محکومیتهای بین المللی و داخلی را در پی داشت.


زندانیان سیاسی در زندانهای تهران و شهرهای مختلف با نوشتن نامه‌ها و بیانیه‌هایی این اقدام ضدانسانی را محکوم کردند.
در مجامع بین المللی، خانم میشل باشله کمیسر عالی حقوق‌ بشر ملل ‌متحد با اعلام انزجار از اعدام سه زندانی سیاسی کرد گفت: «من از اعدام سه زندانی ایرانی کرد عمیقاً منزجر شدم.»


احمد شهید، کارشناس آزادی مذهبی در سازمان ملل متحد که قبلاً گزارشگر ویژه‌ ایران در امور حقوق‌بشر بود با انتشار پیامی اعدام سه زندانی سیاسی کرد، زانیار و لقمان مرادی و رامین حسین پناهی را محکوم کرد و اعلام نمود که ایران باید به جرم اعدام خودسرانه مورد حسابرسی قرار بگیرد.
عفو بین‌الملل نیز با صدور بیانیه‌ای اعدام آنها را ظالمانه خواند و گفت: «ما از شنیدن این خبر، با وجود محکومیت گسترده احکام اعدامشان و فراخوانها از طرف کارشناسان حقوق‌بشر سازمان ملل و سایر نهادها برای توقف اعدام آنها شوکه شدیم. ما از جامعه بین‌المللی می‌خواهیم تا این اعدامها را قویاً محکوم کنند.»


خانم آگنس کالامارد؛ گزارشگر ویژه قتل های خودسرانه در پیام خود نوشت: «هیچ کلمه‌ای برای محکوم کردن این اعدامها به اندازه کافی قوی نخواهد بود. اعدام رامین حسین پناهی قتل خودسرانه توسط دولت ایران به حساب می‌آید. با توجه به هویت قربانی این یک قتل سیاسی و تنفرانگیز است.»

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

مطلب مرتبط

پیام زندانی سیاسی ماهر کعبی به مردم اهواز

پیام زندانی سیاسی ماهر کعبی به مردم اهواز درباره بازداشت، قتل و اعدام هموطنان اهوازی

زندانی سیاسی ماهر کعبی پیامی خطاب به هموطنان بویژه همشهریانش فرستاد و از مجامع بین‌المللی …