صفحه اصلی / اجتماعی / سالگرد فقدان آیت الله طالقانی نماد انقلاب ضدسلطنتی سال ۵۷ گرامی باد
سالگرد فقدان آیت الله طالقانی نماد انقلاب ضدسلطنتی سال ۵۷ گرامی باد
سالگرد فقدان آیت الله طالقانی نماد انقلاب ضدسلطنتی سال ۵۷ گرامی باد

سالگرد فقدان آیت الله طالقانی نماد انقلاب ضدسلطنتی سال ۵۷ گرامی باد

در سالگرد فقدان مرد بزرگ و روحانی وارسته آیت الله طالقانی؛ یاد و خاطره را گرامی میداریم.

آیت الله طالقانی یکی از نمادهای انقلاب ضدسلطنتی سال ۵۷ بود. این مرد بزرگ که از مخالفان دیکتاتوری ولایت فقیه بود؛ روز ۱۹ شهریور ماه ۱۳۵۹ در سن ۷۰ سالگی درگذشت.

سیدمحمود علایی طالقانی روز ۱۳ اسفند ۱۲۸۹ در طالقان به دنیا آمد. پدر او آیت الله سید ابوالحسن طالقانی از مردان خوشنام طالقان و فردی روحانی بود. پسر نیز در جوانی به آموزش علوم دینی پرداخت.

آقای طالقانی در دوران نهضت ملی شدن نفت از هواداران دکتر محمد مصدق بود و پس از کودتای ۲۸ مرداد به نهضت مقاومت ملی و جبهه ملی ایران پیوست. در سال ۱۳۴۰ همراه با مهدی بازرگان و یدالله سحابی نهضت آزادی ایران را پی گذاشتند.

آقای طالقانی در دوران دیکتاتوری سلطنتی به علت فعالیت‌های سیاسی، بارها بازداشت و روانه زندان شد و یک بار نیز تبعید گردید.

او پس از انقلاب علیه نظام سلطنتی در سال ۵۷ به دلیل نام نیکی که در میان مردم ایران داشت؛ در اولین انتخابات مجلس به عنوان نماینده تهران وارد مجلس خبرگان قانون اساسی شد. همچنین اولین امام جمعه تهران و رییس شورای انقلاب پس از ترور مطهری بود.

آقای طالقانی که برخلاف افرادی مثل خمینی و خامنه‌ای و وابستگان آنها؛ برای سرنگونی دیکتاتوری شاه رنج زندان و مبارزه را تحمل کرده بود؛ در دوران کوتاه پس از انقلاب به مخالفت با استبداد دینی برخاست.

اولین عرصه مخالفت آقای طالقانی با حجاب اجباری علیه زنان ایران بود. در دورانی که خمینی و حزب وابسته به او یعنی جمهوری اسلامی قصد اعمال حجاب اجباری را به زنان ایران داشتند؛ وی با حجاب اجباری مخالفت کرد و گفت: «حجاب حتی برای زن‌های مسلمان هم اجباری نیست. هیچ اجباری هم در کار نیست».

آقای طالقانی که در ۱۲ مرداد ۵۸، با رای مردم تهران به نمایندگی این شهر در مجلس خبرگان انتخاب شده بود؛ در اولین جلسه افتتاحیه مجلس خبرگان در ۲۸ مرداد ۱۳۵۸ هنگامی که با کمی تأخیر وارد مجلس شد؛ در میان تعجب حاضرین به جای نشستن روی صندلی‌های مجلس روی زمین نشست. این حرکت وی اعتراضی بود به قانون اساسی که در آن ولایت فقیه گنجانده شده بود.

آقای طالقانی در مصاحبه با روزنامه اطلاعات در مورخ ۱۷ بهمن ۱۳۵۷ گفته بود: «خصوصیت انقلاب اسلامی اینست که ما رهبران مذهبی هیچ داعیه حکومت برای خودمان نداریم و نمی‌خواهیم حاکم باشیم. انقلابی است که از همه مردم شروع شده و برای همه است و هیچ حزب و جمعیت و فردی حق این را ندارد که در این انقلاب سهم بیشتری را برای خود قائل باشد و از این جهت حکومت را در انحصار خودش دربیاورد».

آقای طالقانی در فاصله کوتاهی پس از بهار آزادی در روز ۱۹ شهریور ماه سال ۱۳۵۹ درگذشت و ملتی را در غم و اندوه فقدان خود فرو برد.

یکی از شعارهای مردم در آن زمان این بود که«بهشتی؛ بهشتی؛ طالقانی را تو کشتی».

پیکر این روحانی وارسته؛ همان روز در میان اندوه هزاران نفر از مردم در تهران؛ تشییع و طی مراسم باشکوهی در بهشت‌زهرا به خاک سپرده و جاودانه شد.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

مطلب مرتبط

تجمع صدها نفره کارگران خشمگین فولاد اهواز مقابل استانداری خوزستان

تجمع صدها نفره کارگران خشمگین فولاد اهواز مقابل استانداری خوزستان + فیلم

صدها تن از کارگران فولاد اهواز برای هشتمین روز متوالی مقابل استانداری خوزستان دست به …