صفحه اصلی / حقوق بشر / گزارش نقض حقوق بشر در ایران در هفته ای که گذشت
گزارش نقض حقوق بشر در ایران در هفته ای که گذشت
گزارش نقض حقوق بشر در ایران در هفته ای که گذشت

گزارش نقض حقوق بشر در ایران در هفته ای که گذشت

از روز شنبه بیستم تا روز جمعه ۲۶ مرداد ماه ۱۳۹۷ هم در گوشه و کنار شهرهای ایران همچنان شاهد سرکوب و نقض حقوق بشر از جمله اعدام، بازداشتهای خودسرانه، صدور احکام حبس، شکنجه و قتل بودیم.

اعدام:

به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان نه به اعدام، در هفته‌ای که گذشت دست‌کم ۲ زندانی در زندانهای ایران به دار آویخته شدند.
صبح روز دوشنبه ۲۲ مرداد ماه؛ حداقل یک زندانی در زندان مرکزی اردبیل، با نام مسلم شیری، پس از ۹سال زجر و شکنجه اعدام شد.
صبح روز چهارشنبه ۲۴ مرداد ماه، حکم اعدام میلاد ضیا، در زندان مرکزی تبریز به اجرا درآمد.

بازداشتها:

در هفته‌ای که گذشت ۴۰ دختر و پسر جوان در یک مهمانی شبانه در بیرجند بازداشت شدند.
روز چهارشنبه ۲۴ مردادماه قرارگاه ابوالفصل‌العباس تابع اطلاعات سپاه اهواز، يك شاعر عرب بنام بشير صرخی را بازداشت كرد. همچنین در این روز اداره اطلاعات اهواز ماجد سواری فعال مدنی اهل اهواز را بازداشت کرد.

مجید آذرپی، فعال سیاسی که پیش‌تر محکومیت شش سال و نیم حبس و جریمه نقدی‌اش عینا به تائید شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران رسیده بود، روز چهارشنبه ۲۴ مردادماه بازداشت و جهت تحمل حبس به زندان اوین منتقل شد.

روز چهارشنبه ۲۴ مردادماه، یک شهروند کُرد به نام موسی محمودی، ٤٥ ساله اهل روستای گندویلا از توابع اشنویه توسط نیروهای اطلاعاتی بازداشت گردید.

احضاریه ها:

شماری از کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز ظهر روز شنبه ۲۰ مرداد ماه به دادگاه انقلاب احضار شده و مورد بازپرسی قرار گرفتند.
صبح روز ٢٣ مرداد ماه فعال حقوق بشر کرد؛ اجلال قوامی اهل شهر سنندج از شرق کردستان از سوی دادگاه انقلاب در اين شهر احضار شد.
در هفته‌ای که گذشت اطلاعات سپاه و دادسرای شهرستان سقز دو فعال تلگرامی را احضار کردند.

اذیت و آزار و فشار روی زندانیان:

سعید نوری یکی از زندانیان زندان مرکزی ارومیه از تاریخ ۱۶ مرداد ۹۷ در اعتصاب غذا بسر می برد.
معلم زندانی روح الله مردانی در زندان اوین، به نشانه ی اعتراض به بی عدالتی و بی توجهی به خواسته هایش لبهای خود را دوخت. وی بعدا بنا به درخواست دوستان و هم بندی‌هایش اعتصاب خود را شکست.

روز شنبه ۲۰ مردادماه حوالی گارد ویژه زندان گوهردشت کرج به فرماندهی رئیس حفاظت و مدیر داخلی زندان فردی به نام ولی محمدی به سالن ۱۹ بند ۷ این زندان یورش بردند.
روز شنبه ۲۰ مرداد احمد امین پناە، زندانی سیاسی زندان مرکزی سنندج توسط مسئولین زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفت و بدون رسیدگی پزشکی به بند بازگرداندە شد.
نامق دلدل زندانی اهل سنت محبوس در سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ زندان رجایی شهر کرج در اعتراض به عدم اعزام به بیمارستان خارج از زندان از حدود دو هفته گذشته دست به اعتصاب غذا زده و همچنان در اعتصاب است.
در هفته‌ای که گذشت دستگاه قضاییه برای افزودن بر مدت حبس زندانی سیاسی سهیل عربی بار دیگر علیه وی به اتهام زنی پرداخت و با ترفند جدید قصد محاکمه دیگری را دارد.
محمد صالحی زندانی عادی محکوم به اعدام در زندان مهاباد؛ در اعتراض به ممانعت دادگاه مهاباد از آزادی‌اش از روز ۱۹ مرداد ماه؛ اقدام به اعتصاب غذا کرد.
غلامرضا مروتی، زندانی محبوس در زندان سنندج با وجود جراحت و مشکل جدی در تاندون پا پس از گذشت ۱۵ روز کماکان از خدمات و رسیدگی درمانی محروم مانده است. این زندانی پیشتر طی حادثه ای در زندان سقز از ناحیه پا دچار مشکل جدی شده و بدون رسیدگی پزشکی از بند سلامت این زندان به سلول انفرادی و پس از ۱۱ روز در روز شنبه بیستم مردادماه به زندان سنندج منتقل شده است.

روز سه شنبه ۲۳ مرداد یک زندانی محکوم به اعدام در زاهدان پس از عدم توجه مسئولان به وضعیتش و خط خوردن نام‌اش از لیستی که قرار بود با دادستان در زندان ملاقات کنند، با خوردن قرص اقدام به خودکشی کرد.
فرهاد آریایی زندانی سیاسی محبوس در بند کارگران زندان ارومیه که ششمین سال از دوره هفت ساله‌ی حبس خود را سپری می‌کند، با توجه به اینکه شرایط آزادی زودهنگام را دارد از روز چهارشنبه ۲۴ مردادماه در اعتراض به عدم موافقت دادگاه با درخواست خود دست به اعتصاب غذا زد.

صدور احکام:

دادگاه انقلاب تنکابن حکم هشت تن از شهروندان بازداشت شده در اعتراضات سراسری دی ماه سال ۹۶ در این شهر را به صورت گروهی صادر کرد. بر اساس احکام صادر شده، ۴ تن از این افراد هر یک به ۵ ماه حبس تعزیری و ۲ تن نیز هر یک به ۴ ماه حبس تعزیری محکوم شدند. ۲ تن دیگر نیز به ۱۲ روز حبس تعزیری محکوم شدند.
سە شهروند کرد اهل ارومیه به اتهام همکاری با احزاب کردی به تحمل ١١ سال حبس محکوم شدند.
شکوفه یداللهی درویش گنابادی محبوس در زندان قرچک ورامین که در پی حادثه گلستان هفتم در اسفندماه ۹۶ به همراه سه فرزند خود بازداشت شد، توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و دو سال ممنوعیت و محرومیت از فعالیت اجتماعی و رسانه‌ای محکوم شد.
همچنین در ادامه محاکمه درویشان بازداشت شده در حوادث خیابان گلستان هفتم، اعضای یک خانواده از دراویش گنابادی روی هم رفته به ۲۵ سال زندان محکوم شده اند.

در هفته‌ای که گذشت دادگاه تجدید نظر ارومیه برای هر کدام از دو شهروند کرد به نام های رضا رسول پور و حجت رزم جو حکم یک سال حبس تعزیری و ٤ سال حبس تعلقیقی صادر کردە است.
روح اله هدایتی، فعال مدنی ساکن آستانه از توابع شازند اراک، به احکام ۱۳ سال و چهار ماه حبس تعزیری، شلاق و جریمه نقدی محکوم شد.
وزارت اطلاعات با آزادی مشروط سه فعال تلگرامی مخالفت کرده و طی هفته گذشته با انتقال علیرضا توکلی به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات، او را تهدید کرده که «سروصدای خبری و نامه‌نگاری» کمکی به آزادی آنها نمی‌کند و ممکن است با گشودن پرونده‌ای جدید، حبس آنان را طولانی‌تر کند.

مصطفی عبدی، درویش گنابادی که در زندان تهران بزرگ محبوس است، با حکم دادگاه انقلاب تهران به ۲۶ سال و سه ماه حبس تعزیری، ۱۴۸ ضربه شلاق، ۲ سال تبعید به سیستان و بلوچستان، ۲ سال ممنوع الخروجی و ۲ سال محرومیت از عضویت در گروه‌ها و احزاب و دسته‌جات سیاسی و اجتماعی و فعالیت رسانه‌ای محکوم شد.
۷ تن از دراویش گنابادی بازداشت شده در جریان حوادث گلستان هفتم که پیشتر از حضور در جلسات دادگاه خودداری کرده بودند، توسط دادگاه انقلاب تهران جمعا به ۵۹ سال حبس تعزیری، ۶۶۶ ضربه شلاق، ۱۴ سال تبعید و ۱۴ سال محرومیت از فعالیت‌های اجتماعی محکوم شدند.

یاسر اکبری اعلم، از دراویش گنابادی بازداشت شده در گلستان هفتم، با حکم دادگاه انقلاب به پنج سال زندان محکوم شد.

رضا انتصاری، درویش گنابادی که در زندان تهران بزرگ محبوس است، با حکم دادگاه انقلاب تهران به ۷ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق، ‏۲ سال تبعید به خواف، ۲ سال ممنوع‌الخروجی و ۲ سال محرومیت از عضویت در گروه‌ها و احزاب و دسته‌جات سیاسی و اجتماعی و فعالیت رسانه‌ای محکوم شد.

قتل و شکنجه:

روز سه شنبه ۲۳ مرداد ۹۷ یک کولبر زحمتکش به نام اسماعیل عزیزی اهل مهاباد در مرز “کانی زرد سردشت با شلیک مستقیم ماموران حکومتی جان سپرد.
شامگاه پنجشنبه ۲۵ مرداد ماه ۹۷ نیروی انتظامی اهواز جوان موتور سواری را به نام سجاد زرگانی، با شلیک مستقیم به سرش به قتل رساند.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

مطلب مرتبط

پیام زندانی سیاسی ماهر کعبی به مردم اهواز

پیام زندانی سیاسی ماهر کعبی به مردم اهواز درباره بازداشت، قتل و اعدام هموطنان اهوازی

زندانی سیاسی ماهر کعبی پیامی خطاب به هموطنان بویژه همشهریانش فرستاد و از مجامع بین‌المللی …