صفحه اصلی / اجتماعی / گزارش سازمان ملل درباره تلاش ایران برای تأسیس القاعده جدید
گزارش سازمان ملل درباره تلاش ایران برای تأسیس القاعده جدید
گزارش سازمان ملل درباره تلاش ایران برای تأسیس القاعده جدید

گزارش سازمان ملل درباره تلاش ایران برای تأسیس القاعده جدید

سازمان ملل با انتشار گزارشی ارتباط ایران و القاعده را تأیید می‌کند. به گزارش سایت العربیه و براساس یکی از گزارش‌های سازمان ملل داعش کماکان ۳۰ هزار جنگجو در سوریه و عراق دارد و از سوی سازمان القاعده که با کمک ایران تقویت شده، حمایت می‌شود.

به نوشته آسوشیتدپرس کارشناسان سازمان ملل روز دوشنبه ۱۴ آگوست ۲۰۱۸ (برابر با ۲۲ مرداد ۹۷)گزارشی تهیه و به شورای امنیت ارائه دادند که نشان می‌دهد علیرغم شکست داعش در عراق و بخش‌های زیادی از سوریه، یک نسخه پنهانی از داعش در این دو کشور وجود دارد که هوادارانی در افغانستان، لیبی، جنوب شرق آسیا و غرب آفریقا دارد.

به گفته این کارشناسان، سازمان جهانی القاعده در برخی نقاط بسیار قوی‌تر از داعش است. این نقاط شامل سومالی، یمن، جنوب آسیا و منطقه ساحلی آفریقاست. رهبران القاعده در ایران توانمندتر شده و با ایمن الظواهری، رهبر القاعده همکاری کرده و جایگاه رهبری او را به ویژه در امور مربوط به سوریه بیش از پیش نشان می‌دهند.

براساس گزارش سازمان ملل، مدارک و شواهد متعددی وجود دارد که نشان می‌دهد ایران با استفاده از روابط استراتژیک و تاریخی خود با القاعده، اقدام به بازسازی ساختار داعش در سوریه برای تقویت مجدد و بازتولید القاعده می‌کند. روزنامه ساندی تایمز در ماه ژانویه ۲۰۱۸ گزارشی منتشر کرد و گفت که القاعده در حال حاضر به نحوی خود را بازسازی کرده که می‌تواند ده‌ها هزار نفر را به کمک ایران بسیج کند. ایران می‌کوشد نیروهای شکست‌خورده داعش را گردهم آورده و به القاعده ملحق کرده و القاعده جدیدی، شبیه سپاه قدس و شبه‌نظامیان حزب‌الله تاسیس کند. برای همین منظور تعدادی از سران نظامی ایران به دمشق سفر کردند.

در این گزارش همچنین تاکید شده است که قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس نقش اصلی را در ارتباط با القاعده ایفا کرد و خانواده بن لادن و رهبران القاعده را زمانی که در سال ۲۰۰۱ از افغانستان گریختند، پناه داده و برایشان یک مجتمع مسکونی خاص در یک مرکز آموزش نظامی سپاه در قلب تهران فراهم کرد.
حمایت و تامین مالی که از سوی ایران در اختیار القاعده قرار گرفت، نقش مهمی در بازسازی سازمانی ایفا کرد که در زمان انجام حملات ۱۱ سپتامبر تنها ۴۰۰ عضو داشت و پس از حمله آمریکا به افغانستان از هم فروپاشید ولی در سال ۲۰۱۳ با ظهور داعش، دوباره زنده شد.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

مطلب مرتبط

راهپیمایی بزرگ کارگران هفت تپه به همراه خانواده هایشان

راهپیمایی بزرگ کارگران هفت تپه به همراه خانواده هایشان در خیابانهاش شوش و در محاصره نیروهای امنیتی+ فیلم

کارگران نیشکر هفت تپه در سیزدهمین روز از اعتراضات خود دست به یک راهپیمایی بزرگ …