صفحه اصلی / اقتصادی / پس از حراج دریای خزر نوبت به حراج نفت رسید
پس از حراج دریای خزر نوبت به حراج نفت رسید
پس از حراج دریای خزر نوبت به حراج نفت رسید

پس از حراج دریای خزر نوبت به حراج نفت رسید

 

در آستانه تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران٬ نفت ایران به پایین ترین سطح قیمت در ۱۴ سال گذشته به فروش می‌رود. شرکت ملی نفت ایران با اعمال تخفیف در قیمت رسمی فروش نفت خود به خریداران آسیایی در ماه سپتامبر، رکورد پایین‌ترین قیمت نفت در ۱۴ سال اخیر را نسبت به نرخ اول بازار خاورمیانه شکسته است.

یک مقام حکومتی در وزارت نفت برای توجیه حراج و به تاراج دادن نفت ایران روز دوشنبه ۲۲ مرداد ماه ۹۷ به خبرگزاری ایرنا گفته است: دادن تخفیف به مشتریان، جزیی از ذات بازارهای جهانی به‌شمار می‌رود که توسط همه صادرکنندگان نفت انجام می‌شود. بر این اساس، با توجه به وضعیت عرضه و تقاضا، فعالیت رقبا و … صادرکنندگان نفت برای اعطای تخفیف به خریداران تصمیم‌گیری می‌کنند.

به گزارش پایگاه اقتصادی بلومبرگ، تفاوت نرخ قیمت‌گذاری شده نفت ایران در قیاس با نرخ اصلی بازار از سال ۲۰۰۴ بدین‌سو بی‌سابقه بوده است.

کشورهای عضو اوپک به‌طور معمول بهای نفت خود را بر اساس فرمول قیمت‌گذاری بزرگترین تولید‌کننده نفت خاورمیانه، عربستان سعودی، تغییر می‌دهند. به این معنی که اگر این کشور بهای نفت خود را افزایش دهد، مابقی کشورها نیز به نسبتی نرخ فروش نفت خود را افزایش می‌دهند. این مکانیزم همآهنگ سبب می‌شود تا صادرکنندگان نفت در فاصله تقریباً یکسانی از یکدیگر قرار بگیرند. امری که اکنون ایران از آن فاصله گرفته است و می‌تواند منجر به تنش در بازار قیمتها شود.

به دنبال وضع تحریم‌های نفتی توسط آمریکا که از ماه نوامبر آغاز خواهند شد، ایران تلاش می‌کند با ارائه تخفیف‌ در قیمت‌، مشتریان آسیایی را به خرید و پذیرش ریسک ترغیب کند. مقامات آمریکا از کشورهای جهان خواسته‌اند به واردات نفت از ایران خاتمه دهند.

هند، کره جنوبی و ژاپن عمده واردکنندگان آسیایی نفت ایران اعلام کرده‌اند که در حال متوقف کردن خرید نفت از ایران هستند.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

مطلب مرتبط

قطع کامل صادرات نفت ایران، بدون افزایش قیمت جهانی بهای نفت

قطع کامل صادرات نفت ایران، بدون افزایش قیمت جهانی بهای نفت

  هدف آمریکا از تحریم‌ها علیه ایران این است که صادرات نفت ایران را به …