صفحه اصلی / جهان / میشل باشله به عنوان کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل انتخاب شد
میشل باشله به عنوان کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل انتخاب شد
میشل باشله به عنوان کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل انتخاب شد

میشل باشله به عنوان کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل انتخاب شد

مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز جمعه با انتصاب میشل باشله، رئیس جمهوری سابق شیلی به عنوان کمیسر عالی حقوق بشر این سازمان موافقت کرد.

مجمع عمومی سازمان ملل‌متحد طی نشستی در روز جمعه ۱۹مرداد میشل باشله، را به‌عنوان کمیسر عالی حقوق‌بشر برگزید. این سمت تا کنون در اختیار زید رعد حسین از اردن بود که از روز اول ماه سپتامبر به میشل باشله سپرده خواهد شد.

میشل باشله، رئیس‌جمهور سابق شیلی از دهم شهریور کار خود را به‌عنوان کمیسر عالی حقوق‌بشر سازمان ملل‌متحد آغاز خواهد کرد. آنتونیو گوترز با ابراز خرسندی از انتصاب میشل باشله، او را “رهبر فوق‌العاده حقوق‌بشر برای این دوران سخت” خواند.

میشل باشله اولین زنی بود که در سال ۲۰۰۶ میلادی به عنوان رئیس جمهوری شیلی انتخاب شد. او پس از پایان اولین دوره ریاست جمهوری اش به ریاست نهاد زنان سازمان ملل انتخاب شد. این نهاد برای برابری جنسیتی و قدرت بخشیدن به زنان فعالیت می کند. میشل باشله بار دیگر در سال ۲۰۱۴ به ریاست جمهوری شیلی رسید و تا ماه مارس سال جاری این سمت را برعهده داشت.

میشل باشله خود یکی از قربانیان نقض حقوق‌بشر بوده است. باشله و مادرش در دوران دیکتاتوری ژنرال آگوستو پینوشه مورد شکنجه قرار گرفتند. پدر او ژنرال آلبرتو باشله به اتهام خیانت بازداشت و چندین ماه تا سر حد مرگ شکنجه شد و در نهایت به‌دلیل حمله قلبی در دوران بازداشت درگذشت.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل روز چهارشنبه با انتشار بیانیه ای در مورد انتخاب میشل باشله اظهار داشت: «سازمان ملل نتوانسته است به درستی با بحران های اصلی حقوق بشر در ایران، کره شمالی، جمهوری دموکراتیک کنگو و جاهای دیگر روبرو شود یا از دل مشغولی نامتناسب و مزمن در مواجهه با اسرائیل جلوگیری کند. این وظیفه خانم باشله است که به جای پذیرش شرایط فعلی از این کمبودها سخن بگوید.»

ایالات متحده در ماه ژوئن سال جاری از شورای حقوق بشر سازمان ملل خارج شد. شورای حقوق بشر سازمان ملل نهادی جدا از دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل برای حقوق بشر است اما این دو نهاد همکاری نزدیکی با یکدیگر دارند.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

مطلب مرتبط

اعدام یک زندانی در زندان مرکزی اردبیل

اعدام یک زندانی در زندان مرکزی اردبیل

  حکم اعدام یک زندانی در زندان مرکزی اردبیل به اجرا درآمد. به گزارش کانون …