صفحه اصلی / جهان / هشدار سازمان ملل نسبت به  خطر قریب‌الوقوع به راه افتادن «حمام خون» در ادلب
هشدار سازمان ملل نسبت به  خطر قریب‌الوقوع به راه افتادن «حمام خون» در ادلب
هشدار سازمان ملل نسبت به  خطر قریب‌الوقوع به راه افتادن «حمام خون» در ادلب

هشدار سازمان ملل نسبت به  خطر قریب‌الوقوع به راه افتادن «حمام خون» در ادلب

سازمان ملل متحد روز پنجشنبه ۱۸ مرداد نسبت به خطر قریب الوقوع به راه افتادن «حمام خون» در میان غیر نظامیان استان ادلب هشدار داد و خواستار مذاکرات فوری میان طرف‎های سوری درگیر در این استان شد.

به گزارش العربیه، یان ایگلند، مسئول امور بشر دوستانه سازمان ملل متحد برای سوریه، در واکنش به حملات هوایی رژیم اسد به استان ادلب در شمال غرب این کشور که برای تدارک عملیات نظامی گسترده‌تری در این منطقه انجام می‎گیرد، گفت:« نباید اجازه داد که جنگ به ادلب گسترش یابد».

پیش از این بشار اسد، هشدار داده بود که استان ادلب در مرحله بعدی اولویت نظامی نیروهای وی خواهد بود.

در گزارش‏‌های رسانه‌ای آمده است که چندین موضع در استان ادلب هدف حملات توپخانه‌ای و موشک باران‌های هوایی نیروهای رژیم سوریه قرار گرفته است.

ایگلند در بخش دیگری از سخنان خود «ابراز امیدواری کرد که تلاش‎های جاری دیپلماتیک مانع از عملیات زمینی گسترده ای شود که ممکن است باعث فرار صدها هزار نفر از ساکنان منطقه شود».

وی در ادامه٬ اوضاع در استان ادلب را «ناگوار» توصیف کرد و هشدار داد که ممکن است اوضاع با آغاز عملیات نظامی رژیم سوریه در منطقه «صدها بار ناگوارتر» شود.

جمعیت استان ادلب بالغ بر 2.5 میلیون نفر است که تقریبا نیمی از آنها مخالف رژیم هستند. علاوه بر این نیز آوارگان غیرنظامی که در پی حملات متوالی و افتادن کنترل مناطقشان به دست نیروهای دولتی از ترس جنگ و برای حفظ جان خود به طور دسته جمعی به این استان پناه برده‌اند، را باید به این تعداد از مخالفان رژیم افزود.

ایگلند افزود که انجام هرگونه عملیات نظامی گسترده در ادلب موجب وقوع «فاجعه انسانی» خواهد شد زیرا دیگر جای امنی برای مخالفان نمانده تا بتوان غیرنظامیان را به آن منتقل کرد.

وی ضمن تاکید بر اینکه در شرایط کنونی تصور هیچگونه چشم‎اندازی برای انجام عملیات انتقال غیرنظامیان به مناطق دیگر امکان پذیر نیست، گفت که طرح‎های فوق العاده ای برای مقابله با سناریوهای متعدد در نظر گرفته شده است.

ایگلند در ادامه با اشاره به اینکه «سخت است که بتوان تعداد بیشتری از آوارگان جنگی گرسنه را سیر کرد جایی که هیچ سرپناه دیگری برای آنها وجود ندارد»، توضیح داد که در نشست روز پنجشنبه گروه ماموریت‌های بشر دوستانه با سفیران کشورها گفتگوهایی را درباره امکان افزایش کمک‌ها در صورت تکرار وقوع کوچ‌های گسترده اجباری انجام داده است.

وی در پایان با اشاره به مواضع دیپلمات‌های کشورهای همپیمان با رژیم سوریه از جمله روسیه و ایران در این نشست و علاوه بر آن ترکیه که از مخالفان حمایت می‌کند، گفت اطمینان بخشی و تاکید بر پایبندی آنها در دوری از انجام عملیات هجومی گسترده، باعث خوشحالی است.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

مطلب مرتبط

جایزه صلح نوبل ۲۰۱۸ به نادیه مراد از عراق و دنیس کویگی از کنگو تعلق گرفت

جایزه صلح نوبل ۲۰۱۸ به نادیه مراد از عراق و دنیس کویگی از کنگو تعلق گرفت

نادیه مراد، از فعالان اقلیت ایزیدی عراق و دکتر دنیس موکویگی پزشک معروف از جمهوری …