صفحه اصلی / اجتماعی / ویژگی‌های برجسته اعتراضات غارت‌شدگان موسسات مالی چه پیامی دارد؟
ویژگی‌های برجسته اعتراضات غارت‌شدگان موسسات مالی
ویژگی‌های برجسته اعتراضات غارت‌شدگان موسسات مالی

ویژگی‌های برجسته اعتراضات غارت‌شدگان موسسات مالی چه پیامی دارد؟

نگاهی گذرا به اعتراضات دامنه دار غارت شدگان موسسات مالی که از سال ۹۵ شکل گرفته، نشان می دهدکه این اعتراضات دارای ویژگیهایی است که حاکمیت را با یک بحران جدی سیاسی و اقتصادی چنگ در چنگ کرده است. بحرانی که در آن نه راه پیش دارد و نه راه پس. در این بحران بالاترین سطح دستگاه قضاییه به چالش کشیده شده است.
از ویژگیهای بارز این اعتراضات شعارهایی است که تجمع کنندگان سران و دزدان اصلی این غارت گریها را هدف قرار می‌دهند و به همین خاطر فریب وعده های توخالی رژیم را نمی‌خورند و برای پس گرفتن سرمایه به غارت رفته خود پافشاری و ایستادگی می کنند.
غارت شدگان با شعار لاریجانی قاضیه با دزدا همبازیه، رئیس قوه قضاییه را همدست رئیس سابق بانک مرکزی، ولی الله سیف دانسته و خواهان اعدام رئیس بانک مرکزی می‌شوند .آنها در تجمعات و راهپیمایی‌های خود شعار می‌دهند مفسد اقتصادی اعدام باید گردد.
مردم بخوبی می‌دانند بخش قابل توجهی از مالکان و مسئولان مؤسسه‌های مالی از مقامات قضائی، نظامی و مذهبی نظام حاکم هستند. و تقریبا تمامی مؤسسه‌های مالی‌ای که پول ملت را چپاول کرده‌اند، متعلق به سپاه پاسداران و بخشی هم متعلق به آستان‌ قدس می باشند.
خوب است در این جا به نمونه‌هایی از شعارهای معترضین نگاهی داشته باشیم که چطور عمق و تمامیت نظام را نشانه رفته اند.

مجلس ما دزدن٬ نماینده ها دزدن٬ دولت ما دزدن
لاریجانیا دزدن، روحانیا دزدن، نماینده ها دزدن
یا حجه ابن الحسن ریشه ظلمو بکن،
این سیف بی لیاقت اعدام باید گردد و مرگ بر روحانی

یکی دیگر از ویژگی‌های منحصر به فرد این اعتراض‌ها حضور فعال زنان و نقش جلوداری آنها در تمامی تجمعات بوده و هست. آنها در سال ۹۶ به مدت بیش از یک‌ماه به صورت شبانه روزی در مقابل ساختمان قوه قضاییه در تهران در سرما و زیر باران به تحصن نشستند.
علاوه بر این در اعتراض‌های اخیر شاهد هستیم که چطور در مقابل صفوف تجمع کنندگان، خشمگینانه شعار می‌دهند و خواستار پاسخگویی به خواسته و مطالباتشان هستند.
از ویرگی بی‌نظیر دیگر اعتراض‌های غارت‌شدگان این است که به صورت مستمر و خستگی ناپذیر در تمامی شهرهای ایران ادامه یافته است و نزدیک به ۲ سال است که تقریبا روزانه این تجمعات و اعتراضات، در مقابل موسسه‌های مالی ورشکسته شکل گرفته است، زیرا آنها دریافته اند که تنها و تنها با ایستادگی می توانند حق خود را از حلقوم غارتگران حاکم بیرون بکشند. کما اینکه شاهد بودند که بر اثر یکسال ایستادگی دولت روحانی را مجبور به پرداخت سپرده های زیر صد میلیون کردند.
شایان ذکر است که گسترش این اعتراض‌ها به حدی بوده که کارشناسان حکومتی اذعان کردند که اگر این اعتراض‌ها از مرزهای معینی گذر‌ کند می‌‌تواند به بحران سیاسی و اقتصادی دامن بزند. چرا که چنین اعتراضاتی می‌تواند به نقطه وصل سایر اعتراض‌ها بدل شده و به اعتراض‌های سراسری تبدیل شود.

ویژگی‌های برجسته اعتراضات غارت‌شدگان موسسات مالی
همچنانکه شاهد هستیم این موضوع اتفاق افتاده و از دی ماه سال ۹۶سایر اعتراض‌های مردمی همپای غارت‌شدگان در شهرهای مختلف ایران به صورت پیوسته ادامه داشته و اکنون دامنه آن به بحران آب و برق، بحران ارز و افزایش بی‌سابقه قیمت دلار گسترش یافته است.
سوال این جاست که اگر امکان تبدیل اعتراض‌های غارت‌شدگان به بحران سیاسی وجود داشته و دارد چرا حاکمیت پولهای به غارت رفته مردم را باز نمی‌گرداند؟

همچنانکه در بالا اشاره کردیم بخش قابل توجهی از مالکان و مسئولان مؤسسه‌های مالی از مقامات ارشد حکومتی هستند که قادرند روند قضائی رسیدگی به جرائم، فساد و اختلاس در این نهادها را مانع شوند. اما مشکل تنها این نیست. زیرا کسانی که تسهیلات هزاران میلیاردی دریافت میکنند به قدری صاحب نفوذ هستند که برخوردهای قضایی روی آنها بی اثر است. البته اینکه چرا دستگاه قضاییه دست این غارتگران را از اموال مردم کوتاه نمی کند بسیار روشن است.
زیرا بالاترین مسول قوه قضاییه خودش یکی از اصلی‌ترین دزدان اموال ملت ایران است!
بنابراین فاسد بودن دستگاه قضائی و اداری کشور که خودش یکی از علل پیدایش این بحران است چطور می تواند این بحران را از سر راه بردارد. فساد، دزدی، اختلاس و …. از پایه‌های وجودی نظام ولایت فقیه است.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

 

مطلب مرتبط

۱۷ اکتبر برابر با ۲۵ مهر روز جهانی ریشه کنی فقر

۱۷ اکتبر برابر با ۲۵ مهر روز جهانی ریشه کنی فقر

روز جهانی ریشه کنی فقر در سال ۱۹۹۲ میلادی از سوی سازمان ملل متحد، روز …