صفحه اصلی / حقوق بشر / عفو بین‌الملل خواهان تحقیق در باره کشته شدن یک معترض و آزادی کلیه بازداشت شدگان شد
عفو بین‌الملل خواهان تحقیق در باره کشته شدن یک معترض
عفو بین‌الملل خواهان تحقیق در باره کشته شدن یک معترض

عفو بین‌الملل خواهان تحقیق در باره کشته شدن یک معترض و آزادی کلیه بازداشت شدگان شد

 

به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان نه به اعدام؛ روز گذشته ۱۷مرداد ماه ۹۷ برابر با ۹آگوست ۲۰۱۸؛ عفو بین‌الملل با صدور بیانیه ای خواهان تحقیق در باره قتل رضا اوتادی یکی از تظاهرکنندگان در هفته اخیر و آزادی فوری همه بازداشت‌شدگان تظاهرات مردم ایران شد.
قسمتهایی از بیانیه را در زیر می‌خوانید.
در واکنش به موج بازداشت‌های گسترده اخیر در طی تظاهرات هفته گذشته در نقاط مختلف ایران، عفو بین‌الملل از مقامات ایرانی خواست که تمام کسانی را که تنها به خاطر شرکت مسالمت‌آمیز در تظاهرات بازداشت شده‌اند، آزاد کرده و در خصوص کشته شدن یک تظاهرکننده در کرج در تاریخ ۱۲ مرداد ۱۳۹۷ فورا تحقیقات مستقل و غیرجانبدارانه انجام دهند.
عفو بین‌الملل همچنین خواهان آن است که مقامات ایرانی از بازداشت‌شدگان در مقابل شکنجه و سایر رفتارهای بیرحمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز محافظت و وضعیت و محل نگهداری ده‌ها تن از بازداشتی‌ها را فورا برای خانواده‌های‌شان که در بی‌خبری نگاه داشته شده‌اند، مشخص کنند.

نادر افشاری، مدافع حقوق بشر، از جمله بازداشت‌شدگانی است که در خطر شکنجه و بدرفتاری قرار دارد. مقامات در مورد محل نگهداری او از زمان دستگیری توسط ماموران وزارت اطلاعات در ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ پنهان‌کاری کرده‌اند و پس از پیگری‌های مکرر، یک قاضی به مادرش گفته است که نادر افشاری به یک بازداشت‌گاه مخفی منتقل شده است.
مقامات ایرانی اعتراضات را با موج جدیدی از بازداشت‌ها‌ پاسخ داده‌اند. بازداشت‌شدگان اکنون در بازداشت‌گاه‌هایی نگهداری می‌شوند که به شکنجه و بدرفتاری با زندانیان شهرت دارند و بسیاری از آنها از دسترسی به وکیل و خانواده محروم مانده‌اند.
در تهران، احتمال می‌رود بین ۵۰ تا ۶۰ نفر از تظاهرکنندگان بازداشت شده به زندان اوین منتقل شده باشند.
همچنین گزارش شده که ۵۰ تن از تظاهرکنندگان زن به زندان شهرری (معروف به قرچک) منتقل شده‌اند و بسیاری از تظاهرکنندگان مرد پس از دستگیری به زندان فشافویه در جنوب تهران منتقل شده‌اند.
عفو بین‌الملل درباره‌ی سلامت و امنیت نادر افشاری و دیگر بازداشت‌شدگان به شدت نگران است، به خصوص با نظر به اینکه مقامات ایرانی در ماه‌های اخیر کارنامه منفی در زمینه شکنجه و بدرفتاری با بازداشت‌شدگان داشته‌اند و چندین مورد مرگ مشکوک در بازداشت‌گاه‌ گزارش شده است.
بازداشت‌شدگان باید فورا به خانواده‌ها و وکلای انتخابی‌ خود دسترسی پیدا کنند. مقامات همچنین باید بلافاصله خانواده‌های تمام بازداشت‌شدگان را از وضعیت و محل نگهداری عزیزان‌شان مطلع کنند.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

مطلب مرتبط

اعدام یک زندانی در زندان مرکزی اردبیل

اعدام یک زندانی در زندان مرکزی اردبیل

  حکم اعدام یک زندانی در زندان مرکزی اردبیل به اجرا درآمد. به گزارش کانون …