صفحه اصلی / جهان / فرانسه قهرمان جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ شد
فرانسه قهرمان جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ شد

فرانسه قهرمان جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ شد

 

تیم ملی فوتبال فرانسه، با پیروزی چهار بر دو مقابل تیم کرواسی قهرمان جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه شد. این دومین بار است که فرانسه برنده جام جهانی فوتبال می‌شود. بیست سال پیش، در سال ۱۹۹۸ هنگامی دیدیه دشان، مربی کنونی تیم فرانسه، کاپیتان این تیم بود به قهرمانی در جام جهانی دست یافته بود.

در این مسابقه ماریو منزوکیچ، بازیکن کرواسی اولین گل بازی را در دقیقه ۱۸ به اشتباه وارد دروازه خودی کرد. ایوان پریشیچ، بازیکن کرواسی در دقیقه ۲۸ گل زد و کار را به تساوی کشاند.

در ادامه بازی اما آنتوان گریزمان، مهاجم فرانسه با گل دقیقه ۳۸ از روی نقطه پنالتی حساب کار را ۱-۲ کرد.

بازی با همین نتیجه در نیمه اول تمام شد.

در نیمه دوم با این که کرواسی بازی را تهاجمی شروع کرد، اما این پل پوگبا، هافبک منچستر یونایتد بود که در دقیقه ۵۹ گل سوم تیمش را به ثمر رساند.

در ادامه بازی کیلین امباپه در دقیقه ۶۵ گلزنی کرد. به این ترتیب او پس از پله در جام جهانی ۱۹۵۸ تبدیل به اولین بازیکن زیر بیست سالی شد که در فینال جام جهانی گل زده است. او همچنین دومین بازیکن شاغل در لیگ فوتبال فرانسه است که توانسته در فینال جام جهانی گل بزند. نفر قبلی خورخه بروچاگای آرژانتینی (بازیکن نانت) بود که در فینال جام جهانی ۱۹۸۶ به آلمان گل زد.

ماریو منزوکیچ در دقیقه ۶۹ بازی روی اشتباه هوگو لوریس، دروازه‌بان فرانسه یک گل زد تا حساب کار ۲-۴ شود. او به این ترتیب دومین بازیکن در تاریخ جام جهانی شد که هم به تیم خودش و هم به حریف گل زده است. نفر قبلی ارنی برندتس در بازی هلند مقابل ایتالیا در سال ۱۹۷۸ بود.

تیم فرانسه با ارزشی معادل یک میلیارد و صد میلیون دلار (رقم قرارداد بازیکنانش) گران‌ترین تیم در میان ۳۲ تیم جام جهانی امسال بود. این درحالی است که ارزش قرارداد کل بازیکنان کرواسی کمتر از ۴۰۰ میلیون دلار بود.

در این جام جهانی همچنین هری کین، مهاجم تیم ملی فوتبال انگلیس با ۶ گل، عنوان بهترین گلزن را به دست آورد و برنده کفش طلا شد.
بیست سال پیش نیز فرانسوی‌ها در خاک خود قهرمان جام جهانی فوتبال شده بودند و یک میلیون نفر به خیابان شانزه لیزه و کوچه‌های اطراف آن ریختند و تا نخستین ساعات بامداد به ابراز شادی پرداختند.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

مطلب مرتبط

جایزه صلح نوبل ۲۰۱۸ به نادیه مراد از عراق و دنیس کویگی از کنگو تعلق گرفت

جایزه صلح نوبل ۲۰۱۸ به نادیه مراد از عراق و دنیس کویگی از کنگو تعلق گرفت

نادیه مراد، از فعالان اقلیت ایزیدی عراق و دکتر دنیس موکویگی پزشک معروف از جمهوری …