صفحه اصلی / حقوق بشر / درخواست سازمان گزارش‌ گران بدون مرز برای مجازات مسئولان قتل زهرا کاظمی
درخواست سازمان گزارش‌ گران بدون مرز برای مجازات مسئولان قتل زهرا کاظمی
درخواست سازمان گزارش‌ گران بدون مرز برای مجازات مسئولان قتل زهرا کاظمی

درخواست سازمان گزارش‌ گران بدون مرز برای مجازات مسئولان قتل زهرا کاظمی

 

سازمان گزارش‌ گران بدون مرز در آستانه پانزدهمین سالگرد کشته شدن زهرا کاظمی خبرنگار ایرانی تبار کانادایی٬ خواستار مجازات مسئولان قتل زهرا کاظمی شدند.

به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان نه به اعدام٬  به نقل از رادیو بین المللی فرانسه ٬زهرا کاظمی، خبرنگار۵۴ ساله ایرانی‌تبار کانادایی، «پانزده سال پیش بر اثر شکنجه در زندان اوین کشته شد. وی در زندان اوین از سوی دستگاه قضاییه ایران مورد شکنجه های وحشیانه قرار گرفت و چند روز بعد در بیمارستان درگذشت.

گزارش‌گران بدون مرز (RSF)، با انتشار بیانیه‌ای، بخشودگی از مجازات برای آمران و عاملان قتل وی را مجکوم کرد. این سازمان یادآوری می‌کند که یکی از این افراد «سعید مرتضوی دادستان سابق تهران است که مسئولیت ارتکاب جنایات بسیاری علیۀ روزنامه‌نگاران بر عهدۀ اوست.

سازمان گزارش‌گران بدون مرز (RSF) در بیانیۀ خود با تاکید بر ارتکاب « جنایات بسیاری علیه فعالان رسانه‌ها در ایران» توسط سعید مرتضوی و دست داشتن او در «سرکوب سازماندهی شده»، یادآوری می کند که «دادستان سابق افزون بر مسئولیت در قتل زهرا کاظمی و مرگ مشکوک امید رضا میر صیافی»، مسئول «توقیف و تعطیلی بیش از صد روزنامه، بازداشت و محاکمه غیر قانونی، به زندان انداختن، شکنجه و آزار صدها روزنامه‌نگار و شهروند خبرنگار» نیز هست و از همین رو «باید محاکمه و مجازات شود».

زهرا کاظمی در تاریخ دوم تير ماه ١٣٨٢ در حين عکسبرداری از تجمع خانواده‌های زندانيان در مقابل زندان اوين بازداشت شد. در هنگام و مدت بازداشت مورد ضرب و شتم قرار گرفت و بر اثر ضربات وارده دچار خونریزی مغزی شد و در بيست تير ماه در بيمارستان نظامی بقیه الله جان سپرد .
سازمان گزارش‌گران بدون مرز در پایان بیانیه می افزاید: «پس از تلاش اوليه در پنهان کردن علت واقعی مرگ زهرا کاظمی، مقامات رسمي ايران در ٢٥ تير ١٣٨٢اعلام کردند که وی در اثر ضربه‌ی مغزی در گذشته است. پيکر زهرا کاظمي با شتاب بسيار چهارشنبه اول مرداد ماه ١٣٨٢ بر خلاف خواست پسرش استفان هاشمی که در کانادا اقامت دائم دارد، در زادگاهش شيراز به خاک سپرده شد».

گزارش‌گران بدون مرز یادآوری می کند که «استفان هاشمی همواره اعلام کرده است که “جمهوری اسلامی مسئول شکنجه و مرگ مادر من است و کاملا روشن است که دولت ایران تاکنون هدفش سرپوش گذاشتن بر این قتل بوده” است».

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

مطلب مرتبط

پیام زندانی سیاسی ماهر کعبی به مردم اهواز

پیام زندانی سیاسی ماهر کعبی به مردم اهواز درباره بازداشت، قتل و اعدام هموطنان اهوازی

زندانی سیاسی ماهر کعبی پیامی خطاب به هموطنان بویژه همشهریانش فرستاد و از مجامع بین‌المللی …