صفحه اصلی / اقتصادی / آمریکا خواستار جلوگیری از انتقال صدها میلیون یورو پول نقد از آلمان به ایران شد
آمریکا خواستار جلوگیری از انتقال صدها میلیون یورو پول نقد از آلمان به ایران شد
آمریکا خواستار جلوگیری از انتقال صدها میلیون یورو پول نقد از آلمان به ایران شد

آمریکا خواستار جلوگیری از انتقال صدها میلیون یورو پول نقد از آلمان به ایران شد

دو روز پس از افشای تلاش های بانک تجارت ایران و اروپا برای انتقال ٣٠٠ تا ٣٨٠ میلیون یورو پول نقد از آلمان به ایران، ریچارد گرنل سفیر آمریکا در آلمان از دولت آلمان خواست که مانع انتقال این پول شود.

رسانه های آلمانی تا دیروز از تلاش برای انتقال ٣٠٠ میلیون یورو پول نقد به ایران خبر داده بودند، اما شامگاه دوشنبه ۱۸ تیر ماه ۹۷ فرانکفورتر آلگماینه به نقل از منابع قابل اعتماد خود نوشت که این مبلغ بین ٣۵٠ تا ٣٨٠ میلیون یورو است.

همزمان خبرگزاری آلمان در گزارش مفصلی نوشت که این نقل و انتقال مالی عجیب در تاریخ معاملات ارزی و بانکی جهان بی سابقه است. در همین گزارش وزن اسکناس هائی که باید به ایران منتقل شود بیش از ١۶٠٠ کیلو و حجم آن ٨٠ چمدان بزرگ برآورد شده است.

ریچارد گرنل سفیر آمریکا در آلمان روز، سه شنبه ١٠ ژوئیه/١٩ تیر در گفت و گوئی با روزنامه بیلد آلمان گفت: “ما از خبرهای مربوط به تلاش ایران برای انتقال صدها میلیون یورو پول نقد از آلمان نگران هستیم و از دولت آلمان می خواهیم که با مداخله در موضوع جلوی چنین اقدامی را بگیرد”.

ریچارد گرنل، از افراد مورد اعتماد دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از اول آوریل امسال مسئولیت سفارت آمریکا در برلین را به عهده گرفت. او در همان روزهای نخست از صاحبان صنایع و بازرگانان ایرانی خواست که ایران را هرچه زودتر ترک کنند.

شامگاه دوشنبه ٩ ژوئیه خانم مایکه کرویسبرگ سخنگوی رسانه های بین المللی وزارت دارائی آلمان در پاسخ بخش فارسی رادیو بین‌المللی فرانسه در ایمیلی نوشت: “با توجه به تحریم های ایالات متحده آمریکا و همچنین محدودیت های ارزی پیش رو برای ایران، بانکی که در زمینه انتقال پول به ایران و داخل این کشور تجربه دارد، مقدمات انتقال میلیون ها یورو به ایران را فراهم کرده است”.

در ادامه، سخنگوی بین المللی وزارت دارائی آلمان نوشته است: “این که آیا این اقدام با مقررات اعتبارات و پول شوئی انطباق دارد و مطابق قانون اجرا می شود یا نه، بستگی دارد به بررسی های دقیق اداره فدرال نظارت بر خدمات مالی و همچنین مرکز نظارت بر نقل و انتقالات مالی”.

روز یکشنبه ٧ ژوئیه روزنامه بیلد آلمان نوشت که مقامات ایرانی می گویند قصد دارند از این پول برای تامین ارز مسافران خارج استفاده کنند که در نتیجه تحریم های آمریکا نمی توانند کارت اعتباری داشته باشند. اما آمریکا و اسرائیل مدعی هستند که بیشتر درآمدهای ارزی ایران صرف تقویت گروه های تروریستی اسلامی در منطقه می شود.

به نوشته بیلد، اکنون باید نهادهای آلمانی تصمیم بگیرند که این اتهام درست است یا نه. ظاهرا سرویس های اطلاعاتی آلمان اعلام کرده اند که این اتهام کلی قابل تایید نیست.

دیروز، دوشنبه ٩ ژوئیه یک مقام قضائی آلمان در تماس با بخش فارسی رادیو بین‌المللی فرانسه گفت که به احتمال زیاد، آمریکا بیکار نخواهد نشست و فشار زیادی به آلمان وارد خواهد کرد تا از انتقال ارز به ایران خودداری کند.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

مطلب مرتبط

لبنان به هواپیماهای ایرانی اجازه سوختگیری نمی‌دهد

لبنان به هواپیماهای ایرانی اجازه سوختگیری نمی‌دهد

  دولت لبنان به شرکتهای نفتی این کشور در فرودگاه بین‌المللی (رفیق حریری) که دست‌اندر …