صفحه اصلی / اجتماعی / ۱۸ تیر۷۸ به خاک و خون کشیده شدن کوی دانشگاه تهران و شهادت عزت ابراهیم نژاد
۱۸ تیر به خاک و خون کشیدن کوی دانشگاه تهران و شهادت عزت ابراهیم نژاد
۱۸ تیر به خاک و خون کشیدن کوی دانشگاه تهران و شهادت عزت ابراهیم نژاد

۱۸ تیر۷۸ به خاک و خون کشیده شدن کوی دانشگاه تهران و شهادت عزت ابراهیم نژاد

 

۱۸ تیر به خاک و خون کشیدن کوی دانشگاه تهران و شهادت عزت ابراهیم نژاد
در پی تجمع اعتراضی دانشجویان٬ در ساعات اولیه بامداد روز ١٨ تیرماه ۷۸ نیروهای گارد ضد شورش و نیروهای لباس شخصی موسوم به انصار حزب الله٬ به خوابگاه دانشجویان یورش برده و در حالی که شماری از دانشجویان در خواب بودند، آن ها را به شدت مورد ضرب و شتم قرار داده و اتاق های شان را تخریب کردند.

شامگاه ۱۷ تیر ماه ۷۸ چند صد دانشجو مقابل کوی دانشگاه تجمع کرده و به سردادن شعارهایی در دفاع از آزادی و در محکومیت استبداد پرداختند. دانشجویان راهپیمایی خود را در کوی آغاز کرده و سپس، به روال تجمعات قبلیشان، در خیابان کارگر شمالی (امیر آباد) ادامه داده و پس از مدتی به خوابگاه بازگشتند. گروهی از دانشجویان به علت حضور غیر عادی نیروهای انتظامی و لباس شخصی‌ها در محل ماندند و پس از درگیری کوتاه با قوای انتظامی با وساطت رئیس خوابگاه دانشگاه برای خواب روانه اتاقهایشان شدند.

پس از مدتی، به دستور فرمانده پلیس، نیروهای گارد ضد شورش، مسلحانه به محوطه درونی خوابگاه دانشجویان یورش بردند و به همراه نیروهای شبه نظامی موسوم به انصار حزب الله تا صبح در چندین ساختمان خوابگاه، دانشجویان را در حالی که خوابیده بودند به طرز خشونت باری مورد ضرب و شتم قرار داده و شماری از آن ها را بازداشت کردند . زخمی شدن عده کثیری از دانشجویان و تخریب خوابگاه و اموالشان باعث بهت و نهایتاً عصبانیت دانشجویان شد.

در اعتراض یه یورش نظامیان به کوی دانشجویان، تجمعات گسترده و پر شمار دانشجویان تا روز سه شنبه ٢٢ تیرماه ادامه یافت. در این تظاهرات هزاران دانشجو از تشکل های مختلف دانشجویی شرکت داشتند.
بنا بر گزارش سال ٢٠٠٠ گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل، در جریان تظاهرات دانشجویان در تهران نزدیک به ١٥٠٠ نفر بازداشت شدند.و چندین نفر کشته شدند. مقامات رسمی تنها کشته شدن یک نفر از تظاهرات کنندگان به نام عزت الله ابراهیم نژاد را بر اثر اصابت گلوله تایید کردند.

عزت ابراهیم نژاد فارغ‌التحصیل رشته‌ی حقوق از دانشگاه چمران اهواز بود که توسط انصار حزب‌الله و نیروهای انتظامی در حمله به خوابگاه دانشجویان در کوی دانشگاه کشته شد.

خواهر عزت ابراهیم نژاد در مورد قتل برادرش در مراسم بزرگداشت اومی گوید: “جنازه را که آوردیم خانه همانجا شستشویش دادیم. با چاقو به کشاله رانش زده بودند، به عمق زیاد. گفتند این کالبد شکافی است. گفتیم پزشک قانونی که کالبد شکافی می کند، هر جا را که برش بزند بعد که کارش تمام شد باید بخیه کند. در صورتی که اینجایش را بخیه نکرده بودند. بغل پایش هم جای سنگ بود یا جای باتوم بود. پشت کمرش هم به اندازه یک وجب جای زنجیر بود. همه اش کبود شده بود. انگار دستهایش را با طناب بسته بودند. اندازه جای طناب بود. گلوله هم توی شقیقه اش خورده بود و چشم را خالی کرده بود”.
یکی از دوستان عزت ابراهیم نژاد که خود در تظاهرات شرکت داشته اظهار داشت که نحوه تیر خوردن مشخص می کرد که از فاصله نزدیک زده اند. دقیقا عزت را نشان کرده بودند، تیر توی چشمش خورده بود. با توجه به اینکه بچه های آنجا خیلی شلوغ کرده بودند و انصار حزب الله هم با ما خیلی فاصله داشتند، نمی توانستند به طور تصادفی شلیک کرده باشند که به عزت خورده باشد. آن هم به چشمش.(ماهنامه ایران فردا)
به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

مطلب مرتبط

راهپیمایی بزرگ کارگران هفت تپه به همراه خانواده هایشان

راهپیمایی بزرگ کارگران هفت تپه به همراه خانواده هایشان در خیابانهاش شوش و در محاصره نیروهای امنیتی+ فیلم

کارگران نیشکر هفت تپه در سیزدهمین روز از اعتراضات خود دست به یک راهپیمایی بزرگ …