صفحه اصلی / اقتصادی / طرح انتقال ۳۰۰ میلیون یورو پول نقد از آلمان به ایران
طرح انتقال ۳۰۰ میلیون یورو پول نقد از آلمان به ایران
طرح انتقال ۳۰۰ میلیون یورو پول نقد از آلمان به ایران

طرح انتقال ۳۰۰ میلیون یورو پول نقد از آلمان به ایران

 

ایران خواستار انتقال ۳۰۰ میلیون یورو پول نقد با هواپیما از آلمان به ایران شد. دولت ایران تصمیم دارد ۳۰۰ میلیون یورو از دارایی‌های خود را از بانک تجاری ایران و اروپا به صورت نقد و با هواپیما به داخل کشور منتقل کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه روزنامۀ آلمانی “بیلد” در شمارۀ روز دوشنبه ۹ ژوئیه خود نوشت که دولت آلمان قصد دارد تقاضای دولت ایران را برای برداشت ٣٠٠ میلیون یورو پول نقد از حساب دولتی این کشور در “بانک تجارتی ایران و اروپا” در هامبورگ بررسی کند. جمهوری اسلامی ایران خواستار آن شده که این پول به وسیلۀ هواپیما به ایران منتقل شود.

برداشت این پول نیازمند موافقت سازمان نظارت بر فعالیت های مالی آلمان است و این سازمان هم اکنون سرگرم رایزنی با وزارتخانه های اقتصاد و امور خارجه و همچنین دفتر صدراعظم آلمان فدرال است.

حساب بانک “تجارتی ایران و اروپا” توسط بانک مرکزی آلمان اداره می‌شود. برداشت ۳۰۰ میلیون یورو از حساب‌های ایران در این بانک باید توسط سازمان نظارت بر فعالیت‌های مالی آلمان تصویب شود.

ایران نگران آن است که با آغاز تحریم های جدید آمریکا، با کمبود ارز روبرو شود. تهران در توجیه تقاضای خود به مقامات آلمان گفته است که به این پول برای تأمین ارز مورد نیاز مسافران ایرانی به خارج از کشور نیازمند است. سرویس های اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل نگران هستند که جمهوری اسلامی ایران از این پول برای حمایت مالی از گروه های مسلح در خاورمیانه استفاده کند.

دولت ایران توجیه کرده است که این مبلغ را برای تأمین ارز سفرهای خارجی شهروندان ایرانی نیاز دارد که به دلیل تحریم‌های آمریکا نمی‌توانند از کارتهای اعتباری خود در خارج از کشور استفاده کنند.

شایان ذکر است که در ماههای آینده تحریمهای قاطع آمریکا علیه بخش مالی ایران به مورد اجرا گذاشته خواهد شد

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

مطلب مرتبط

قطع کامل صادرات نفت ایران، بدون افزایش قیمت جهانی بهای نفت

قطع کامل صادرات نفت ایران، بدون افزایش قیمت جهانی بهای نفت

  هدف آمریکا از تحریم‌ها علیه ایران این است که صادرات نفت ایران را به …