صفحه اصلی / حقوق بشر / گزارش جدیدی از وضعیت دهشتناک زندان گوهردشت کرج و سابقه غلامرضا ضیایی رئیس زندان
گزارش جدیدی از وضعیت دهشتناک زندان گوهردشت کرج و سابقه غلامرضا ضیایی رئیس زندان
گزارش جدیدی از وضعیت دهشتناک زندان گوهردشت کرج و سابقه غلامرضا ضیایی رئیس زندان

گزارش جدیدی از وضعیت دهشتناک زندان گوهردشت کرج و سابقه غلامرضا ضیایی رئیس زندان

پس از هجوم گارد زندان گوهردشت به سالن زندانیان سیاسی( سالن ۱۲،بند ۴) در مردادماه ۹۶ و تاراج و تخریب اموال شخصی و انتقال آنان به سالن ۱۰ همان بند ، شرایط تازه ای در این زندان به وجود آمد که تا به امروز تداوم دارد.

در پی این واقعه غیر انسانی، ۱۵ نفر از زندانیان به مدت دو هفته به سلول های انفرادی منتقل شدند و تقریبا تمامی اموال زندانیان توسط عوامل سرکوب زندان تخریب یا به یغما رفت که این اقدامات، اعتصاب غذای اعتراضی ۲۰ نفر از زندانیان را به مدت ۴۰ روز به همراه داشت. مردانی رییس وقت زندان گوهردشت کرج چند روز پس از آن اتفاقات شرم آور و ضد انسانی، در بین زندانیان سیاسی حاضر شد و با گفتن این جمله که ” اینجا زندان من است ” ، مسئولیت این کار را پذیرفت.

در واقع او به عنوان رییس زندان، مسبب نهایی آن ماجرا شناخته شد و به دنبال فشارها و واکنشهای بین المللی و افکار عمومی ، ۳ ماه پس از آن یعنی در آبان ۹۶ از سمتش عزل شد تا همه آن اقدامات وهن آمیز و سرکوبگرانه در وی خلاصه گردد. وانگهی در این میان باید به نقش مستقیم افرادی چون یوسف مردی ( رییس وقت حفاظت اطلاعات زندان گوهردشت و رییس فعلی حفاظت اطلاعات زندان اوین )، مقصود زلفعلی ( رییس یگان حفاظت زندان گوهردشت)، باقری (رییس گارد زندان گوهردشت ) و ولی علیمحمدی ( مدیر داخلی زندان گوهردشت و رئیس بند زندانیان سیاسی) در ضرب و شتم و آزار و شکنجه زندانیان سیاسی نیز اشاره نمود.

سالن ۱۰ زندان گوهردشت( محل نگهداری زندانیان سیاسی ) دارای ۱۴ اتاق ۶ متری است که اتاق ها فاقد وسایل گرمایشی و سرمایشی می باشند و در زمستان ۹۶ تمامی زندانیان در اثر سرمای شدید به آنفولانزا مبتلا شدند. هر اتاق مجهز به ۳ دوربین مداربسته می باشد و در مجموع سرتاسر سالن به همراه سرویس های بهداشتی و حمام ، با ۵۴ دوربین مدار بسته تجهیز شده است. در آبان ۹۶ و پس از عزل مردانی، فردی به نام غلامرضا ضیایی رییس زندان گوهردشت معرفی شد. او زمانی بر این صندلی تکیه زد که زندانیان سیاسی در سالن جدید محروم از داشتن کتاب، روزنامه، تلویزیون، رادیو، یخچال و تلفن و هواخوری دائمی صبح تا عصر بودند، دسترسی های پزشکی و دارو و درمان برای آنان با سختی فراوان همراه و بعضا غیرممکن بود و تا مدت ها از داشتن حتی کاغذ و خودکار محروم بودند.

انتظار بر این بود که جایگزین شدن رئیس جدید در آن شرایط موجب تلطیف فضا و برگشت حقوق و امکانات اولیه به تاراج رفته زندانیان سیاسی گردد و بر این اساس، در طی این ۸ ماه از گذشت ریاست وی به طور مستمر، زندانیان مطالبات برحق خود را به اشکال مختلف با او مطرح نموده اند اما بی اعتنایی وی به این خواسته ها نشان داد که ضیایی برای حل مسائل پیش آمده به ریاست زندان گوهردشت گمارده نشده است.

غلامرضا ضیایی کیست؟

گزارش جدیدی از وضعیت دهشتناک زندان گوهردشت کرج و سابقه غلامرضا ضیایی رئیس زندان

او یک بار در جمع زندانیان سیاسی خود را فردی معرفی کرد که بیش از ۲۰ سال سابقه کار امنیتی و اطلاعاتی در پرونده خود دارد و پیش تر در میان جمع زندانیان عادی اعتراف نموده که رییس بازداشتگاه کهریزک در سال ۸۸ بوده است که در آن جمع تعدادی از زندانیان سابقه دار که در گذشته در آن بازداشتگاه زندانی بودند با شناسایی وی ادعای او را در حضور خودش تایید نمودند.

بازداشتگاه مخوف کهریزک شکنجه گاهی بود که در سال ۸۸ تعدادی از جوانان معترض ایرانی را برای شکنجه به آنجا منتقل می کردند و جوانانی چون محمد کامرانی، امیر جوادی فر و محسن روح الامینی در این بازداشتگاه و در همان سال بر اثر شکنجه‌های طولانی به قتل رسیدند و تعدادی از زندانیان نیز مورد تجاوز قرار گرفتند. بنابراین، با توجه به آنچه غلامرضا ضیایی خود اعتراف نموده، وی در قتل و شکنجه انسان های بی گناه و شرکت کنندگان در تجمعات اعتراضی آن سال بطور مستقیم دست داشته است.

زندان گوهردشت، تنها زندان و محل اجرای اعدام در دو استان تهران و البرز می باشد و زندانیان اعدامی را برای اجرای اعدام از دیگر زندان‌های این دو استان به این زندان منتقل می کنند و هر هفته بطور میانگین، ۸-۱۰ نفر در این زندان اعدام می شوند که تنها بخشی از آمار آن افشا می گردد. این زندان در حدود ۲۰۰۰ زندانی دارد که بالغ بر ۹۰ درصد آنان محکوم به اعدام هستند. زندان فوق امنیتی گوهردشت جایی است که از قول نماینده دادستان تهران، زندان زندانیان “آخر خطی” یا زندانیان “فراموش شده” محسوب می شود. چهارشنبه های زندان گوهردشت، روز اجرای اعدام، روز انتظار مادران و خانواده های قربانیان اعدام در پشت درهای زندان برای تحویل اجساد عزیزان خود، روزی است که زمان در جای خود می ایستد. ضیایی رییس زندان و علیمحمدی مدیر داخلی مراقب اند تا تشریفات به خوبی و با دقت انجام گیرد و باقری رییس گارد زندان، طناب را بر گردن قربانیان حلقه می کند و می فشارد تا به تصریح ماموران و سربازان زندان، وجه نقدی پاداش برای کاری که کسی حاضر به انجامش نشده تماما نصیب او گردد.
باندهای مواد مخدر هر روز مقادیر زیادی از انواع مواد مخدر و روان گردان در میان زندانیان بی پناه و مایوس به ادامه زندگی که اغلب جوان هستند ، توزیع می کنند که این کار با هدایت مستقیم مدیران و معاونان زندان صورت می گیرد. از این همه چنین برمی آید که ریاست چنین زندانی که به یک قتلگاه شباهت دارد، یک موقعیت خاص و در عین حال حساس به شمار می آید که با نگاه به کارنامه غلامرضا ضیایی در قتل ، سرکوب و شکنجه و آزار زندانیان در طی سالیان گذشته و تداوم فشارهای غیر انسانی بر زندانیان سیاسی زندان گوهردشت از سوی وی ، می توان فهمید که آن صلاحیت های ویژه مورد نظر و تایید مصطفی محبی رییس سازمان زندان های استان تهران و وزارت اطلاعات باید شامل چه موارد و گزینه هایی باشد.

این البته نه فقط یک گمانه زنی بلکه با شرایط موجود در زندان گوهردشت که با آمدن ضیایی حاکم شده کاملا تطابق دارد. به طوری که زندان و حتی بندهای عمومی آن تبدیل به یک قرنطینه، یک سلول انفردی بزرگ یا به عبارت بهتر یک اردوگاه واقعی مرگ تدریجی شده است و زندانیان سیاسی بطور ویژه از همه چیز محروم گشته و حق داشتن تلویزیون، رادیو، روزنامه و کتاب و هرگونه وسیله ای که از دنیای بیرون مطلع گردند را ندارند. به نظر می رسد ماموریت ضیایی در این مدت کوتاه ریاستش در زندان گوهردشت تحمیل شرایط حصر کامل بر زندانیان سیاسی زندان گوهردشت بوده است. ماموریتی که احتمالا دستور کارش بطور هماهنگ در سازمان زندانها و وزارت اطلاعات جهت تحت فشار قرار دادن زندانیان و شکنجه جسمی و روانی آنان تنظیم شده است.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

مطلب مرتبط

بازداشت محمدرضا رمضان‌زاده رئیس شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان

بازداشت محمدرضا رمضان‌زاده رئیس شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان

  به دنبال تحصن معلمان در سراسر کشور یکی از معلمان متحصن بازداشت شد. به گزارش …