صفحه اصلی / علمی / پنجاه و یکمین سالگرد شهادت ارنستو چه گوارا
پنجاه و یکمین سالگرد شهادت ارنستو چه گوارا
پنجاه و یکمین سالگرد شهادت ارنستو چه گوارا

پنجاه و یکمین سالگرد شهادت ارنستو چه گوارا

پنجاه و یک سال پیش، در نهم اکتبر ۱۹۶۷ ارنستو چه گوارا در بولیوی تیرباران شد. مرگ چه گوارا او را به اسطوره‌ شورش‌ها و انقلاب‌های نیمه دوم قرن بیستم، بدل کرد.

ارنستو چگوارا در ۱۴ ژوئن سال ۱۹۲۸ در شهر روزاريوي آرژانتين متولد شد . پدرش يك مهندس ايرلندي و مادرش اسپانيايی الاصل بود . در سال ۱۹۵۳از دانشكده پزشكي فارغ التحصيل شد و تا سال ۱۹۵۶ در جزام خانه ای واقع در گواتمالا مشغول خدمت افتخاری شد . چندی بعد در مكزيك با فيدل كاسترو و ديگر انقلابيون كوبايی آشنا شد .

پس از به قدرت رسيدن چريك ها در كوبا پست هاي دولتي متعددي همچون رياست بانك مركزي و وزارت صنايع به او واگذار شد . ارنستو عليرغم تمام مسئوليت هايي كه داشت همواره در كنار مردم و كشاورزان وكارگران در مزارع نيشكر و كارخانه ها به كار داوطلبانه مشغول بود . سرانجام پس از ۹سال خدمت صادقانه به انقلاب و ملت كوبا دكتر ارنستو چگوارا در مارس  ۱۹۶۵ استعفاي خود را از تمامي پست هاي دولتي و نظامي اعلام و كوبا را به قصد ادامه مبارزه و كمك به نهضت هاي آزادي بخش در آمريكاي جنوبي ترك كرد .
چه‌گوارا که در بین هوادارانش به ”چه“ مشهور است، در سفرهای متعدد به آمریکای لاتین که همراه با مشکلات و مشقات فراوانی بود، دست از کار پزشکی کشید و به مبارزه برای آزادی مردم آمریکای لاتین روی آورد.چه‌گوارا در سال ۱۹۵۶ به‌همراه ۸۲ انقلابی دیگر، نبرد انقلابی علیه باتیستا، دیکتاتور کوبا را آغاز کرد و پس از ۳ نبرد، سرنگونی باتیستا محقق گردیدچه‌گوارا که خود را وقف آزادی مردم آمریکای لاتین کرده بود، بعد از کوبا روانه بولیوی شد تا به‌همراه انقلابیون بولیوی برای برقراری آزادی در این کشور بجنگد.چه‌گوارا یازده ماه پرحادثه و سخت را در جنگلهای بولیوی پشت سر گذاشت و نبردهای متعددی را علیه نیروهای سرکوبگر رهبری کرد و سرانجام در دره یوره به محاصره نیروهای دولت درآمد و پس از نبردی سخت توسط ارتش دست نشانده بوليوي زخمي و در روز بعد در شهر “لاهيگورا” کشته شد.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

مطلب مرتبط

گذری بر زندگی و آثار شاعر؛ نویسنده و نقاش معاصر ایران؛ سهراب سپهری

گذری بر زندگی و آثار شاعر؛ نویسنده و نقاش معاصر ایران؛ سهراب سپهری

  سهراب سپهری شاعر، نویسنده و نقاش ایرانی از مهم‌ترین شاعران معاصر ایران میباشد و …