صفحه اصلی / اجتماعی / ۱۲ ژوئن روز جهانی منع کار کودگان
۱۲ ژوئن روز جهانی منع کار کودگان
۱۲ ژوئن روز جهانی منع کار کودگان

۱۲ ژوئن روز جهانی منع کار کودگان

 

۱۲ ژوئن روز جهانی منع کار کودکان است. سازمان بین المللی کار (ILO) سال ۱۹۹۹ کنوانسیون مربوط به منع و اقدام فوری علیه کار کودکان را تصویب کرد. بر اساس آمارهای جهانی بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ میلیون کودک بین ۵ تا ۱۴ سال در سراسر جهان مجبورند به جای تحصیل نان آور خانواده باشند.

سازمان جهانی کار دلایل وجود کودکان کار را فقر، فقدان حمایت های اجتماعی و ناکارآمدی برخی جوامع در تضمین ارائه خدمات برای تحصیل کودکان تا حداقل سن تعیین شده عنوان می کند.

هنوز آمار مشخصی از کودکان کار در ایران وجود ندارد؛ این در حالی است که آمارهای رسمی رقم دو‌میلیون کودک کار را در کشور نشان می‌دهند، اما آمارهای غیررسمی از وجود هفت‌میلیون کودک کار خبر می‌دهند که ۵۰ درصد آنها را کودکان مهاجر از کشورهای افغانستان، پاکستان و… تشکیل می‌دهند. بیشتر این کودکان فاقد اوراق هویتی و شناسنامه هستند و اگر ایرانی باشند این مساله باعث می‌شود در صورت بروز آسیب نتوان هیچ‌کمکی به آنها کرد.

نام گذاری ۱۲ ژوئن، “روز مقابله با كار كودك” واكنشي بود از طرف سازمان جهاني كارILO) ) به كنگره جهانی كودكان كار سرتاسر جهان که توسط فعالان لغو كار كودك در شهر فلورانس در سال ۲۰۰۴ برگزار شد. پيام نشست همانا اعتراض برای پايان بخشيدن به ظلم و بي عدالتي در حق همه ی كودكان جهان بود. از خواسته های این نشست می توان به لغو کار، بهره كشي از کودکان و از بین بردن همه ی اشكال سو استفاده از آنان و نیز حمايت و تامين همه جانبه كودكان تا سن ۱۸  سالگي توسط دولت ها، اشاره کرد.

برپایهٔ داده‌های ILO صدها میلیون دختر و پسر در جهان درگیر کارند و از آموزش و پرورش مناسب، بهداشت، تفریح، و آزادی‌های اولیه بی‌بهره‌اند. بیش از نیمی از این بچه‌ها مشغول به بدترین شکل ممکن از کارهای کودکان اند؛ مانند کار در محیط‌های خطرناک، بردگی یا دیگر شکل‌های بیگاری؛ قاچاق مواد مخدر و تن‌فروشی و حتی ورود در درگیری‌های مسلحانه.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

مطلب مرتبط

آغاز دومین روز تحصن معلمان در شهرهای مختلف

آغاز دومین روز تحصن معلمان در شهرهای مختلف همراه با تصاویر

از صبح امروز دوشنبه ۲۳ مهر ماه ۹۷ تحصن معلمان در شهرهای مختلف وارد دومین …