صفحه اصلی / حقوق بشر / گزارشی کوتاه از وضعیت زندانیان سیاسی تبعیدی در زندان مرکزی اردبیل
گزارشی کوتاه از وضعیت زندانیان سیاسی تبعیدی در زندان مرکزی اردبیل
گزارشی کوتاه از وضعیت زندانیان سیاسی تبعیدی در زندان مرکزی اردبیل

گزارشی کوتاه از وضعیت زندانیان سیاسی تبعیدی در زندان مرکزی اردبیل

 

زندانیان سیاسی تبعیدی در زندان مرکزی اردبیل با تبعیض و فشارهای مضاعف در این زندان مواجه هستند و مامورین زندان رفتارهای نژادپرستانه و تبعیض آمیز با زندانیان سیاسی دارند.
به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان نه به اعدام؛ بند ۷ این زندان شبیه قرنطینه و انباری می باشد. اتاق ۴ در ۴ ؛ هواخوری ۹ در ۹ متری که سقفش را نیز با توری فلزی پوشانیده اند. مسئولین زندان با زدن حصار توری مانند از بالا بند ۷ را شبیه به قفس کرده اند.
سوراخهای این حصار مربعهای ۴ سانتی بوده و کل محوطه بند را فراگرفته است. هدف از این کار محدود کردن و تشدید فشار بر زندانیان سیاسی است.
بالای سر حیاط یک برجک دیدبانی بسیار بلند و وسیع به ارتفاع ۱۲ متر ساخته شده که در شش متری ارتفاع برجک دیدبانی قرار داده شده است. برجک استوانه ای شکل بقدری وسیع است که مانع رسیدن نور آفتاب به زندانیان در حیاط شده و نور خورشید که مورد نیاز زندانیان است به آنها نمی رسد.
نور خورشید ساعت 2 بعدازظهر به بعد به قسمتهای کوچکی از حیاط می رسد. در پاییز و زمستان که بارش باران و برف است؛ زندانیان از نور محروم هستند.
علیرغم همه این محدویتها باز هم این قفس توری بالای سر بند کشیده شده است. هنگامی که برف می بارد این توری مثل یک پوشش کل هواخوری و محوطه بند را می پوشاند و مانع دیدن آسمان می شود.
این قفس توری برای بند ۸ که بعنوان قرنطینه زندان استفاده می شود نیز کشیده شده است.
مسئولین زندان دو برابر تعداد زندانیان سیاسی که شش نفر هستند؛ زندانی هایی با جرائم سرقت؛ قتل و تجاوز جنسی را در این بند قرار داده اند و در مواردی با تحریک آنها موجبات آزار و اذیت زندانیان سیاسی را فراهم می آورند.
از طرفی به زندانیان سیاسی بند ۷ این زندان فقط روزانه ۱۰ دقیقه اجازه تماس تلفنی داده می شود. اما همین تماس ۱۰ دقیقه ای نیز با بهانه های مختلف قطع می شود.
زندانیان سیاسی این زندان همه تبعیدی بوده و خانواده های آنها می بایست هزاران کیلومتر مسافت طی کنند تا اجازه ۲۰ دقیقه ملاقات آنهم در حضور حفاظت زندان را کسب کنند.
وضعیت بهداری اسفبار و فاقد مینیمم های درمانی و پزشکی است.
اما بیشترین مشکلی که زندانیان سیاسی در این زندان با آن مواجه هستند؛ تهدید خانواده های زندانیان از طرف مراجع اطلاعاتی و قضایی است. خانواده های زندانیان سیاسی در مراجعه به ارگانهای قضایی برای پیگیری وضعیت فرزندانشان؛ تهدید به بازداشت می شوند. در مواردی حتی پیگیری برای مرخصی؛ واکنش تهدید آمیز ارگانهای قضایی و اطلاعاتی را همراه داشته است.
به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

مطلب مرتبط

بازداشت محمدرضا رمضان‌زاده رئیس شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان

بازداشت محمدرضا رمضان‌زاده رئیس شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان

  به دنبال تحصن معلمان در سراسر کشور یکی از معلمان متحصن بازداشت شد. به گزارش …