صفحه اصلی / حقوق بشر / حمیدرضا امینی اولین قربانی معرفی ۲۰ وکیل تأیید شده قوه قضائیه
حمیدرضا امینی اولین قربانی معرفی ۲۰ وکیل تأیید شده قوه قضائیه
حمیدرضا امینی اولین قربانی معرفی ۲۰ وکیل تأیید شده قوه قضائیه

حمیدرضا امینی اولین قربانی معرفی ۲۰ وکیل تأیید شده قوه قضائیه

زندانی سیاسی حمیدرضا امینی جهت رسیدگی به اتهاماتش به دادگاه اعزام شد بدون اینکه خانواده و یا وکیل قانونی اش در جریان باشد.
به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان نه به اعدام٬ در اولین اقدام غیر قانونی در راستای معرفی ۲۰ وکیل تأیید شده قوه قضاییه، امروز دوشنبه ۲۱خرداد ماه زندانی سیاسی حمیدرضا امینی جهت رسیدگی به اتهاماتش به دادگاه اعزام شد٬بدون اینکه خانواده و یا وکیل قانونی اش آقای محمدحسین آقاسی در جریان باشد.
حمیدرضا امینی فعال تلگرامی که به نام آریو برزن معروف است، در دادگاه اظهار کرد که بدون حضور وکیلش حاضر به پاسخ دادن به سوالات نخواهد بود. و قاضی صلواتی در جوابش گفت که اسم وکیل شما جزو ۲۰ نفر وکیل تایید شده نیست و نمی تواند در دادگاه حضور پیدا کند.
در پی ممانعت دادگاه از حضور وکیل قانونی این متهم در دادگاه و با توجه به اینکه خانواده آقای امینی تمکن مالی برای به کارگرفتن وکلای مورد تأیید قوه قضاییه را نداشت، دادگاه تا تعیین تکلیف موضوع وکیل متوقف شد.

شایان ذکر است که دستگاه قضاییه نظام ولایت فقیه در یک اقدام غیرقانونی و برای اعمال محدودیتهای هر چه بیشتر روی زندانیان؛ وکالت پرونده های”سیاسی و امنیتی” برای وکلای مستقل را ممنوع اعلام کرد.
قوه قضائیه فهرستی شامل ۲۰ وکیل مورد اعتماد حکومت را که به تایید صادق لاریجانی رییس قوه قضاییه رسیده است، در اختیار مراجع قضایی تهران گذاشته که بر اساس آن تنها وکلای مذکور اجازه بر عهده گرفتن پرونده‌های امنیتی و سیاسی را دارند. اعضای هیأت مدیره کانون وکلا در زمان تصویب به این تبصره اعتراض کرده و آن را غیرقانونی دانستند.

معرفی ۲۰ وکیل از طرف قوه قضائیه که زندانیان سیاسی موظفند منحصرا این وکلا را برای دفاع از خود انتخاب کنند موجی از اعتراض را در جامعه برانگیخت و وکلا و فعالین حقوق بشر آن را گامی دیگر در مسیر نفی حقوق اولیه زندانی تلقی کردند.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

مطلب مرتبط

بازداشت محمدرضا رمضان‌زاده رئیس شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان

بازداشت محمدرضا رمضان‌زاده رئیس شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان

  به دنبال تحصن معلمان در سراسر کشور یکی از معلمان متحصن بازداشت شد. به گزارش …