صفحه اصلی / علمی / مشاهده نیمه تاریک کره ماه؛ مقصد سفینه فضایی سعودی و چین
مشاهده نیمه تاریک کره ماه؛ مقصد سفینه فضایی سعودی و چین
مشاهده نیمه تاریک کره ماه؛ مقصد سفینه فضایی سعودی و چین

مشاهده نیمه تاریک کره ماه؛ مقصد سفینه فضایی سعودی و چین

پادشاهی عربی سعودی و جمهوری خلق چین تحقق دستآورد علمی مشترکی را دنبال می‌کنند که در منطقه بی‌نظیر است. بر اساس طرحی که اجرای آن آغاز شده دو کشور سعودی و چین به زودی سفری برای مشاهده نیمه تاریک کره ماه از نزدیک در چارچوب اهمیت بخشیدن به سفرهای فضائی دوردست را آغاز می‌کنند.

همکاری میان ریاض و پکن بازتاب اجرایی کردن تفاهم‌نامه‌ای میان دو کشور است که طی سفر اخیر ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی به چین در تاریخ ۱۶ مارس   ۲۰۱۷ (اسفندماه ۹۶)به امضا رسید، به موجب این تفاهم‌نامه زمینه همکاری سعودی با آژانس فضایی چین برای اکتشاف ناشناخته‌های کره ماه آغاز می‌شود.

به این منظور شهرک علوم و تکنولوژی ملک عبدالعزیز به همراه آژانس فضایی چین در برنامه فضایی شانجی-4 شرکت کرده، مسئولیت مدرن‌سازی و ساخت سیستم تصویربرداری در این پروژه را بر عهده گرفت. این سیستم امکان تصویربرداری نوری از سطح ماه را فراهم آورده، امکان مطالعه ترکیب این کره را میسر می‌کند.

پروژه شانجی-4
پروژه شانجی-4 چندین مرحله دارد و هدف نهایی آن فرود آوردن سفینه فضایی خودکار بر قطب جنوبی کره ماه است. قطب جنوبی ماه منطقه‌ای مفید برای پژوهش‌های علمی برآورد می‌شود. مرحله نخستین این پروژه در ۲۱-۵-۲۰۱۸، ساعت ۱۲:۳ بامداد با پرتاب سه سفینه فضایی به سوی کره ماه آغاز شد، این سفینه‌ها ماموریت دارند سیگنال‌های دریافتی از سفینه خودکار بر سطح ماه را پس از دریافت و تقویت، به منظور بررسی علمی به سوی ایستگاه زمینی ارسال کنند، آخرین سفینه حامل نتايج اسکن کردن سطح کره ماه برای سعودی است.

در این ماموریت مدار حرکت بر گرد ماه بیضوی خواهد بود و در نتیجه امکان تصویربرداری از سطح آن را با دقت عالی فراهم می‌آورد.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

مطلب مرتبط

آنتی‌بیوتیک جدید همچون 'اسب تروا' عمل می‌کند

آنتی‌بیوتیک جدید همچون ‘اسب تروا’ عمل می‌کند

داروشناسان توانسته‌اند نوع جدیدی آنتی‌بیوتیک‌ بسازند که مانند داستان اسطوره‎ای اسب تروا، باکتری‌ها را اغوا …