صفحه اصلی / حقوق بشر / گزارشی از وضعیت زنان در زندان قرچک ورامین و مرگ تدریجی آنان
گزارشی از وضعیت زنان در زندان قرچک ورامین و مرگ تدریجی آنان
گزارشی از وضعیت زنان در زندان قرچک ورامین و مرگ تدریجی آنان

گزارشی از وضعیت زنان در زندان قرچک ورامین و مرگ تدریجی آنان

 

زنان در زندان قرچک ورامین به طور مستمر مورد توهین و فحاشی قرار می گیرند و مسئولین زندان و زندانبانان از آنان بیگاری می کشند. به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان نه به اعدام ٬بهداری زندان قرچک ورامین محلی است برای بازجویی و سئوالات توهین آمیز که موجب تنفر زندانیان از مراجعه به پزشک و بهداری می شود.

در این زندان پزشک کشیک اصلا وجود ندارد. وقتی زنان شبانه به بهداری مراجعه می کنند مورد فحاشی قرار می گیرند.
در بهداری دستگاه فشار سنج ندارند و یا خراب است . دستگاهشان همیشه عدد ۱۲ را نشان میدهد. این پزشکان بازاٰء هر بار مراجعه زندانی بیمار٬ داروی یکسانی به وی می دهند.
پزشکی به نام حامد یزدان؛‌ بیشتر شبیه به بازجو و یا شکنجه گر است. شب اول انتقال زنان درویش به این زندان از آنها سوالات توهین آمیزی در مورد مناسبات خانوادگی زنان درویش پرسید که باعث نفرت بیشتر این زنان شد.
این زنان وقتی با بیماری مواجه می شوند برای بیماران شان نیاز به غذای رژیمی دارند اما به آنها گفته می شود این غذا ماهی یک بار داده می شود و آن یک بار را هم نمی دهند و به بیمار توصیه می کنند که کمپوت برای خود بخرد.

به طور نمونه٬ شامگاه شنبه ۲۹ اردیبهشت ماه ۹۷ زنی که فشار خون بالا داشت به بهداری زندان قرچک مراجعه کرد و از فشار بالای خون شکایت کرد . پزشک با بی حوصله گی وی را معاینه کرده و گفت که فشارت معمولی است و برو استراحت کن. این فرد ظاهرا پزشک؛ نسبت به اعتراض همراهان بیمار توجهی نکرد. اما این زن زندانی که از بهداری زندان برگشت؛ صبح روز بعد فوت کرد.
اسامی پزشکان زندان زنان قرچک ورامین از این قرار است:
حامد یزدان، ارشادی ،هوشیار، شعبانی ، صادقی

اسامی پرستاران:
سلیمانی ، خدا بخش ، تیموری، ابرون

بهداری زندان از در اختیار گذاشتن ویلچر برای انتقال زنان بیمار به بهداری خودداری می کند و به زنان توصیه می کند که شما درب بطری آب معدنی جمع کنید تا برایتان ویلچر بخریم.
دکتر هوشیار بیشتر شبیه بازجوهاست. با هر بار مراجعه بیمار به او به جای درمان مریض او را مورد سوالاتی قرار می‌دهد که شبیه بازجویی است.

در زندان قرچک ورامین زنان زندانی را وادار می کنند که مابازاء تلفن به خانواده و یا داشتن هواخوری علفهای هرز محوطه را با دست و بدون هیچ وسیله ایی بکنند و گرنه هواخوری شان تعطیل می شود.
این زنان مجبورند در محیطی زندگی کنند که دائم بوی فاضلاب می دهد و به شدت غیربهداشتی است.وقتی زنان درویش نسبت به وضعیت زیستی وخیم زندان اعتراض کردند آنها را به بخش مشاوره انتقال دادند که دست کمی از جای قبلی ندارد و پر از علف هرز است.
در این زندان آب آشامیدنی برای زندانی وجود ندارد و زندانی مجبور است از آب معدنی های تاریخ گذشته که فروشگاه به آنها می فروشد استفاده کنند.
زنان زیادی در این زندان محبوس هستند که صدایشان به جایی نمی رسد. زندان شبیه شکنجه گاه است. شبیه شکنجه گاهی که زنان را در آن به مرگ تدریجی می کشند و زندانی مجبور است این وضعیت را بپذیرد.

شایان ذکر است که شبنه شب ۲۹ اردیبهشت ماه سال جاری نیز خانم شهناز کیان که یکی از دارویش زندانی است با اصرار بسیار سایر زندانیان به بهداری این زندان مراجعه کرد که توسط دکتر و پرستار بهداری زندان مورد توهین و فحاشی قرار گرفت. خانم شهناز کیان اصل اعلام کرده است که در اعتراض به این رفتار خلاف قانون و ناشایست پزشک و پرستار زندان از حضور در بهداری خودداری می‌کند.
وی به بیماری قند خون مبتلا بوده که در اثر عدم وجود دارو و تغذیه مناسب در زندان قرچک عوارض شدید جسمی دامنگیر وی شده است.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

 

مطلب مرتبط

پیام زندانی سیاسی ماهر کعبی به مردم اهواز

پیام زندانی سیاسی ماهر کعبی به مردم اهواز درباره بازداشت، قتل و اعدام هموطنان اهوازی

زندانی سیاسی ماهر کعبی پیامی خطاب به هموطنان بویژه همشهریانش فرستاد و از مجامع بین‌المللی …