صفحه اصلی / اجتماعی / تحریم رئیس بانک مرکزی ایران به عنوان یک تروریست از سوی وزارت دارایی آمریکا
وزارت دارایی آمریکا
وزارت دارایی آمریکا

تحریم رئیس بانک مرکزی ایران به عنوان یک تروریست از سوی وزارت دارایی آمریکا

 

رئیس بانک مرکزی ایران به عنوان یک تروریست در لیست تحریم‌های جدید آمریکا قرار گرفت. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس ٬ولی الله سیف رئیس بانک مرکزی ایران با عنوان یک تروریست نام گذاری شد. این خبرگزاری گزارش داد:‌ وزارت خزانه‌داری ولی‌الله سیف را به‌دلیل کمک به انتقال میلیون ها دلار به حزب‌الله، شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران متهم می‌کند.
دولت دونالد ترامپ٬ رئیس بانک مرکزی ایران را به‌عنوان یک تروریست نام‌گذاری کرد و با اعمال تحریم‌ها علیه او، ایران را از سیستم مالی جهانی هر چه بیشتر قطع می‌کند.

استیون منو چین، دبیر خزانه‌داری آمریکا گفت:‌ سیف “به‌طور مخفیانه” پول را از سوی سپاه پاسداران، از طریق بانک اسلامی البلاد در عراق هدایت می‌کند تا به حزب‌الله کمک‌رسانی شود. بانک عراق و رئیس آن نیز همچنین تحت این تحریم‌ها قرار دارند. ایالات‌متحده می‌گوید این کشور همچنین تحریم‌های ثانویه را علیه سیف اعمال می‌کند. این به‌معنای آن است که هر کسی که با او کار کند، می‌تواند از سیستم مالی ایالات‌متحده قطع شود.

وزارت دارایی آمریکا در بیانیه‌ای که منتشر کرده علی طرزعلی، معاون بخش بین‌الملل بانک مرکزی ایران و ارس حبیب، مدیر بانک “بلاد اسلامی” عراق را هم بهمراه ولی الله سیف در لیست تحریم‌های جدید قرار داده.

این تحریم‌ها در قالب برنامه‌ای بوده که “حامیان تروریسم بین‌المللی” را هدف قرار می‌دهد.

در بیانیه وزارت دارایی آمریکا از فردی بنام محمد جعفر قصیر نام برده شده که به عنوان نماینده حزب‌الله لبنان با همکاری سپاه، پول منتقل می‌کرده است و شامل تحریم‌های ثانویه است.

آمریکا به کشورهای دیگر بین ۹۰ تا ۱۸۰ روز برای اجرای تحریم های ایران فرصت داده است.

بر اساس تحریم‌های فوق، بانکهای خارجی که با بانک مرکزی ایران معامله کنند هدف تحریم قرار می‌گیرند.

شایان ذکر است که بیشتر معاملات این بانک‌ها با بانک مرکزی ایران برای پرداخت خرید نفت است.
تحریم رئیس کل بانک مرکزی یک پله قبل از تحریم خود بانک مرکزی است که از ۴ نوامبر قراراست برگردد. البته بانک مرکزی تحت تحریمهای پولشویی در فهرست سیاه آمریکا هست. آنچه به زودی برمی گردد تحریمهای ثانویه است که فرد یا نهادهای غیر آمریکایی را به خاطر ارتباط با بانک مرکزی جریمه خواهد کرد. ولی وزارت دارایی آمریکا حتی همین ۱۸۰ روز را هم صبر نکرد تا بانک مرکزی را به عنوان یک “نهاد” در تحریمهای ثانویه قرار دهد و با گنجاندن رئیس کل آن در فهرست سیاه، جدیت دولت آمریکا در برخورد با ایران را به رخ تهران می کشد .اما تحریم اصلی همان تحریم خود بانک است که معاملات دولتی ایران را فلج خواهد کرد.

رئیس بانک مرکزی ایران در حالی در لیست تحریم‌های جدید آمریکا قرار گرفته که کمتر از یک هفته پیش، ایالات متحده شش فرد و سه شرکت ایرانی را به فهرست تحریم‌ها اضافه کرد.

به گفته استیو منوچین، وزیر دارایی آمریکا این افراد و شرکت‌ها بخشی از یک شبکه‌ ارزی گسترده برای تامین مالی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوده‌اند.

آقای منوچین گفته است این شبکه صدها میلیون دلار را به ارزهای دیگر تبدیل کرده‌اند و بانک مرکزی ایران هم در این امر “همدست” بوده و فعالانه دسترسی شبکه ادعایی آمریکا به حساب‌های بانکی خارجی را فراهم می‌کرده است.
به کانال جوانه ها در تلگرام بپیوندید
https://telegram.me/javanea

مطلب مرتبط

ویدئویی از حمایت دانشجویان دانشگاه هنر تهران از اقشار مختلف

ویدئویی از حمایت دانشجویان دانشگاه هنر تهران از اقشار مختلف

روز سه‌شنبه ۲۴ مهرماه ۹۷ دانشجویان دانشگاه هنر تهران در حمایت از تحصن معلمان تجمع …