صفحه اصلی / اقتصادی / مشخصات و اسامی تحریم شدگان در شبکه ارزی وابسته به سپاه پاسداران از سوی آمریکا و امارات
مشخصات و اسامی تحریم شدگان در شبکه ارزی وابسته به سپاه پاسداران
مشخصات و اسامی تحریم شدگان در شبکه ارزی وابسته به سپاه پاسداران

مشخصات و اسامی تحریم شدگان در شبکه ارزی وابسته به سپاه پاسداران از سوی آمریکا و امارات

هیات دولت امارات متحده عربی روز پنج‌شنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۷ نام ۹ فرد و نهاد ایرانی را به دلیل ارتباط با سپاه قدس در فهرست تروریسم،درج کرد.

دولت ایالات متحده نیز روز پنجشنبه از اقدامات مشترک آمریکا و امارات متحده عربی برای اخلال در کار یک شبکه وسیع خرید و فروش ارزهای خارجی در ایران و امارات خبر داد که در تمام این فعالیتها اقدامات مالی سپاه پاسداران مشترک است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا با صدور بیانیه ای شش نفر و سه نهاد ایرانی را به عنوان مظنونان تروریستی و فعالیت‌های مالی ایران، به تصویب رساند.

در این بیانیه آمده‌است: «روز پنجشنبه ایالات‌متحده و امارات‌متحده‌عربی به‌طور مشترک اقدام به قطع یک شبکه تبادل ارز وسیع در ایران و امارات‌متحده‌عربی کرده‌اند که میلیونها دلار به نیروی قدس سپاه پاسداران برای تأمین سرمایه فعالیت‌های زیانبار آن انتقال داده می‌شد. در این بیانیه آمده است: بانک مرکزی ایران ” در برنامه و برنامه‌های سپاه پاسداران همدست بوده و فعالانه از تبدیل ارز این شبکه پشتیبانی کرده است و دسترسی آن به سرمایه‌هایی را که در حسابهای بانکی خارجی خود نگه‌داشته است را ممکن ساخته‌است. این شبکه صراف‌ها و دلالان ٬صدها میلیون دلار را تبدیل به ارز دیگر کرده‌اند.

در اینجا نگاهی داریم به افراد و شرکت های تحریم شده

اسامی و مشخصات افراد تحریم شده عبارتند از:

مسعود نیکبخت: یک مقام سپاه پاسداران – در همکاری با مقداد امینی از صرافی «جهان ارس کیش»، از جانب نیروی قدس سپاه پاسداران فعالیت های مالی داشته است.

سعید نجفپور: مدیرعامل شرکت «جهان ارس کیش»، شرکت پوششی سپاه پاسداران. او و دستیارش مقداد امینی فعالیت های مالی برای نیروی قدس سپاه پاسداران انجام داده اند.

محمد حسن خدایی: شریک نجفپور در شرکت «جهان ارس کیش». او با همکاری محمدرضا خدمتی که صراف دیگری است، شرکت های پوششی برای کمک به نیروی قدس سپاه پاسداران تاسیس کرده است و با شریک خود یعنی سعید نجف پور، و دستیارش مقداد امینی، از جانب نیروی قدس سپاه پاسداران فعالیت های مالی کرده است.

مقداد امینی: یک مقام شرکت جهان ارس کیش (شرکت پوششی سپاه) و دستیار سعید نجفپور (مدیرعامل جهان ارس کیش). او که یک صراف است، با مسعود نیکبخت (مقام سپاه پاسداران) به خاطر انجام فعالیت های مالی از جانب نیروی قدس سپاه پاسداران تحریم شده است.

محمدرضا خدمتی: مدیرعامل «صرافی راشد» و مالک شرکت «خدمتی و شرکا». او با همکاری مقداد امینی از صرافی «جهان ارس کیش» و فردی به نام فواد صالحی، پول نقد زیادی به امارات منتقل کرده است و آنجا پول های نقد را از طریق صرافی ها از جمله «صرافی راشد» به دلار آمریکا تبدیل می کرد. محمدرضا خدمتی با جعل سند، فعالیت های غیرقانونی خود را از دید مقامات اماراتی پنهان می کرد.

فواد صالحی: او به محمدرضا خدمتی (مدیرعامل صرافی راشد) برای تبدیل ارزهای نیروی قدس سپاه پاسداران کمک می کرد. او پول های زیادی را به امارات منتقل کرد و در آنجا پول ها را برای نیروی قدس سپاه پاسداران، به دلار تبدیل می کرد. او امکانات لازم و پشتیبانی های لازم را برای اقدامات محمدرضا خدمتی فراهم کرده است.

اسامی شرکت های تحریم شده عبارتند از:

شرکت جهان ارس کیش: یک شرکت پوششی سپاه پاسداران، مستقر در تهران. این شرکت از حساب های خارجی بانک مرکزی ایران پول های نفت صادراتی ایران را دریافت و آن را برای سپاه پاسداران به ارز تبدیل می کرد.

صرافی راشد: مستقر در تهران. این صرافی برای نیروی قدس سپاه پاسداران پول ها را به ارز تبدیل می کرد. این شرکت در تبدیل پول های نقد ایران که به امارت منتقل می شد و تبدیل آنها به دلار آمریکا برای کمک به سپاه پاسداران نقش داشته است.

شرکت خدمتی و شرکا: مستقر در تهران. این شرکت چون در مالکیت «محمدرضا خدمتی و محمد حسن خدایی» (مالکان صرافی جهان ارس کیش) است، تحریم شده است.
این خبر ساعتی پس از آن منتشر شد که وزارت خزانه داری ایالات متحده از قرار گرفتن ۹ فرد و شرکت ایرانی فعال در شبکه ارزی وسیع نیروی قدس در فهرست تحریم‌های آمریکا خبر داد.

شایان ذکر است که نیروی قدس سپاه پاسداران ایران ۲۵ اکتبر ۲۰۰۷ در فهرست تحریم های دولت ایالات متحده قرار گرفت، و خود سپاه پاسداران نیز در ۱۳ اکتبر ۲۰۱۷ به این فهرست اضافه شد.

به کانال جوانه ها در تلگرام بپیوندید
https://telegram.me/javanea

مطلب مرتبط

بزرگترین بانک ژاپن تجارت با ایران را متوقف می کند

بزرگترین بانک ژاپن تجارت با ایران را متوقف می کند

  گروه مالی “میتسوبیشی یو اف جی” که بزرگترین بانک ژاپن است، در پی بازگشت …