صفحه اصلی / علمی / کاوشگر تازه ناسا راهی مریخ شد
کاوشگر تازه ناسا راهی مریخ شد
کاوشگر تازه ناسا راهی مریخ شد

کاوشگر تازه ناسا راهی مریخ شد

 

سازمان فضانوردی آمریکا تازه‌ترین مریخ پیمایش را به فضا فرستاد. کاوشگر “اینسایت” اولین فضاپیمایی است که با هدف بررسی قسمت‌های درونی مریخ ساخته شده و قرار است با استفاده از بازوهای روباتیک، یک لرزه‌نگار را روی سطح مریخ قرار دهد. دانشمندان امیدوارند با دریافت اطلاعات از این لرزه‌نگار به سرنخ‌هایی در مورد چگونگی شکل‌گیری این کره برسند.

به موجب گزارش وب‌سایت خبری شبکه یک تلویزیون آلمان، قرار است این کاوشگر در پایان ماه نوامبر در مریخ فرود آید. این مأموریت که حدود ۶۵۰ میلیون یورو هزینه برداشته و در قالب آن برای اولین بار از سواحل غربی آمریکا به سیاره‌ای دیگر فضاپیما فرستاده شده برای دو سال برنامه‌‌ریزی شده است.

این مأموریت قرار بود دو سال پیش انجام شود ولی به خاطر نقص فنی در یکی از ابزارهای تحقیقاتی باعث شد که شروع آن تا کنون به عقب بیافتد.

کاوشگر InSight که مخفف “اکتشافات داخلی با استفاده از مطالعات لرزه‌نگاری، زمین‌شناسی و حمل و نقل حرارتی” است از جمله جریان گرمایی و لرزه‌های مریخ را رصد خواهد کرد. پژوهشگران ناسا وعده می‌دهند که این مأموریت به حقایقی تازه در مورد مریخ و شیوه پیدایش کره زمین رهنمون خواهد شد.

برخلاف مریخ‌نورد “کیوریاسیتی” کاوشگر “اینسایت” نمی‌تواند بغلتد بلکه در ایستگاه خود در یک مکان می‌ماند و با کمک ابزارهای علمی‌اش علائم حیاتی سیاره مریخ را اندازه‌گیری می‌کند. یکی از اهداف اصلی این مأموریت اندازه‌گیری دما یا جریان گرمایی مریخ است.

مرکز هوافضای ‌آلمان (DLR) دستگاهی ساخته که می‌تواند به عمق سطح مریخ نفوذ کند. قرار است که لرزه‌های مریخ اندازه‌گیری شود. این دستگاه کوچک می‌تواند تا ۵ متر زیر سطح سیاره مریخ نفوذ کند و در اعماق مختلف، دما و قابلیت هدایت حرارتی را اندازه بگیرد.
تیلمان اشپوهن از مرکز هوافضای آلمان در اطلاعیه‌ای اعلام کرد، این مأموریت “آرزوی دیرین محققان اخترشناس را برآورده خواهد کرد: ساخت رصدخانه‌ای ژئوفیزیکی بر روی سیاره‌ای مشابه زمین.»
او گفت، مریخ هدفی بسیار مطلوب است، چون این سیاره قابل‌دسترس است و برای قیاس با زمین اید‌ه‌آل است.

به کانال جوانه ها در تلگرام بپیوندید
https://telegram.me/javanea

مطلب مرتبط

پنجاه و یکمین سالگرد شهادت ارنستو چه گوارا

پنجاه و یکمین سالگرد شهادت ارنستو چه گوارا

پنجاه و یک سال پیش، در نهم اکتبر ۱۹۶۷ ارنستو چه گوارا در بولیوی تیرباران …