صفحه اصلی / علمی / پنج عامل شگفت‌انگیز که بر وزن تاثیر می‌گذارد
پنج عامل شگفت‌انگیز که بر وزن تاثیر می‌گذارد
پنج عامل شگفت‌انگیز که بر وزن تاثیر می‌گذارد

پنج عامل شگفت‌انگیز که بر وزن تاثیر می‌گذارد

 

بنا به تحقیق بی‌بی‌سی و آخرین تحقیقات پزشکی و علمی در اینجا پنج عامل شگفت‌انگیز که بر وزن تاثیر می‌گذارد را بررسی می کنیم

۱. میکروب‌های روده
وزن بدن جیلین و جکی که خواهران دوقلو هستند، خیلی از هم متفاوت است، جکی ۴۱ کیلوگرم بیشتر از جیلین وزن دارد.

پروفسور تم اسپکتر از “نهاد تحقیقاتی دوقلوهای بریتانیا” که به مدت ۲۵ سال وزن این دوقلو را زیر نظر داشته به این نتیجه رسیده است که اضافه‌وزن یکی از آنها نسبت به دیگری بستگی به میکروب‌های کوچکی دارد که در داخل روده‌ها زیست می‌کنند.

آزمایش‌های پروفسور اسپکتر نشان داد که بدن جیلین دارای میکروب‌های مختلف و متنوع نسبت به بدن جکی است.

این پژوهشگر نتیجه مشابهی را در آزمایش‌ها و مطالعه ۵۰۰۰ هزار نفر دیگر هم متوجه شده است.

پس نداشتن تنوع میکروب‌ها در روده‌ها به این معنا خواهد بود که ممکن است وزن بیشتری پیدا کنید.

تحقیقات نشان داده که داشتن رژیم غذایی سالم، متنوع و غنی از منابع فیبر باعث به وجود آمدن میکروب‌های متنوع در روده‌ها می‌شود.

برخی منابع خوب فیبر:

غلات صبحانه سبوس‌دار
انواع میوه‌ها از جمله انواع توت و گلابی
سبزیجات از جمله هویج و بروکلی
لوبیا
پالس‌ها (دانه غلات و حبوبات)
آجیل

۲. ژن‌ها
چرا برخی‌ها با وجود آن که به طور مداوم ورزش می‌کنند و برنامه‌های رژیم غذایی منظم دارند، اما باز هم نتیجه چشمگیری در کاهش وزن شان نمی‌بینند، در حالی که برخی دیگر با وجودی که هیچ تلاشی نمی‌کنند، وزن کمتری دارند؟

دانشمندان دانشگاه کمبریج به این باور هستند که تفاوت ژن‌هایی که برای ما به میراث می‌رسد از ۴۰ تا ۷۰ درصد روی چگونگی وزن بدن ما تاثیر می‌گذارد.

بعضی ژن‌های مشخص روی اشتهای افراد تاثیر می‌گذارد و همچنین بر ترجیح انواع غذایی که می‌خورند. ژن‌ها همچنین روی سوخت چگونگی سوخت کالری و چربی بدن تاثیرگذار است.

۳. زمان خوردن غذا

متخصصان توصیه می‌کنند برای کاهش وزن هرگز نباید از خوردن صبحانه پرهیز کرد.
دکتر جیمز براون، متخصص چاقی، می‌گوید که هر چه ما صبحانه را دیرتر بخوریم، احتمال دارد وزن بیشتری بگیرم؛ نه به این دلیل که ما در طول شب کمتر فعال بوده‌ایم بلکه به دلیل ساعت داخلی بدن ما.

به این دلیل افرادی که ساعات کاری نامنظمی دارند و یا شبکاری می‌کنند، ممکن است در از دست دادن وزن نیاز به تلاش بیشتری داشته باشند.

در طول شب، بدن ما برای هضم چربی‌ و قند تقلا می‌کند، بنابراین خوردن غذاهایی با کالری بیشتر قبل از ساعت ۱۹:۰۰ به کاهش وزن شما کمک و از انجام وزن بیشتر جلوگیری می‌کند.

به گفته آنان خوردن غذایی با پروتئین بالا، با اندکی چربی و کربوهیدرات، مثل تخم مرغ روی نان سبوسدار کمک می‌کند برای مدت زمان طولانی‌تر در جریان روز احساس سیری کنید.

برای ناهار هم بهتر است از غذای مغذی و برای شام هم غذایی سبک‌تری استفاده کنید.

۴. فریب دادن مغز

هوگو هارپر، دانشمند علوم رفتاری، می‌گوید راه‌های مختلفی وجود دارد که به جای حساب کردن کالری، شیوه برخورد ما با خورکی‌ها را عوض کنیم.

مثلا، غذاهایی را که ظاهر وسوسه‌برانگیزی دارند و سالم نیستند در معرض دیدتان قرار ندهید. اگر در آشپزخانه از این غذاها دارید به جای آن کاسه‌ای از میوه بگذارید.

با یک بسته کامل بیسکویت در مقابل تلویزیون ننشینید و به جای آن تعد مشخصی از آن را که می‌خواهید بخورید در بشقابی بگذارید.

دکتر هارپر همچنین رفتارهای تعویضی در غذاهای مورد علاقه را پیشنهاد می‌کند. اینکه به جای نخوردن کامل غذای مورد علاقه ما، تلاش کنیم جایگزین کم‌کالری آن را پیدا کنیم. نوشیدن نوشابه‌های بدون قند و کم کردن پرس غذا هم کمک کننده است.

۵. هورمون‌ها
یکی از دلایل موفقیت‌آمیز بودن جراحی کوچک کردن معده این است که این جراحی باعث ایجاد تغییر در هورمون‌ها هم می‌شود.

اشتهای ما وابسته به هورمون‌هایی است که داریم. این جراحی باعث می‌شود هورمون‌هایی که باعث می‌شوند احساس سیری کنیم، بیشتر و هورمون‌هایی که به ما احساس گرسنگی می‌دهند، کمتر شوند.

پژوهشگران دانشگاه امپریال کالج لندن هورمون‌هایی را بازآفرینی کرده‌اند که باعث تغییر در اشتها پس از جراحی کوچک کردن معده، می‌شود.

این هورمون‌ها در حال حاضر در مرحله آزمایش است و اگر نتیجه‌بخش و بی‌خطر باشد، ممکن است به شکل تزریق برای افرادی که اضافه‌وزن دارند توصیه شود.

به کانال جوانه ها در تلگرام بپیوندید
https://telegram.me/javanea

مطلب مرتبط

پنجاه و یکمین سالگرد شهادت ارنستو چه گوارا

پنجاه و یکمین سالگرد شهادت ارنستو چه گوارا

پنجاه و یک سال پیش، در نهم اکتبر ۱۹۶۷ ارنستو چه گوارا در بولیوی تیرباران …