صفحه اصلی / جهان / اولین واکنش نخست وزیر بریتانیا به اخراج دیپلمات‌های این کشور از روسیه
اولین واکنش نخست وزیر بریتانیا به اخراج دیپلمات‌های این کشور از روسیه
اولین واکنش نخست وزیر بریتانیا به اخراج دیپلمات‌های این کشور از روسیه

اولین واکنش نخست وزیر بریتانیا به اخراج دیپلمات‌های این کشور از روسیه

به گزارش سایت العربیه ٬ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، بعد از ظهر روز شنبه۱۷  مارس / ۲۶ اسفند در واکنش به اخراج ۲۳  دیپلمات بریتانیا از روسیه گفت، طرد دیپلمات‌های بریتانیا هیچ چیزی را در رابطه با اقدام روسیه برای مسموم کردن جاسوس سابق در سالزبری بریتانیا تغییر نمی‌دهد.

ترازا می گفت: «روسیه قوانین بین‌المللی را به طور آشکار نقض کرده است».

وی افزود: «بریتانیا گام‌های بعدی را در روزهای آینده در قبال این مسئله خواهد برداشت».

نخست وزیر بریتانیا اظهار داشت: «واکنش روسیه حقیقت را تغییر نمی‌دهد. تلاش برای ترور دو نفر در خاک بریتانیا صورت گرفته است و هیچ توجیه جایگزینی برای این مسئله وجود ندارد جز این‌که دولت روسیه مسئولیت را بپذیرد».

وزارت خارجه روسیه روز شنبه اعلام کرد، ۲۳ دیپلمات بریتانیایی را در واکنش به تصمیم بریتانیا به طرد دیپلمات‌های روسیه صادر کرده است و آنها را از مسکو اخراج خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه ، پس از احضار سفیر بریتانیا به وزارت خارجه روسیه به وی ابلاغ شد که این ۲۳ دیپلمات بریتانیایی «غیر مطلوب» هستند و باید خاک روسیه را ترک کنند.

مسکو علاوه بر این تصمیم گرفته که فعالیت شورای فرهنگی بریتانیا در روسیه را متوقف و کنسولگری بریتانیا در سن پترزبورگ را ببندد.

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا روز دوشنبه هفته گذشته اعلام کرده بود که به احتمال زیاد روسیه مسئول مسمومیت مشکوک «سرگئی اسکریپال»، جاسوس سابق روس در بریتانیا است. نخست وزیر بریتانیا دو روز بعد با حضور در پارلمان گفت تحقیقات نشان می‌دهد که روسیه در مسمومیت اسکریپال، دست دارد.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز در واکنش به سخنان نخست‌وزیر بریتانیا اظهارات او را به یک نمایش سیرک تشبیه کرد.

«سرگئی اسکریپال» و دخترش «یولیا»، در حالی که بیهوش بودند بر روی نیمکتی در یک مرکز خرید در شهر سالزبری بریتانیا پیدا شدند. گفته می‌شود این جاسوس روس و دخترش با گاز اعصاب مسموم شده‌اند و وضعیت جسمانی آنها وخیم اعلام شده است.

اسکریپال در سال ۲۰۰۶ به جرم همکاری با ام آی ۶، سرویس اطلاعات مخفی بریتانیا و در اختیار گذاشتن اسامی نهادهای اطلاعاتی روسیه که در اروپا فعالیت پنهانی دارند، به ۱۳ سال زندان محکوم شد.

در سال  ۲۰۱۰ دیمیتری مدوودف، رئیس جمهور وقت روسیه دستور عفو اسکریپال را امضاء کرد و پس از آن این جاسوس سابق روس به بریتانیا رفت.

به کانال جوانه ها در تلگرام بپیوندید
https://telegram.me/javanea

مطلب مرتبط

آمریکا خواستار جلوگیری از انتقال صدها میلیون یورو پول نقد از آلمان به ایران شد

آمریکا خواستار جلوگیری از انتقال صدها میلیون یورو پول نقد از آلمان به ایران شد

دو روز پس از افشای تلاش های بانک تجارت ایران و اروپا برای انتقال ٣٠٠ …