صفحه اصلی / جهان / استیون هاوکینگ دانشمند قرن درگذشت
استیون هاوکینگ دانشمند قرن درگذشت
استیون هاوکینگ دانشمند قرن درگذشت

استیون هاوکینگ دانشمند قرن درگذشت

استیون هاوکینگ، کیهان‌شناس و فیزیک‌دان نظری برجسته بریتانیایی، روز سه‌شنبه ۱۳ مارس، در سن ۷۶سالگی درگذشت. او فیزیک‌دان نظری، کیهان‌شناس و نویسنده بریتانیایی و مدیر تحقیقات مرکز کیهان‌شناسی نظری در دانشگاه کمبریج بود که فعالیت‌های علمی‌اش سابقه‌ای بیش از چهل سال دارد.
استیون هاوکینگ، به خاطر دستاوردهای علمی بزرگی در زمینه سیاهچاله ها و نسبیت عام مشهور بود و چند کتاب علمی به زبان مفهوم و ساده نوشته بود که مشهورترین آنها “تاریخچه مختصر زمان” بود.

استیون هاوکینگ در سن ۲۱سالگی در اثر بیماری ای.ال.اس فلج، و در سال ۱۹۸۵ دچار بیماری شدید التهاب ریه شد که او را مجبور به تنفس از طریق تیوب کرد اما سال‌ها بعد با کمک دستگاه صوت ساز دوباره موفق به سخن گفتن شد.

با این همه او همچنان به نوشتن، پژوهش و سایر کارهای علمی خود ادامه داد.

او اولین کسی بود که شروع به تدوین یک نظریه کیهانی شناختی با ترکیب فیزیک کوانتوم و نسبیت کرد.

او همچنان به خاطر فعالیت در زمینهٔ کیهان‌شناسی و جاذبه کوانتوم به ویژه در زمینهٔ سیاه‌چاله، شناخته شده‌است.

جین وایلد، زن نخست هاوکینگ به‌رغم شیفتگی خاصش نسبت به او در شروع زندگی مشترک‌شان، بعدها تصور کرد که هاوکینگ صرفا باردوشی است که نمی‌گذارد او ‌آن‌گونه که می‌خواهد زندگی کند. بنابراین، هاوکینگ را ترک کرد و او ناگزیر شد برای بار دوم ازدواج کند.

لوسی و روبرت فرزندان هاوکینگ می‌گویند، او ساینس‌دانی عالی و مردی خارق‌العاده بود. آن‌ها باور دارند که میراث پدرشان به این زودی‌ها فراموش نخواهد شد. البته این باوری نیست که به فرزندان هاوکینگ محدود شود. چون هیچ‌کسی دیگر این واقعیت را نمی‌تواند انکار کند که استیون هاوکینگ موجودی به‌تمام‌معنا شگفت‌انگیز بود، موجودی که بدون شک دنیای علم و اندیشه‌ قرن بیستم نمونه‌های چندانی از آن در خود ندید.

به کانال جوانه ها در تلگرام بپیوندید
https://telegram.me/javanea

مطلب مرتبط

تصویب طرح پایان مذاکرات با ایران و قرارگرفتن سپاه پاسداران در لیست تروریستی

تصویب طرح پایان مذاکرات با ایران و قرارگرفتن سپاه پاسداران در لیست تروریستی در کانادا

  مجلس عوام کانادا روز سه شنبه ۲۳ خرداد ماه ۹۷ طرحی را تصویب کرد …