صفحه اصلی / اجتماعی / جشن چهارشنبه سوری جنگ میان تاریکی و روشنایی را گرامی بداریم
جشن چهارشنبه سوری جنگ میان تاریکی و روشنایی را گرامی بداریم
جشن چهارشنبه سوری جنگ میان تاریکی و روشنایی را گرامی بداریم

جشن چهارشنبه سوری جنگ میان تاریکی و روشنایی را گرامی بداریم

جشن چهارشنبه سوری جنگ میان تاریکی و روشنایی را گرامی بداریم

يکي از سنت هاي باستاني ايرانيان برگزاري جشن چهارشنبه سوری بوده است که شب چهارشنبه آخر هرسال، ايرانيان در همه شهرها با برپايي آتش، مراسم باشکوهي برگزار مي کردند. واژه «چهارشنبه‌سوری» از دو واژه چهارشنبه که نام یکی از روزهای هفته‌است و سوری در زبان کُردی که به معنی سرخ است ساخته شده‌است.
جشن چهارشنبه سوری، همچنین یک جشن بهاری است که پیش از رسیدن نوروز برگزار می شود مردم در این روز برای دفع شر و بلا آتش می افروزند. ایرانیان آخرین سه شنبه سال خورشیدی را با بر افروختن آتش و پریدن از روی آن به استقبال نوروز می روند.
پیدایش جشن چهارشنبه سوری روایتهای مختلفی دارد. در یکی از روایتهای پیدایش چهارشنبه‌سوری آمده است که می‌گویند ضحاک ٬شخصی به نام اورامانیل را مأمور کرده بود که هر روز دو جوان زیبارو را بکشد و مغز آنان را برای مارهای دوش وی برده و خوراک ماران را فراهم کنند. هر روز دو جوان خوبرو به او سپرده می‌شد، اما اورامانیل یکی از آن دو جوان را کشته و یکی را پشت کوهی پنهان می‌کرد و به این ترتیب از مرگ نجات می‌داد. وقتی فریدون به شاهی رسید علت اینکار را از او پرسید و این پاسخ را گرفت که می‌خواستم یکی از آنان را از مرگ نجات بدهم. فریدون مشعل دارانی با مشعلهای افروخته به کوه فرستاد و جوانان پنهان شده را پیدا کرده و با شادی و سرور به شهر می‌آورند. از آن روز به بعد مردم به یاد رفتن آن جوانان، آتش می‌افروزند.

برای ما ایرانیان داستان ضحاک مار بدوش و در افتادن کاوه آهنگر با این ستمگر، داستان شیرین و افتخارآمیزی است از مصاف بین تاریکی و روشنایی، ستمگر و ستمکشیده. داستانی که سینه به سینه و نسل به نسل منتقل شده است. و اکنون در کشورمان مردم و جوانان با فریادهای رسای خود علیه دیکتاتور و ضحاک زمانه جشن ملی چهارشنبه سوری را در گوشه و کنار شهرهای میهن برگزار می کنند تا تاریکی و ظلمت برای همیشه از میهنمان رخت بربندد.

به کانال جوانه ها در تلگرام بپیوندید
https://telegram.me/javanea

مطلب مرتبط

کولبر قطع عضو شده بوسیله انفجار مین

کولبر قطع عضو شده بوسیله انفجار مین به پرداخت خسارت مین منفجر شده محکوم شد

یکی از کولبران محروم که چندی پیش روی مین رفته و بر اثر انفجار مین …