صفحه اصلی / حقوق بشر / پرونده سازی و ممانعت وزارت اطلاعات از درمان دانشجوی زندانی علیرضا وارسته
پرونده سازی و ممانعت وزارت اطلاعات از درمان دانشجوی زندانی علیرضا وارسته
پرونده سازی و ممانعت وزارت اطلاعات از درمان دانشجوی زندانی علیرضا وارسته

پرونده سازی و ممانعت وزارت اطلاعات از درمان دانشجوی زندانی علیرضا وارسته

 

به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان نه به اعدام؛ بازجویان وزارت اطلاعات از درمان پزشکی دانشجوی زندانی سیاسی علیرضا وارسته ممانعت کرده و برای وی پرونده سازی کردند.
این دانشجوی اخراجی دانشگاه تربیت معلم به ۱۰ سال زندان محکوم و هم اکنون محروم از درمان در بند ۵ سلامت زندان کاشان محبوس است.
روز ۸ آبان ۹۶ جوان ۲۴ ساله اهل کاشان علیرضا وارسته توسط مامورین اطلاعات کاشان در منزل شخصی پدرش دستگیر و به زندان کاشان منتقل شد. مامورین پس از حمله به منزل پدر علیرضا وارسته ضمن تفتیش و بازرسی منزل٬ وسایل شخصی وی از قبیل لپ‌تاپ، کامپیوتر، گوشی همراه و فلش و … را ضبط و با خود بردند.
اتهام این زندانی سیاسی ارتباط با شبکه های ماهواره ای عنوان شده است.
علیرضا وارسته ابتدا به مدت دو هفته به قرنطینه ویژه زندان کاشان منتقل شده و تحت بازجویی بود. وی ساعتها در حضور دادستان با چشمان بسته مورد بازجویی قرار گرفت و در حین بازجویی تحت فشارهای شدید روحی قرار داشت. آنان این زندانی سیاسی را وادار به امضای برگه هایی بر علیه خودش نموده اند. پس از بازجویی او را به قرنطینه ویژه منتقل نمودند و به مدت ۲ هفته در آنجا نگهداری شد که با اعتراض شدید خانواده وی مواجه شدند تا اینکه وی را به بند عمومی منتقل کردند.
علیرضا وارسته هم اکنون مدت 4 ماه است که دربازداشت موقت به دور از نور خورشید به سرمیبرد.
روز ۲۵ بهمن ماه؛ پرونده وی به دادگاه رفت و علیرضا وارسته توسط دادگاه انقلاب به ۱۰ سال حبس محکوم شد. ۱۰ سال حکم وی بر اساس اتهامات توهین به خامنه ای؛ تبلیغ علیه نظام و جاسوسی صادر شده است. اما اتهام جاسوسی در پرونده وی اساسا دروغ بوده و وکیل وی به این دادنامه اعتراض کرده است.
بر اساس گزارشهای رسیده پدر و مادر وی قصد شرکت در جلسه دادگاه وی را داشتند که از حضور آنها در این جلسه جلوگیری شده است.

علیرضا وارسته از یک بیماری حاد رنج می برد. در طی زمان بازداشت بیماری وی شدت یافته و با پیگیریهای خانواده اش پرونده پزشکی او به کمسیون پزشکی منتقل شد.
با وجود مشکلات پزشکی و بیماری که کمیسیون پزشکی در ۱۴ آذر ماه آن را تایید کرده اند و با وجود اینکه پزشکان متخصص نظر به بستری بودن وی برای درمان داده اند؛ اما بازپرس پرونده اجازه ویزیت وی توسط پزشک معالج را نداده و مانع از ادامه درمان وی شده است. کمیسیون پزشکی آزادی و تحت درمان قرار گرفتن وی را تایید و تاکید نموده بود اما بازجویان وزارت اطلاعات از این مسئله ممانعت کردند.
علیرضا وارسته دانشجوی دانشگاه تربیت معلم شهر کاشان و پیش از این دانشجوی اخراجی دانشگاه تربیت معلم تهران بوده است. وی در آبان ۹۴ به دلیل شرکت در تجمعات خانواده های زندانیان سیاسی در مقابل لاستیک دنا توسط نیروهای امنیتی ضرب و شتم و دستگیر شد.
به کانال جوانه ها در تلگرام بپیوندید
https://telegram.me/javanea

مطلب مرتبط

تداوم اعتصاب غذای زندانیان سیاسی زندان مرکزی ارومیه و پیوستن زندانیان دیگر به آنها

تداوم اعتصاب غذای زندانیان سیاسی زندان مرکزی ارومیه و پیوستن زندانیان دیگر به آنها

  اعتصاب غذای زندانیان سیاسی در زندان مرکزی ارومیه روز چهارشنبه ۲۵ مهر ادامه یافت. به …