صفحه اصلی / علمی / بیستم فوریه روز جهانی عدالت اجتماعی
بیستم فوریه روز جهانی عدالت اجتماعی
بیستم فوریه روز جهانی عدالت اجتماعی

بیستم فوریه روز جهانی عدالت اجتماعی

 

بیستم فوریه٬ بعنوان روز جهانی عدالت اجتماعی از سوی سازمان ملل متحد نامگذاری شده است. سازمان ملل متحد ۲۰ فوریه برابر با یکم اسفندماه را به عنوان روز جهانی عدالت اجتماعی؛ نامگذاری کرده است. این روز جهانی بیانگر این است که تمامی جوامع باید براساس عدالت اجتماعی، احترام به حقوق بشر و آزادی به رسمیت شناخته شود و اعلام می دارد که تأمین اجتماعی حق همه مردم جهان است.

باتوجه به اهمیت تأمین عدالت اجتماعی و ضرورت اقدامات عملی برای تحقق آن، مجمع عمومي سازمان ملل متحد، در سال ۲۰۰۷ میلادی ٬روز بیستم ماه فوریه را روز جهاني «عدالت اجتماعي» به تصويب رساند واز تمامي كشورهاي جهان درخواست كرد که براي تحقق و تأمین عدالت اجتماعی در سطح ملی و بینالمللی تلاش کرده و تدابیر مؤثری را اتخاذ کنند.

برقراری عدالت اجتماعی شامل موارد بسیاری است که از جمله آن دسترسی همگانی به تعلیم و تربیت، خوراک و پوشاک و مسکن مناسب، خدمات درمانی، شغل، کار و درآمد مناسب و محو فقر و خشونت و تبعیض و توجه به حقوق مهاجران و … می باشد.

سازمان ملل با هدف توجه به مسائل انسانی و اجتماعی، اعلام کرد که رشد و توسعه‌ی بیشتر، می‌بایست برابری و عدالت اجتماعی بیشتر را ممکن سازد و یک جامعه‌ی عادلانه، «جامعه‌ای برای همگان» است. چنین جامعه‌ای پیش از هر چیز می‌تواند بر شالوده‌ی حقوق بشر و آزادی‌های بنیادین سیاسی استوار باشد.

همچنین بر سر این موضوع نیز توافق عمومی وجود دارد که در صورت بروز فقر، دولت باید با تمام نیرو مداخله و با این پدیده مقابله کند، زیرا فقر نه تنها به منزلت انسان آسیب می‌رساند، بلکه می‌تواند سرچشمه‌ی تنش‌های اجتماعی باشد.

اما متاسفانه در ایران عدالت اجتماعی و توزیع عادلانه ثروت تا زمانی که نظام ولایت فقیه حاکم باشد امری موهوم و دست نیافتنی است.
در کشورمان ایران بنا بر آمارهای رسمی ارائه شده توسط بانک مرکزی٬ در سالهای اخیر شکاف طبقاتی 15برابر افزایش یافته است.
یک روزنامه حکومتی در این باره نوشت: «در دولت روحانی روند رشد شکاف طبقاتی به شکلی بی‌سابقه افزایش یافته و بر اساس آمار بانک مرکزی، ۱۰درصد بالایی طبقه مرفه٬ ۱۵برابر ثروتمندتر شده‌اند».

بیستم فوریه روز جهانی عدالت اجتماعی

اقلیت بسیار ناچیزی از مردم در رفاه کامل به سر می‌برند و در مقابل افراد زیادی که متاسفانه بخش وسیعی از مردم را تشکیل می‌دهند و تعدادشان قابل مقایسه با آن جمعیت محدود نیست در وضعیت معیشتی بسیار پایین و در فقر معیشتی به سر می‌برند .
فاصله طبقاتی در ایران به حدی است که نیاز به بحث و گفت و شنود ندارد٬ رسوایی حقوق های نجومی مدیران دولتی که در جریان دعواهای انتخاباتی یکی پس از دیگری فاش شد به خوبی نشان دهنده اختلاف طبقاتی فجیع در جامعه ایران است. اما عمق فاجعه را می توان آنجا دید که به گفته مقامات ارشد حکومتی جامعه ایران به دو طبقه ۴ درصدی و ۹۶ درصدی تقسیم شده است.
محمدباقر قاليباف شهردار سابق تهران معروف به شهرخوار و از كانديداهاي دوره دوازدهم انتخابات رياست جمهوري مفهوم و قطب‌بندي جديدي را در زمان تبلیغات انتخاباتی اش مطرح كرد و آن تقسيم‌بندی اقتصادی كشور به طبقه ۴ درصدی در مقابل طبقه ۹۶ درصدی است.

یعنی ۹۶ درصد ثروت ایران در دست تنها ۴ درصد افراد است . که این ۴ درصد هم از نزدیکان و وابستگان به حکومت می باشند.
در یک گزارش آماری دیگر پرویز فتاح رئیس کمیته امداد خمینی به وجود ۲۰میلیون نفر زیرخط فقر طبق شاخصهای جهانی اعتراف کرد و گفت:‌ «حدود ۱۰  تا ۱۲ میلیون نفر از افراد جامعه در فقر مطلق به‌سر می‌برند. این در حالی است که اگر بخواهیم شاخصهای خود را با معیارهای جهانی توسعه بدهیم می‌توان ۱۶ تا ۲۰ میلیون نفر را در کشور در دایره فقر مطلق قرار داد».

در همین رابطه مخبر٬ رئیس ستاد اجرایی فرمان خمینی نیز اعلام کرد:۲۵  تا  ۳۰میلیون نفر، زیر خط نسبی فقر به‌سر می‌برند. وضعیت فقر در کشور بسیار نامناسب است به‌گونه‌یی که  ۱۲میلیون تن، زیر خط فقر مطلق قرار دارند و ۲۵  تا  ۳۰ میلیون تن، زیر خط نسبی فقر به‌سر می‌برند.

همین مقام حکومتی اعتراف کرد و گفت : ایران کشوری است که منابع طبیعی عظیمی دارد. چهارمین ذخائر نفتی در دنیا را داریم. اولین دارنده ذخائر گاز دنیا هستیم و ۲ / ۱۸ درصد ذخائر گاز دنیا در اختیار ماست.
چهارمین رتبه را در معادن داریم؛  ۲۰۰ میلیون دلار از معادن درآمد خارجی کسب می‌کنیم.

همچنین ثروتی یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در یک تسویه حساب جناحی اعتراف کرد که در ایران  ۱۴ میلیون نفر زیر خط فقر شدید قرار دارند. وی افزود: این آمارها در حالی در کشور وجود دارد که بعضی مسئولان از جمله در وزارت کشور اعلام می‌کنند که خط فقر به نصف کاهش یافته است و معلوم نیست که چطور این آمارها را به دست می‌آورند.‌ اگر ما در مجلس هستیم و آمار و ارقام دست ماست، می‌بینیم که وضعیت فقرا بدتر شده است.»

تقی‌رستم وندی معاون وزیر کشور نیز به 12میلیون نفر زیر خط فقر اعتراف کرد.
وی که رئیس سازمان امور اجتماعی نیز می باشد طی سخنانی در وزارت کشور گفت: ‌۱۰ تا  ۱۲ میلیون نفر زیر خط فقر زندگی می‌کنند. نرخ بیکاری حدود  ۱۲ درصد است که این نرخ بین جوانان به ۲۴ درصد می‌رسد؛ ۱۹ میلیون نفر با مشکل بد مسکنی مواجه هستند.

به کانال جوانه ها در تلگرام بپیوندید
https://telegram.me/javanea 

مطلب مرتبط

مشاهده نیمه تاریک کره ماه؛ مقصد سفینه فضایی سعودی و چین

مشاهده نیمه تاریک کره ماه؛ مقصد سفینه فضایی سعودی و چین

پادشاهی عربی سعودی و جمهوری خلق چین تحقق دستآورد علمی مشترکی را دنبال می‌کنند که …