صفحه اصلی / اقتصادی / انتقال رایگان نفت ایران به هند از حدود دو ماه دیگر آغاز می شود
انتقال رایگان نفت ایران به هند از حدود دو ماه دیگر آغاز می شود
انتقال رایگان نفت ایران به هند از حدود دو ماه دیگر آغاز می شود

انتقال رایگان نفت ایران به هند از حدود دو ماه دیگر آغاز می شود

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع خود گزارش کرده است که ایران٬ با ارائه تخفیف صد در صدی، هزینه انتقال نفت ایران به هند برای سال مالی آینده میلادی را حذف کرده است.

سال مالی آینده میلادی از آوریل ۲۰۱۸، کمتر از دو ماه دیگر، شروع می‌شود. بر همین اساس هند هم قرار شده در مقابل، افزایش واردات نفت خود از ایران را افزایش دهد.

در حالی که در ماه‌های اخیر سایه تحریم‌های احتمالی آمریکا علیه ایران افزایش یافته، تهران سعی کرده مشتریان آسیایی خود از جمله هند را حفط کند.

ایران در سال مالی جاری میلادی (۲۰۱۷-۲۰۱۸) میزان تخفیف بر کرایه حمل نفت را از ۸۰ درصد به ۶۲ درصد کاهش داده بود اما سه “منبع آگاه” به رویترز گفته‌اند این تخفیف به ۱۰۰ درصد افزایش یافته و برای سال آینده رایگان شده است.

مقام‌های ایران امیدوارند با این اقدام بتوانند صادرات نفت خود به هند را افزایش دهند.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، اخیرا به همراه وزرای نفت و خارجه و گروهی از بازرگانان بخش خصوصی این کشور به دهلی نو، پایتخت هند، رفته است.
بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران هم پس از دیدار با دارمندرا پرادان، همتای هندی خود، در دهلی نو در این سفر گفته بود: “شرکت‌های دولتی نفتی در هند خرید خود از ایران را افزایش خواهند داد.”

وزیر نفت ایران همچنین گفته بود: “پالایشگاه‌های هندی، دولتی و خصوصی، در سال ۲۰۱۸-۲۰۱۹ میلادی روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نفت از ایران خریداری می‌کنند.”

دارمندرا پرادان، وزیر نفت هند هم گفته بود: “در مقایسه با سایر تولیدکنندگان عمده نفت، به ما مشوق‌های خوبی داده شده است. در صورت خریداری نفت از ایران سود خواهیم برد. ما واردات نفت خود از ایران را در مقایسه با سال مالی جاری (۲۰۱۷-۲۰۱۸) افزایش می‌دهیم.”

علاقه هند به حضور در طرح‌های نفتی ایران از جمله توسعه میدان گازی “فرزاد بی” یکی از محورهای مورد گفت‌وگوی دو کشور بوده است.

حمل رایگان نفت ایران به هند در حالی اتفاق خواهد افتاد که اعضای سازمان کشورهای صادر کننده نفت اوپک، برای افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی تولید خود را از اول ژانویه سال جاری میلادی کاهش داده‌اند.

دولت ایران در لایحه بودجه سال آینده مجموع درآمدهای ناشی از فروش نفت را ۱۰۶ هزار میلیارد تومان برآورد کرده که در مقایسه با سال جاری (۱۳۹۶) کاهش داشته است.
گفتنی است که نظام جمهوری اسلامی ایران برای حفظ خود٬ سرمایه های ملی مردم ایران را
اینچنین به تاراج می برد.

به کانال جوانه ها در تلگرام بپیوندید
https://telegram.me/javanea

مطلب مرتبط

شرکت هواپیما سازی بوئینگ: هیچ هواپیمایی تحویل ایران نخواهیم داد

شرکت هواپیما سازی بوئینگ: هیچ هواپیمایی تحویل ایران نخواهیم داد

شرکت بوئینگ، غول هواپیماسازی آمریکا، چهارشنبه ۱۶ خرداد ماه ۹۷ اعلام کرد که به تحریم‌های …