صفحه اصلی / اجتماعی / کانادا خواستار انتقال جسد سید امامی به کانادا برای کالبد شکافی شد
کانادا خواستار انتقال جسد سید امامی به کانادا برای کالبد شکافی شد
کانادا خواستار انتقال جسد سید امامی به کانادا برای کالبد شکافی شد

کانادا خواستار انتقال جسد سید امامی به کانادا برای کالبد شکافی شد

 

کانادا برای دومین بار خواستار پاسخگویی ایران در باره مرگ مشکوک کاووس سید امامی در زندان اوین شد و از مقامات حکومتی خواست که جسد وی را برای کالبد شکافی به کانادا منتقل کند. خواهان پاسخگویی ایرا در باره مرگ مشکوک کاووس سید امامی شد

دولت کانادا روز چهارشنبه برای دومین بار خواهان پاسخگویی رژیم ایران درباره شرایط منتهی به مرگ کاووس سیدامامی، شهروند ایرانی-کانادایی در زندان اوین شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کریستیا فریلند، وزیر خارجه کانادا، در بیانیه‌یی از وضعیت بازداشت و مرگ کاووس سیدامامی، شهروند ایرانی-کانادایی ابراز نگرانی کرده و گفته است که کانادا بارها درباره این پرونده نگرانی خود را ابراز کرده است.
نظام جمهوری اسلامی مدعی است که سیدامامی، فعال محیط‌زیست و استاد دانشگاه، در زندان خودکشی کرده است.

خبرگزاری فرانسه روز چهارشنبه ۲۵ بهمن گزارش کرد لیندا فروم، سناتور کانادایی اظهارات ایران درباره خودکشی کاووس سیدامامی در زندان اوین را رد کرده و گفت: «تردیدی نیست که ما کوچکترین اعتمادی به این حرف‌ها نداریم.»

او افزود: «وقتی شما در زندان اوین در بند هستید، کنترل زندگی خود را در دست ندارید. اینکه پروفسور کاووس سیدامامی در زندان درگذشته، تنها یک علت می‌تواند داشته باشد و آن اینست که وی به قتل رسیده‌است. این تنها اتفاقی است که در آن محل می‌تواند روی داده باشد.»

این سناتور کانادایی با تاکید بر ضرورت انجام یک کالبدشکافی مستقل، همچنین به طور تلویحی به مرگ زهره کاظمی اشاره کرد و گفت: «اگر یک کالبد شکافی مستقل صورت نگیرد باید به این نتیجه رسید که یک کانادائی دیگر در زندان اوین کشته شده است.»
شایان ذکر است که پس از زهرا کاظمی، سیدامامی دومین شهروند ایرانی- کانادایی است که مرگ او در زندان اوین تهران رقم خورده است.

کاووس سیدامامی فعال محیط زیست و دکترای جامعه‌شناسی، عضو هیئت علمی دانشکده معارف اسلامی و علوم سیاسی دانشگاه امام صادق، استاد ارتباطات و مدیرعامل مؤسسه «حیات وحش میراث پارسیان» بود. او روز پنج‌شنبه ۸ فوریه ۲۰۱۸ در زندان اوین به قتل رسید. اما مسولین نظام جمهوری اسلامی همچون همیشه مدعی شده اند که وی در سلول خود دست به خودکشی زده است.

دادستان تهران پیش از این کاووس سید امامی و دیگر بازداشت‌شدگان را به جاسوسی متهم کرده و گفته بود: «این افراد در قالب اجرای پروژه‌های علمی و محیط زیستی نسبت به جمع‌آوری اطلاعات طبقه‌بندی کشور در حوزه‌های استراتژیک اقدام می‌کردند که با هوشیاری و رصد اطلاعاتی یکی از نهادهای امنیتی کشور، دستگیر و توسط دادستانی تهران بازداشت شده‌اند.»

به کانال جوانه ها در تلگرام بپیوندید
https://telegram.me/javanea

مطلب مرتبط

درگیری مردم با ماموران نیروی انتظامی در روستای قره‌چال ملکان

درگیری مردم با ماموران نیروی انتظامی در روستای قره‌چال ملکان +فیلم

روز سه شنبه ۲۳مردادماه۹۷ مأموران نیروی انتظامی برای فشار بر کشاورزان محروم روستای قره‌چال ملکان …