صفحه اصلی / علمی / یک آزمایش خون ساده، کلید تشخیص چند نوع سرطان
یک آزمایش خون ساده، کلید تشخیص چند نوع سرطان
یک آزمایش خون ساده، کلید تشخیص چند نوع سرطان

یک آزمایش خون ساده، کلید تشخیص چند نوع سرطان

پژوهشگران روش جدیدی را برای تشخیص سرطان تنها با یک آزمایش خون ابداع کرده‌اند که اقدام سریع برای درمان و جلوگیری از پیش‌روی بیماری را امکانپذیر می‌کند.

به گفته پژوهشگران آمریکایی این آزمایش بر جهش در ژنها تمرکز میکند و میزان پروتئینی را که معمولا در بیماران مبتلا به سرطان وجود دارد، اندازه میگیرد.

موفقیت این آزمایش در تشخیص انواعی از سرطان نزدیک به ۱۰۰ درصد بوده.

زندگی بسیاری از افراد می‌تواند با یک آزمایش خون جدید نجات یابد. آزمایشی که علائم هشت نوع سرطان را با شانس بالای درمان شناسایی می‌کند.

پژوهشگران و متخصصان در آمریکا توانسته‌اند از طریق یک آزمایش خون جدید، هشت نوع سرطان را در مراحل کاملا ابتدایی تشخیص دهند. این تست توانسته تومورهای سرطانی ۱۰۰۰ بیمار را در ۷۰ درصد موارد ابتلا شناسایی کند. دستاورد این آزمایش، تشخیص سرطان پیش از گسترش یافتن و ریشه دواندن آن است. فرصتی طلایی برای بیمار تا سرطان را به زانو در آورد.

ویژگی این آزمایش آن است که جهش دی‌ان‌ای را تشخیص می‌دهد. از طریق این آزمایش می‌توان آن دسته از «دی‌ان‌ای»ها و نشانگر‌های زیستی (Biomarker) را که سلول‌های در حال مردن در خون باقی می‌گذارند جستجو کرد. این «دی‌ان‌ای»ها با انواع سرطان روده، پستان، کبد، ریه، تخمدان، لوزالمعده و معده مرتبط هستند.

ریسک ابتلا به سرطان برای افراد پنجاه سال به بالا پیوسته بالا می‌رود. تا کنون بیماری‌هایی مانند سرطان روده، صرفا از طریق آندوسکوپی قابل تشخیص بوده‌اند. اما آندوسکوپی یا کولونوسکوپی برای اکثر افراد بسیار ناخوشایند است. در عین حال افراد جوان‌تر می‌توانند با تست خون جدید، یک بدیل برای آزمایش‌های کنونی تشخیص سرطان داشته باشند.

پیتر گیبس، پژوهشگر استرالیایی در شبکه تلویزیونی ای بی سی گفته است: «طبیعی است که مردم بخواهند هزینه این آزمایش را بدانند. این میزان هم اینک ۱۰۰۰ دلار است که در طول زمان به بهای سایر فناوری‌های دیگر نزدیک خواهد شد.»

به کانال جوانه ها در تلگرام بپیوندید
https://telegram.me/javanea

مطلب مرتبط

سالروز درگذشت احمد شاملو شاعر و نویسنده بزرگ معاصر ایران

سالروز درگذشت احمد شاملو شاعر و نویسنده بزرگ معاصر ایران

روز دوم مرداد سال ۱۳۷۹احمد شاملو ادیب، شاعر و نویسنده‌‌‌‌‌‌‌ بزرگ معاصر ایران، در سن …