صفحه اصلی / اجتماعی / اعترافات «رضا ضراب» در دادگاه نیویورک در رابطه با خروج بیست تن شمش طلا از ایران
اعترافات «رضا ضراب» در دادگاه نیویورک در رابطه با خروج بیست تن شمش طلا از ایران
اعترافات «رضا ضراب» در دادگاه نیویورک در رابطه با خروج بیست تن شمش طلا از ایران

اعترافات «رضا ضراب» در دادگاه نیویورک در رابطه با خروج بیست تن شمش طلا از ایران

اعترافات «رضا ضراب» در دادگاه نیویورک در رابطه با خروج بیست تن شمش طلا از ایران

در سال ۱۳۸۸ نخست‌وزیر ترکیه، رجب طیب اردوغان از ورود محموله ۱۸/۵ میلیارد دلاری طلا به ترکیه خبر داد و آن را به عنوان یکی از دستاوردهای دولتش در اوج بحران اقتصادی عنوان کرد.

وی در پاسخ سوالات رسانه‌ها و احزاب مخالف دربارهٔ منبع این سرمایه گفت: «خدا آن را رسانده است». ارزش این محموله در آن زمان حدوداً معادل ۱۸ هزار میلیارد تومان بود.

همان زمان سایت تابناک متعلق به محسن رضایی بعد از انتشار این بمب خبری نوشت: سرمایه‌ یک تاجر ایرانی به‌ نام «اسماعیل صفاریان نسب» شامل ۷/۵ میلیارد دلار وجه‌ نقد و یک تریلی حامل بیست تن شمش طلا که‌ به‌ قصد سرمایه‌گذاری در ترکیه‌، از ایران به‌ این کشور انتقال داده‌ شده‌ بود، به‌ دلایل نامعلوم از سوی گمرک ترکیه‌، توقیف شد و هم‌اکنون وکیل این تاجر ایرانی در ترکیه‌، به‌ دنبال آزادسازی این مبلغ هنگفت از خزانه‌ ترکیه‌ است.

کسی که به سیستم سرمایه‌داری ایران آگاه باشد، می‌داند کمتر کسی می‌تواند چنین ثروتی را بدون وابستگی به سپاه و بیت رهبری به دست بیاورد و خیلی راحت می‌توان فهمید که این سرمایه از فروش نفت حاصل شده و سرداران سپاه به همراه بیت رهبری می‌خواستند در یک نقل و انتقال ۱۸.۵ میلیارد دلار را از ایران به ترکیه منتقل کنند که گویا بدون هماهنگی با دولت ترکیه انجام گرفته و آن محموله توقیف می شود.

در همین رابطه مقامات ایران و ترکیه با هم وارد گفتگو شدند و حتی احمدی‌نژاد در این رابطه سفری به ترکیه داشت که به احتمال زیاد در همان زمان بابک زنجانی و رضا ضراب به عنوان رابط برای پولشویی معرفی می‌شوند.

بابک زنجانی در کشورهای مختلفی فعالیت‌های پولشویی را به دست گرفت و رضا ضراب در ترکیه به عنوان تاجر طلا با رشوه دادن به صاحب منصبان ترکیه و وزرایش، رسما کار پولشویی را برای جمهوری اسلامی ادامه داد.

مدتی بعد دوباره اخبار انتقال غیرقانونی ۸۷ میلیارد «یورو» از ایران به ترکیه در رسانه‌ها پخش شد. در سالهای ۹۱-۹۲ رسانه‌های ترکیه‌ای اعلام کردند یک تاجر ایرانی به نام «ر.ض» به اتهام فساد و قاچاق در ترکیه بازداشت شده است. او با اتهاماتی از قبیل پولشویی، نقل و انتقال غیرقانونی مقادیر زیادی پول از ایران به ترکیه، قاچاق شمش طلا، تهیه مدارک جعلی و غیره مواجه است. این شخص که پس از کسب تابعیت ترکیه، نام‌خانوادگی خود را تغییر داده، متهم است در انتقال ۸۷ میلیارد یورو پول از ایران به ترکیه از طریق شرکت‌هایش که در فاصله سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ تاسیس شده‌اند، دست داشته است. در اینجا نیز رضا ضراب با رشوه‌های ۱۰ تا ۵۰ میلیون دلاری به وزرای کابینه نجات یافت.

با بازداشت رضا ضراب در آمریکا و اعترافات وی پرده از خیلی از رازها برداشته خواهد شد. ولی اگر دولت ترکیه بتواند با آمریکا وارد معامله شود، دوباره ممکن است بخشی از این افشاگری‌ها در همین حد باقی مانده و رازهای پشت پرده برملا نشوند.

به کانال جوانه ها در تلگرام بپیوندید
https://telegram.me/javanea

مطلب مرتبط

گزارش سازمان ملل درباره تلاش ایران برای تأسیس القاعده جدید

گزارش سازمان ملل درباره تلاش ایران برای تأسیس القاعده جدید

سازمان ملل با انتشار گزارشی ارتباط ایران و القاعده را تأیید می‌کند. به گزارش سایت …