صفحه اصلی / اجتماعي / ایران- انتخاب یک متهم به جنایت علیه بشریت به عنوان وزیر دادگستری در کابینه جدید روحانی
انتخاب یک متهم به جنایت علیه بشریت به عنوان وزیر دادگستری در کابینه جدید روحانی
انتخاب یک متهم به جنایت علیه بشریت به عنوان وزیر دادگستری در کابینه جدید روحانی

ایران- انتخاب یک متهم به جنایت علیه بشریت به عنوان وزیر دادگستری در کابینه جدید روحانی

ایران- انتخاب یک متهم به جنایت علیه بشریت به عنوان وزیر دادگستری در کابینه جدید روحانی

یک متهم به جنایت علیه بشریت وزیر دادگستری در کابینه جدید حسن روحانی شد.

سازمان حقوق بشری عدالت برای ایران، با انتشار بیانیه ای به انتخاب علیرضا آوایی به عنوان وزیر دادگستری در کابینه حسن روحانی اعتراض کرده و آوایی را متهم به کشتار زندانیان سیاسی در دهه شصت کرده است.

در بخشهایی از این بیانیه آمده است :

مرداد ۱۳۹۶: رییس جمهوری اسلامی ایران، حسن روحانی، سیدعلیرضا آوایی را به عنوان وزیر دادگستری به مجلس معرفی کرد. آوایی به دست داشتن در کشتار زندانیان سیاسی در سال ۶۷ متهم است و در فهرست تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا قرار دارد.

علیرضا آوایی تایید کرده که در سال ۱۳۶۷ دادستان انقلاب دزفول بوده است.

در بخش دیگری از بیانیه آمده است :مصطفی پورمحمدی، وزیر پیشین دادگستری در کابینه روحانی نیز عضو هیات مرگ در استان تهران بوده که مسئول اعدام هزاران زندانی سیاسی در سال ۶۷ در زندان‌های اوین و گوهردشت است.

تعداد زیادی از حقوقدانان عالی رتبه بین المللی کشتار ۶۷ را جنایت علیه بشریت دانسته‌اند.
علیرضا آوایی همچنین به دلیل دست داشتن در نقض حقوق بشر در وقایع پس از انتخابات سال ۱۳۸۸، به کشورهای اتحادیه اروپا ممنوع‌الورود است و اگر اموالی در این کشورها داشته باشد بلوکه می‌شود. براساس مصوبه شورای اروپا، آوایی به عنوان رییس دادگستری تهران مسئول بازداشت‌های خودسرانه، نقض حقوق زندانیان و افزایش آمار اعدام‌ها بوده است.

در صورتی که مجلس هفته آینده به علیرضا آوایی رای اعتماد بدهد، وزیر دادگستری ایران اجازه سفر به هیچ‌یک از کشورهای اروپایی را نخواهد داشت.

در تابستان سال ۱۳۶۷ و در عرض دو ماه، هزاران زندانی سیاسی در سراسر ایران به‌طور مخفیانه اعدام شدند و پیکرهایشان در گورهای بی‌نام و نشان یا جمعی انداخته شد. در بسیاری از شهرها، از جمله دزفول، یک هیات سه نفره معروف به “هیات مرگ”، متشکل از حاکم شرع، دادستان انقلاب و نماینده وزارت اطلاعات مسئول این کشتار بودند.

تحقیقات عدالت برای ایران نشان می دهد که در آن زمان، ده‌ها گور جمعی در حاشیه قبرستان‌ها یا بیابان‌های اطراف شهرها برای دفن زندانیان سیاسی بدون اطلاع خانواده‌های‌شان ایجاد شده است.
در سال ۱۳۸۸ و پس از سرکوب وسیع اعتراضات مردمی در تهران، صدها تظاهرکننده بازداشت شدند، مورد شکنجه قرار گرفتند و حتی تعدادی از آنها در زندان کشته شدند. در همان سال چندین “دادگاه نمایشی” برگزار شد که در آن‌ها فعالان سیاسی شناخته‌شده مجبور به ابراز ندامت از فعالیت‌های خود شدند. دادگستری تهران و شخص آوایی به عنوان رییس آن نقش مهمی در این وقایع داشته‌اند.

سید علیرضا آوایی همچنین در سال‌هایی دیگری در دهه ۶۰ دادستان انقلاب کردستان و اهواز بوده است.
به کانال جوانه ها در تلگرام بپیوندید
https://telegram.me/javanea

مطلب مرتبط

ایران - اعتصاب و تجمعات کارگران فازهای ۱۵و۱۶ پارس جنوبی

ایران – اعتصاب و تجمعات کارگران فازهای ۱۵و۱۶ پارس جنوبی

ایران – اعتصاب و تجمعات کارگران فازهای ۱۵و۱۶ پارس جنوبی صبح روز یکشنبه ۳۰ مهرماه …