صفحه اصلی / اجتماعي / ایران -بحران سنگبری های الیگودرز ، نمونه ای از بحران محرومیت در استان

ایران -بحران سنگبری های الیگودرز ، نمونه ای از بحران محرومیت در استان

سنگبری های الیگودرز
رکود سنگبری-های اسنگبری های الیگودرزستان فارس

ایران -بحران سنگبری های الیگودرز ، نمونه ای از بحران محرومیت در استان
از ۱۸۰ واحد سنگبری در شهرستان الیگودرز کمتر از ۱۰ واحد فعال است که تعطیلی ۱۷۰ واحد سبب بیکاری حدود ۵ هزار کارگر شده است.
استان لرستان به عنوان قطب سنگ کشور ، معادن غنی در حوزه سنگ قرار دارد به طوریکه اکنون بیش از هزار و پانصد واحد تولیدی پروانه دار در استان وجود دارد که استفاده از ظرفیت آنها می تواند سهم به سزایی در اشتغال زایی و رونق اقتصاد استان داشته باشد .

اما علی رغم وجود این منابع در استان ، این روزها صنعت سنگ لرستان دیگر رونقی ندارد و سنگ بریهای این استان به خاطر مشکلات موجود یکی پس از دیگری تعطیل می شوند.
شهرستان الیگودرز در استان لرستان نیز معادن سنگ بسیار زیادی دارد و می توان گفت بیشترین تراکم سنگ های تزئینی استان به این شهرستان اختصاص دارد که در سالهای گذشته برای مصرف به داخل و خارج از کشور صادر می شده است اما هم اکنون تعداد زیادی از معادن سنگ این شهرستان نیز به تبع معادن سایر شهرستانها به خاطر رکود و نداشتن صنایع تبدیلی به تعطیلی کشیده شده است و تعداد زیادی از کارگران این واحدهای سنگ بری بیکار شده اند.
همچنین با توجه به اینکه اکثر معادن شهرستان الیگودرز از نوع سنگ چینی ( سنگ تزئینی ) است به خاطر تغییر الگوی مصرف اکنون اکثر معادن این شهرستان تعطیل شده به طوری که از ۱۸۰ دهنه معدن ، کمتر از ۱۰ معدن فعال است .
خیلی از سنگبری هایی هم که به تبع آن سنگبری ها در الیگودرز ایجاد شد به خاطر اینکه از نظر فنی قیمت تمام شده بهره برداری از معادن بالا بود به دلیل اقتصادی ، تکنولوژی قدیمی و نداشتن بازار تعطیل شدند و اکنون بعضی از آنها سنگ محلات تولید می کنند .
شهرستان الیگودرز در سنگ های تزئینی ساختمانی شرایط خوب ندارد و اکثر کارگرهایی که در این معادن کار می کردند بیکار شدند.
بیکار شدن ۵۰۰۰ هزار کارگر واحدهای سنگ بری الیگودرز
کارگران بیکار شده معادن شهرستان الیگودرز حدود پنج هزار می باشند. کارگرهای زیادی در معادن شهرستان الیگودرز فعالیت می کردند اما به خاطر تعطیل شدن کارگاهها یا بیکار شدند و یا برای کار به استانهای دیگر مراجعه کردند.
در این راستا حدود ۱۴ کارخانه فرآوری سنگ در الیگودرز فعال است و چون این شهرستان سنگ کربنات کلسیم منحصر به فرد دارد و درجه خلوص آن بالای ۹۸ درصد می رسد بازار خوبی دارد ولی متاسفانه چون صنایع پایین دستی یا تبدیلی در الیگودرز ایجاد نشده این نوع سنگ در جاهایی دیگر استفاده می شود.
خیلی از افرادی که اکنون به صورت طولانی مدت از معادن الیگودرز بهره برداری می کنند متاسفانه فرآوری را در استانهای دیگر انجام می دهند که همین سبب شده تا از نظر اشتغال و اقتصاد این بهره بردارها منافع زیادی برای شهرستان الیگودرز نداشته باشند.
از یک نظر می توان گفت صنایع سنگ شهرستان الیگودرز هم از نظر بهره برداری ، تولید و درآمد خیلی شرایط مناسبی ندارد بنابراین اگر در این شهرستان صنایع پایین دستی ایجاد شود دیگر سنگ این شهرستان به صورت خام به جاهای دیگر فرستاده نمی شود.
حکومت عملاً پشتیبانی که وظیفه اش است از این صنعت به عمل نمی آورد و این یک جنبه دیگر از محرومیت لرستان می باشد.
به کانال جوانه ها در تلگرام بپیوندید
https://telegram.me/javanea

Check Also

پیام هاشم خواستار به معلمان و کارگران به مناسبت روز جهانی کارگر و معلم

پیام هاشم خواستار به معلمان و کارگران به مناسبت روز جهانی کارگر و معلم

پیام هاشم خواستار به معلمان و کارگران به مناسبت روز جهانی کارگر و معلم سید …